Zakłócenia w dostawie zimnej wody w nocy z 21 na 22 listopada w dzielnicach Karwiny, Wielki Kack, Dąbrowa, Dąbrówka Zakłócenia w dostawie zimnej wody w nocy z 21 na 22 listopada w dzielnicach Karwiny, Wielki Kack, Dąbrowa, Dąbrówka
Co Nowego

Noc Muzeów i dzień otwarty w Muzeum Emigracji w Gdyni

Opis alternatywny

15.05.2015 r.

Noc Muzeów w GdyniTegoroczna Noc muzeów przynosi otwarcie jednego z najnowocześniejszych muzeów w Polsce - Muzeum Emigracji w Gdyni.  Uroczyste przecięcie wstęgi odbędzie się w sobotę 16 maja o godz. 18.00. Inaugurację uświetni Mika Urbaniak,  a goście po raz pierwszy będą mogli zwiedzić wystawę stałą. Świętowanie potrwa cały najbliższy weekend, z kolei już dziś placówka zmieniła internetowy adres na  www.polska1.pl.
 
Dla wszystkich osób, które odwiedzą Muzeum Emigracji 16 maja przygotowany został bogaty program wydarzeń kulturalnych i rozrywka na najwyższym poziomie. Po uroczystym przecięciu wstęgi przed Dworcem Morskim i wykonaniu wspólnego zdjęcia gości „z lotu ptaka", a dokładnie drona, odbędzie się koncert w sercu portu. Wystąpią Mika Urbaniak w duecie z Victorem Daviesem oraz znani z koncertów w całej Europie Hatti Vatti gościnnie z Misią Furtak.
 
Wystawa stała prezentuje 200 lat polskiej emigracji. Zaczyna się  z końcem XIX w i trwa do czasów współczesnych. To wyjątkowa okazja by poznać historię naszego kraju, bo bez losów polskiej emigracji nie możemy w pełni mówić o historii Polski - zapowiada Joanna Wojdyło, rzecznik muzeum. Pokażemy jak podróżowano na transatlantykach - zarówno na pokładzie jak i pod nim. Przedstawimy losy Polaków, którzy rozpoczynali nowe życie w Chicago, czy też  brazylijskiej dżungli - dodaje.
 
Kiedy zaś zajdzie słońce, na fasadzie Dworca Morskiego rozegra się niepowtarzalny spektakl audiowizualny "Łączymy historie". Będzie to wykorzystująca mapping 2D i 3D opowieść o historii miejsca oraz idei muzeum - łączeniu historii Polaków z różnych czasów i miejsc.

W oba dni miłośnicy srebrnego ekranu, w sali kinowej muzeum będą mogli poczuć klimat podróży morskich sprzed dziesięcioleci i zobaczyć wiele unikalnych filmów - jak Zew morza z 1927 roku. Wiele atrakcji czeka na najmłodszych oraz wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił w grach pokładowych z legendarnych polskich transatlantyków. 

W niedzielę przez cały dzień goście będą mieli okazję uczestniczyć wykładach i spotkaniach a także samodzielnie, bądź w rodzinnych tandemach, sięgać do emigracyjnych historii swoich przodków podczas warsztatów genealogicznych. Do zajęć warto wcześniej się przygotować - przypomnieć sobie rok lub miejsce urodzenia przodka, który wyemigrował, kierunek bądź przybliżony rok wyjazdu. To pozwoli precyzyjnie poznać losy własnej rodziny.  

Na wszystkie wydarzenia, łącznie ze zwiedzaniem wystawy - wstęp wolny. Więcej na temat otwarcia można znaleźć na nowej stronie internetowej placówki - www.polska1.pl.

Noc muzeów i dzień otwarty w Muzeum EmigracjiProgram otwarcia Muzeum Emigracji w Gdyni: 
 
16 maja | Noc Muzeów
Przed budynkiem:
Przecinamy wstęgę - 18.00 - 18.20
Uroczyste otwarcie drzwi Dworca Morskiego oraz historyczne zdjęcie mieszkańców Trójmiasta z powietrza
Muzyka w porcie - 18.30 - 21.30
Hatti Vatti gościnnie z Misią Furtak 
Mika Urbaniak
Strefa twórcza - 18.00 - 21.30
Plastyczne i kreatywne aktywności dla dzieci i dorosłych
Spektakl audiowizualny Łączymy historie- 22.00
Mapping na fasadzie budynku Dworca Morskiego wyświetlany co pół godziny
Wewnątrz budynku
Wystawa stała 
- 18.00 - 1.00
Nowoczesna wystawa stała o emigracji Polaków kiedyś i dziś (Magazyn Tranzytowy) 
Oficerowie rozrywkowi na pokładzie - 18.00 - 22.30
Gry pokładowe, w które grano (i gra się do dziś!) na pokładach transatlantyków, Magazyn Tranzytowy, taras widokowy
Wielka podróż za wielką wodę - 19.00|20.00 |21.00
Opowieść wizualna dla dzieci, sala multimedialna
Filmowa polska 1 - 19.00 - 0.00
Pokazy filmów w sali kinowej:
Kroniki morskie
Zew morza (1928)
Rapsodia Bałtyku (1935)
 
17 maja | Dzień otwarty
Wystawa stała - 10.00 - 20.00
Nowoczesna wystawa stała o emigracji Polaków kiedyś i dziś, Magazyn Tranzytowy 
Oficerowie rozrywkowi na pokładzie - 12.00 - 18.00
Gry pokładowe, w które grano (i gra się do dziś!) na pokładach transatlantyków, Magazyn Tranzytowy, taras widokowy
Muzealne kino dla dzieci - 11.00-12.00
Pokaz filmów animowanych z dorobku wytwórni Se-Ma-For
Łączymy historie.  Warsztaty genealogiczne - 12:00|13:00|14:00|16:00|17:00|18:00
Zapisy w punkcie INFO przed budynkiem Muzeum, czytelnia
Archiwum emigranta - 12.00 - 14.00
Czyli jak nam przekazać swoją opowieść o emigracji, sala multimedialna
Pod polską banderą przez Atlantyk - 15.00 - 16.00
Spotkanie z Grzegorzem Rogowskim, sala multimedialna
Powrót Agnieszki H. - 16.00 - 18.00
Pokaz filmu i spotkanie z twórcami: Krystyną Krauze i Jackiem Petryckim, sala kinowa

UWAGA !!!
W związku z otwarciem Muzeum Emigracji w Gdyni, od piątku 15 maja (godz. 18.00) do godz. 2.00 niedzielę 17 maja 2015 r. nie będzie możliwości dojazdu do Dworca Morskiego.
***


MUZEUM MIASTA GDYNI, Zawiszy Czarnego 1

ZAMELDUJ SIĘ W MUZEUM

Muzeum Miasta Gdyni wzywa wszystkich Obywateli do wspólnego działania! Przyłącz się do Nocy Muzeów! Obywatelu! Zamelduj się osobiście lub przez Facebook'a w Muzeum Miasta Gdyni! Zrób #selfie z Nurkiem i je opublikuj! Wśród osób biorących udział w zabawie rozlosowane będą upominki.

Staw się na czas by poznać bajki nasze oraz bratniego narodu czechosłowackiego. Wspólnie budujmy dobro Muzeum!

Muzeum Miasta Gdyni - przyjaciel dzieci, zaprasza Młodego Obywatela do strefy dziecka. Złóż i zabierz ze sobą tradycyjny gdyński trolejbus oraz zbuduj Modelowe Miasto! Weź udział w turnieju Archimemo! Na wyrabiających 200% normy czekają nagrody!
Po dobrze wykonanej pracy radość przyniesie ci odpoczynek w strefie relaksu.

Zwiedź wystawy i dowiedz się, jak wyglądały Narodziny Miasta, weź udział w bitwie na dizajn oglądając Wojnę i Pokój.
Pamiętaj! Muzeum Miasta Gdyni Twoim drugim domem!


***MUZEUM MARYNARKI WOJENNEJ, Zawiszy Czarnego 1B

NOC Z MARYNARKĄ WOJENNĄ

Podczas tej wyjątkowej nocy Muzeum Marynarki Wojennej przygotowało szereg atrakcji:

Pokazy nurkowania w zabytkowym sprzęcie nurkowym, prezentacje sprzętu wojskowego jednostek Wojska Polskiego i Marynarki Wojennej, pokazy grup rekonstrukcyjnych, super niespodzianka dla miłośników gier komputerowych, losowanie nagrody w Wielkiej Grze Muzealnej. Dla wielbicieli kina o godzinie 22.00 projekcja filmu Zew Morza (1927 rok).


Na gości czekać będzie znakomita wojskowa grochówka i mnóstwo marynarskiej muzyki na żywo.
***GDYŃSKIE MUZEUM MOTORYZACJI, Żwirowa 2c


Gdyńskie Muzeum Motoryzacji zafunduje Państwu wycieczkę w lata 20ste , poruszając się brukowaną uliczką będą Państwo mogli podziwiać 14 zabytkowych samochodów i 26 motocykli . Zwiedzanie będzie umilał Państwu pianista grający utwory z epoki. Przed Muzeum natomiast znajdować się będzie symulator samochodu wyścigowego.***


Planetarium Akademii Morskiej w GdyniAKADEMIA MORSKA w GDYNI, ul. Antoniego Ledóchowskiego

Akademia Morska zaprasza w godz. 19.00 - 24.00 do Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego (Al. Jana Pawła II 3) na Noc Muzeów z gwiazdami.

W programie:
. "Gwiazdozbiory naszego nieba" - fascynujące spotkanie z astronomią i astronawigacją, w ok. półgodzinnych prezentacjach (dla grup 30-osobowych) pod kopułą najnowocześniejszego w Trójmieście Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego - profesjonalnego laboratorium astronomicznego Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni. Pokazy poprowadzą wykładowcy oraz studenci Akademii Morskiej - przyszli nawigatorzy floty.

. Ponadto w budynku Planetarium, specjalnie przygotowana ekspozycja dawnych przyrządów i pomocy nawigacyjnych oraz wystawa "Skarby Daru Młodzieży", prezentująca wybór trofeów zdobytych przez naszą fregatę w regatach i zlotach wielkich żaglowców.


***


W instytucjach biorących udział w Nocy Muzeów 2015 w Gdyni można zakupić okolicznościowe przypinki (za symboliczną złotówkę). Po zwiedzaniu i zabawie zapraszamy do restauracji i kawiarni, które w tę szczególną noc honorują przypinkę, jako znak uprawniający do skorzystania ze specjalnych rabatów.

Miejsca honorujące przypinkę:

Chwila Moment, ul Świętojańska 30
Del Mar, Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego
Cafe Strych, Plac Kaszubski 7
Księgarnia Vademecum, Świętojańska 5-7
Klub Muzyczny Atlantic, 3 maja 28
Caffe Anioł, Kilińskiego 6

Do dyspozycji uczestników będą również bezpłatne autobusy.

Pasażerów wozić będą między innymi dwa zabytkowe modele: Mercedes O305 z 1974 roku i przegubowy Ikarus 280 z 1990 roku, które kursować będą na trasieORŁOWO MOLO – Orłowska – Al. Zwycięstwa – Świętojańska – Skwer Kościuszki – Al. Jana Pawła II – Skwer Kościuszki – Świętojańska – Wendy – Chrzanowskiego – Wendy – Jana z Kolna (powrót: Wójta Radtkego – 3 Maja – Starowiejska) – Gdynia Dworzec Główny PKP – Dworcowa – Podjazd – Morska – (powrót: Chylońska) – KCYŃSKA MUZEUM MOTORYZACJI

Autobusy i trolejbus kursować będą od godz. 19.00 do 1.3o z częstotliwością co 30 minut.

Obowiązują wszystkie przystanki na trasie przejazdu.