Co nowego

Nagroda dla Urzędu Pracy za "Debiut na rynku pracy"

Eksperci Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej po przeanalizowaniu dziesiątków rozmaitych projektów uznali, że projekt DEBIUT NA RYNKU PRACY zrealizowany przez POWIATOWY URZĄD PRACY w GDYNI zasługuje na miano dobrej praktyki. Oznacza to, że na ww. projekcie warto się wzorować, a Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni powinien być szeroko znany jako dobry partner w wielu przedsięwzięciach. Został on nagrodzony - Certyfikatem Banku Dobrych Praktyk oraz otrzymał uprawnienia do posługiwania się logo Banku Dobrych Praktyk - 5 grudnia 2006r. w Warszawie podczas ogólnopolskiej konferencji "Wzoruj się na najlepszych - Bank Dobrych Praktyk".

W czasie konferencji zostały zaprezentowane projekty zrealizowane przez samorządy i organizacje pozarządowe w całej Polsce, dofinansowane z funduszy europejskich, które zostały wytypowane jako wzorcowo zrealizowane przedsięwzięcia. Informacje o 51 projektach uznanych za najlepiej zrealizowane w kraju wraz z ich opisami zostaną umieszczone w Banku Dobrych Praktyk na stronie www.dobrapraktyka-fs.pl, zostaną również przekazane do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz instytucji wdrażających. Warto również nadmienić, iż tylko dwa projekty z województwa pomorskiego otrzymały powyższe wyróżnienie w tym projekt Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni.

Gdyński Projekt "Debiut na rynku pracy" (01.06.2005r. - 30.04.2006r.) współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (SPO RZL 2004-2006, Działanie 1.2 Perspektywy dla młodzieży).
Skierowany został do 40 osób bezrobotnych poniżej 25 roku życia oraz absolwentów szkół wyższych, którzy nie ukończyli 27 roku życia, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdyni do 24 miesięcy.
Z momentem zakończenia projektu tj. 30 kwietnia 2006r. zatrudnienie podjęły 23 osoby z 40 uczestników, co stanowi 57,5% ogółu beneficjentów ostatecznych. Z analizy przeprowadzonej w niespełna pół roku po zakończonej realizacji projektu wynika, że - na dzień 15 września 2006r. w rejestrze osób bezrobotnych nie widnieje już 26 uczestników, czyli 65% wszystkich beneficjentów ostatecznych.

Uczestnicy projektu gdyńskiego wzięli udział w 4 szkoleniach - dwóch po 15 osób, jednym kursie dla 4 osób i jednym szkoleniu dla 6 osób. Szkolenia wpłynęły na podniesienie kwalifikacji ostatecznych beneficjentów z zakresu korzystania z nowoczesnych technik informatycznych, zwiększenie wiary we własne możliwości, a tym samym na wzrost efektywności w przyszłej pracy. Ponadto wszyscy uczestnicy zostali skierowani na 6-cio miesięczny staż u pracodawców, których działalność związana była z tematyką odbywanych szkoleń, co pozwoliło na nabycie kluczowych umiejętności, a jednocześnie na zintegrowanie z rynkiem pracy dotychczas bezrobotnych młodych osób.
Po zakończeniu szkoleń wszyscy beneficjenci ostateczni wypełnili anonimową ankietę dotyczącą zakończonej formy wsparcia. Wyrazili w niej swoje zadowolenie z uczestnictwa w danym kursie, a jednocześnie potwierdzili, iż zdobyte umiejętności zwiększają ich szanse na znalezienie pracy i wyrazili chęć poszukiwania pracy zgodnie z uzyskanymi umiejętnościami. Ponadto wszyscy uczestnicy, którzy odbyli staż u pracodawcy, w wypełnionej przez nich ankiecie, wyrazili zadowolenie z uczestnictwa w ww. formie wsparcia. 96% z nich potwierdziło, iż staż przyczynił się do podniesienia umiejętności zdobytych podczas szkolenia oraz lepszego przygotowania do podjęcia pracy, co ich zdaniem zwiększy również szanse na znalezienie zatrudnienia.

Już wiadomo, że Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni przystąpił do II edycji tego projektu.

ikona

Najnowsze