Co nowego

Modernistyczne Śródmieście Gdyni - w rejestrze zabytków!

Decyzją Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków 21 września 2007 r. układ urbanistyczny Śródmieścia Gdyni trafił do rejestru zabytków województwa pomorskiego. Wpisano następujący zabytek: historyczny układ urbanistyczny śródmieścia Gdyni utworzony przez sieć ulic, układ parcelacyjny i zabudowę określony trzema głównymi fazami osadniczymi:

- wiejską - obejmującą zespół dawnego siedliska rybacko-wiejskiego czytelny w ciągu ul. Portowej, Starowiejskiej wraz Placem Kaszubskim, Placem Konstytucji i fragmentem ul. Wójta Radtkego.
- letniskową - zachowaną w obrębie Skweru Kościuszki i ul. 10 Lutego
- miejską - z częścią reprezentacyjną otwartą na morze, wyznaczoną główną osią na przedłużeniu ul. 10 Lutego, przez Skwer Kościuszki i Aleję Jana Pawła II oraz z częścią mieszkalno-handlową obejmującą ul. Świętojańską, Starowiejską, Portową, 10 Lutego, Skwer Kościuszki i Plac Kaszubski.

Dr inż. arch. Marek Stępa - wiceprezydent Gdyni, nie ukrywa radości, że udało się - na wniosek Prezydenta Gdyni, wpisać ten obszar do rejestru zabytków.

Jak powiedziała dr Maria Sołtysik z Politechniki Gdańskiej - Gdynia po raz pierwszy zaznacza swoje bytowanie na mapie zabytkowej Polski. Zwraca też uwagę, że wyznacznikiem stausu zabytku nie jest czas, lecz fakt, że to obiekt wartościowy kulturowo, unikalne świadectwo epoki. Decyzja wojewody zapadła tydzień przed międzynarodową konferencją naukową pt.: „Modernizm w Europie. Modernizm w Gdyni", która odbędzie się w dniach 27- 28 września - oczywiście w naszym mieście!

Gdynia jest miejscem szczególnym dla konferencji na temat modernizmu lat międzywojennych. Jest bowiem miastem zbudowanym od podstaw w tym właśnie okresie. W ciągu kilkunastu lat pojawił się na mapie Europy 120-tysięczny ośrodek miejski i wielki port bałtycki. Architektura i urbanistyka Gdyni - jej śródmieścia, portu i dzielnic mieszkaniowych - stanowi szeroki zapis prądów artystycznych europejskiego modernizmu. Stąd też temat konferencji.

Przy okazji tego spotkania profesjonalistów przewidziane są dwie wędrówki tematyczne dla mieszkańców pod hasłem: „Spotkania z gdyńskim modernizmem". Zorganizowane przez Urząd Miasta Gdyni oraz Miejską Informację Turystyczną i gdyńskich przewodników turystycznych, odbędą się w sobotę 29 września 2007 r. Wędrówka 1. Modernizm na Kamiennej Górze. 29.09.2007 r. godz. 9.00 start przy wejściu do nowego gmachu Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego.Wędrówka 2. Modernizm w Śródmieściu- 29.09.2007 r. godz. 16.00 start przy pomniku Antoniego Abrahama na Placu Kaszubskim.

Wycieczki są piesze, bezpłatne, prowadzone przez licencjonowanych przewodników turystycznych i odbędą się bez względu na warunki pogodowe. Czas trwania każdej z wycieczek to około 2 godzin. Na zakończenie każdej z nich w Klubie Filmowym (ul. Waszyngtona 1) odbędą się projekcje 40 minutowego filmu dokumentalnego o zabytkach Gdyni.

Każdy z uczestników wycieczki otrzyma specjalnie wydany informator o modernistycznych zabytkach Gdyni. Pobierz folder o gdyńskim moderniźmie - kliknij tutaj 

A ponadto Gdynia modernistyczna prezentuje się - zwłaszcza młodym - internautom, na stronie Wirtualnej Polski pojawił się krótki film - wirtualny spacer po mieście - innym niż je znają na codzień.....



 Najważniejsze cechy kamienicy modernistycznej

ikona

Najnowsze