Co nowego

Mokra sala otwarta w Akwarium Gdyńskim

Akwarium Gdyńskie otworzyło nową salę ekspozycyjną - Sale Mokrą. Tu zwiedzającego od ryby nie oddziela szyba. Ciekawscy mogą włożyć rękę do odkrytego zbiornika i zaprzyjaźnić się z bałtyckimi płastugami czy jesiotrami. Projekt nowego parteru w Akwarium Gdyńskim powstał przede wszystkim z myślą o najmłodszych zwiedzających.

Otwarcie nowej części ekspozycyjnej w Akwarium GdyńskimW centrum Sali Mokrej znajdują sie trzy odkryte baseny, w których pływają zwierzęta polskiej strefy przybrzeżnej Bałtyku i Zalewu Wiślanego. Zwiedzający może zanurzyć rękę w basenie, w którym znajdują się jesiotry, stronie, turboty, babki bycze, sandacze, okonie i jazgarze. Pozostałą część nowej sali ekspozycyjnej stanowi 12 zbiorników, w których znajdują się drobne organizmy pochodzące z różnych stref klimatycznych, między innymi antenarius, krab dekorator, wężowidła, langusta, urodzony w Akwarium Gdyńskim rekinek bambusowy oraz krewetki i wężynki z wód bałtyckich. Dzięki nowej inwestycji Akwarium Gdyńskie zwiększyło powierzchnię o 56,30 m2. Sala Mokra składa się z 15 zbiorników o łącznej pojemności 3,3 m3 wody. Wszystkie elementy ekspozycji zostały zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwić dzieciom swobodne zwiedzanie.

Do użytku oddane zostały także trzy kolejne sale edukacyjne, które rozpoczną swą działalność wraz z nowym sezonem edukacyjnym - Multimedialna Sala Ekologii Morza, Pokazowe Laboratorium Chemiczne oraz Sala Przedszkolna. W ten sposób placówka zapewni odpowiednie warunki do prowadzenia zajęć edukacyjnych dla grup przedszkolnych, jak również poszerzy ofertę edukacyjną o zajęcia z zakresu chemii i hydrochemii. Oficjalne otwarcie nowych pomieszczeń odbędzie się we wrześniu 2007 r.

Otwarcie nowej części ekspozycyjnej w Akwarium GdyńskimCelem przebudowy było uatrakcyjnienie ekspozycji i zaplecza dydaktycznego placówki i dostosowanie jej do potrzeb najmłodszych gości Akwarium Gdyńskiego. Przebudowa jest także odpowiedzią na rosnące zainteresowanie placówką ze strony zwiedzających oraz środowiska dydaktycznego. W 2006 roku Akwarium Gdyńskie odwiedziło 360 000 zwiedzających, o ponad 30 000 więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Wzrasta liczba korzystających z zajęć edukacyjnych w Akwarium Gdyńskim - w 2005 r. - 9910 uczestników, w 2006 -16 000 uczestników. Tylko w okresie styczeń-czerwiec 2007 liczba ta wynosiła 15 500 uczestników. Koszt Sali Mokrej wyniósł około 200 tys. zł brutto. Całość inwestycji na parterze budynku (Sala Mokra, pomieszczenia edukacyjne oraz budowa zbiorników zapasowych) kosztowała 1,5 miliona zł brutto, z czego 110 tys., stanowiła dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Dotacja przeznaczona była na wyposażenie pomieszczeń dydaktycznych.

Otwarcie nowej części ekspozycyjnej w Akwarium GdyńskimJesienią Morski Instytut Rybacki w Gdyni planuje kolejne inwestycje - modernizację wejścia głównego do budynku oraz przebudowę parteru rotundy, gdzie obecnie eksponowane są żarłacze czarnopłetwe i żółw zielony. Na przełomie 2008/2009 planowana jest zmiana aranżacji najstarszej części ekspozycji - sali na I piętrze. Realizacja planów dotyczących budowy zbiorników trzystutonowego i dwustupięćdziesięciotonowego uzależniona jest od wsparcia z funduszy unijnych. W maju 2007 roku MIR otrzymał wyróżnienie Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka w konkursie "Gdynia Bez Barier". Instytut dalej zamierza dostosowywać ekspozycję dla osób niepełnosprawnych. Kolejnym etapem będzie aplikacja do PFRON na odnowienie wind.

Akwarium Gdyńskie od 2005 roku posiada status ogrodu zoologicznego. Jest placówką prezentującą największą w Polsce kolekcję zwierząt wodnych - około 1500 zwierząt z około 180 gatunków. Placówka została założona w 1971 roku pod nazwą Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie w Gdyni. Należy do struktur Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni - najstarszej placówki badań morza i rybołówstwa w Polsce.

foto: Dorota Nelke

  • ikonaOpublikowano: 02.07.2007 00:00
  • ikona

    Autor: Marek Grześ

ikona

Najnowsze