Co nowego

Nagrody Literackie Gdynia 2014 przyznane

Laureaci Nagrody Literackiej Gdynia 2014, fot. materiały prasoweNagroda Literacka Gdynia - Laureaci 2014

W dniu 28 czerwca 2014 roku Kapituła Nagrody Literackiej Gdynia ogłosiła czterech Laureatów. Tym samym do grona 27 gdyńskich finalistów dołączyli w tym roku: Marcin Świetlicki, Jerzy Pilch, Wojciech Nowicki i Jerzy Czech.


Kategoria - Poezja

Marcin Świetlicki za „Jeden", Wydawnictwo EMG, Kraków

Jak czytamy: „Jeden" (2013) to najnowsza oryginalna książka poetycka Marcina Świetlickiego, wydana po tomie Wiersze podsumowującym jego dotychczasowy dorobek poetycki. Tom był już w tym roku nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, a wiersze w nim zawarte zostały wykorzystane na płycie zatytułowanej „Sromota" zespołu Świetliki.


Kategoria - Proza

Jerzy Pilch za „Wiele demonów", Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa

Jak czytamy: Jerzy Pilch w swojej powieści przenosi nas w tuż postalinowskie czasy lat pięćdziesiątych, do Sigły, położonej na ukochanym przez autora luterskim Śląsku Cieszyńskim. Powieść ta jest świętem opowieści - mądrej i rozbuchanej, snutej arcybogatym językiem, pogrążonej w magicznej atmosferze, a zarazem mówiącej o sprawach ważnych, najważniejszych, ostatecznych. 


Wojciech Nowicki, fot. materiały prasoweKategoria - Eseistyka

Wojciech Nowicki za „Salki", Wydawnictwo Czarne, Wołowiec

Jak czytamy: Salki to niespieszna podróż w czasie i przestrzeni. Wojciech Nowicki wyłuskuje z przeszłości dzieje swoich kresowych przodków, ich wspomnienia, obawy i krzywdy, tworząc uniwersalny obraz tęsknoty i lęku. To także zapis podróży do światowych metropolii, miast, wsi i przysiółków, opowieść o ciągnącej w daleki świat włóczędze „z domami w głowie i poczuciem bezdomności".


Jerzy Czech, fot. materiały prasoweKategoria - Przekład na język polski

Jerzy Czech za „Wdrapałem się na piedestał. Nowa poezja rosyjska", wybór wierszy szesnastu poetów rosyjskich, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec

Jak czytamy: „Wdrapałem się na piedestał" to pierwsza w Polsce antologia poezji rosyjskiego samizdatu, obejmuje ponad pół wieku rozwoju poezji rosyjskiej - od lat pięćdziesiątych do czasów obecnych. To barwny kalejdoskop rozmaitych poetyk, to tutaj - niepokornie i dynamicznie - wiersze regularne sąsiadują z wolnymi, a miniatury poetyckie przeplatają się z długimi poematami. 

Nagroda Literacka Gdynia została powołana do życia w 2006 roku przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców. Jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Gdynia, dzięki swojej niespotykanej dotąd formule równorzędnego wyróżniania poetów, prozaików, eseistów oraz tłumaczy, szybko stała się ważnym i unikalnym wydarzeniem w polskim środowisku literackim. W tym roku - po raz pierwszy w historii Nagrody Literackiej Gdynia pojawiła się nowa, nagradzana kategoria, jaką jest przekład na język polski.

                                  

Laureaci Nagrody Literackiej Gdynia 2014, fot. materiały prasowe Jerzy Czech, fot. materiały prasowe

Nagroda Literacka Gdynia 2014, fot. materiały prasowe Paweł Szwed, fot. materiały prasowe

Poezja - nominowani, fot. materiały prasowe Wojciech Nowicki, fot. materiały prasowe

Nagroda Literacka Gdynia 2014, fot. materiały prasowe Agata Bielik-Robson, Aleksander Nawarecki, fot. materiały prasowe


Wręczenie nagrody poprzedziły Dni IX edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Oblegane przez publiczność Literaturomanie, czyli spotkania miłośników literatury, po raz pierwszy odbyły się w nowej przestrzeni - Teatrze Gdynia Główna. Czytelnicy mieli okazję spotkać się z nominowanymi do Nagrody. Brawurowo, przy żywym udziale publiczności, rozmowy poprowadzili: Agata Passent, Marcin Szuster, Adam Lipszyc i Maciej Michalski. Miejsc siedzących zabrakło podczas spotkań mistrzowskich: Przewodnicząca Kapituły Małgorzata Łukasiewicz opowiadała o pracy tłumacza Marcina Szuster, natomiast prof. Piotr Śliwiński w roli „adwokata diabła" zmierzył się na scenie z Andrzejem Franaszkiem, tematem dyskusji była twórczość Czesława Miłosza. Literaturomanie muzycznie zakończyła, bisując dwukrotnie, najnowsza, zbierająca doskonałe recenzje odsłona duetu freejazzowego Olbrzym i Kurdupel. W Literackim Atelier nabywano ulubione kanapki Oskara Wilde'e i Ernesta Hemingwaya, powodzeniem cieszył się też kwartalnik Bliza i oczywiście książki autorstwa Nominowanych pisarzy, którzy z radością rozdawali autografy. 

Nagroda Literacka Gdynia 2014, fot. materiały prasowe Nagroda Literacka Gdynia 2014, fot. materiały prasowe

Nagroda Literacka Gdynia 2014, fot. materiały prasowe Nagroda Literacka Gdynia 2014, fot. materiały prasowe

Nagroda Literacka Gdynia 2014, fot. materiały prasowe Nagroda Literacka Gdynia 2014, fot. materiały prasowe

Nagroda Literacka Gdynia 2014, fot. materiały prasowe Nagroda Literacka Gdynia 2014, fot. materiały prasowe

Nagroda Literacka Gdynia 2014, fot. materiały prasowe Nagroda Literacka Gdynia 2014, fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

  • ikonaOpublikowano: 30.06.2014 00:00
  • ikona

    Autor: Karolina _Szwaba (2014)

ikona

Najnowsze