Co nowego

Nie żyje Magdalena Abakanowicz

Opis alternatywny uzytkownicy/m.omachel@gdynia.pl/Różne/Abakanowicz_IMG_4565.jpg

21.04.2017 r.

21 kwietnia 2017 r., w wieku 86 lat, zmarła Magdalena Abakanowicz - polska rzeźbiarka – jedna z najsłynniejszych artystek XX wieku. Wykładowca Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, profesor wizytująca na University of California. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczęła w Gdyni. W 1949 roku ukończyła Liceum Plastyczne w Orłowie.

Studiowała malarstwo i tkaninę w Warszawie na Akademii Sztuk Pięknych i w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych Sopocie.
Początkowo zajmowała się malarstwem, tworzyła m.in. monumentalne wielobarwne gwasze. Specjalizowała się w tworzeniu dużych, figuralnych kompozycji przestrzennych w oparciu o tkaninę, z wykorzystaniem także innych materiałów, jak kamień, drewno i brąz – zwanych od jej nazwiska abakanami.

Miała ponad 100 wystaw na całym świecie. Jej prace możemy podziwiać w muzeach i galeriach całego świata, między innymi w Centre Georges Pompidou w Paryżu, Metropolitan Museum w Nowym Jorku oraz Museum of Modern Art w Kioto.
Była laureatką wielu wyróżnień i odznaczeń, otrzymała między innymi Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Order Sztuki i Literatury oraz wyróżnienie nowojorskiego Centrum Rzeźby. Miała też tytuły doktora honoris causa, między innymi Royal College of Art w Londynie, Massachusetts College of Art w Bostonie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

  • Magdalena Abakanowicz w pracowni (2010 r.) / fot. J. Pijarowski - źródło https://pl.wikipedia.org/wiki/Magdalena_Abakanowicz