Co nowego

Młodzież z Gdyni wśród najbardziej kreatywnych na świecie

Opis alternatywny

04.01.2017 r.

Młodzież z Gimnazjum nr 4 podczas wyjazdu na Azjatycką Olimpiadę Kreatywności „Destination Imagination” w Pekinie / fot. Anna DrotlewTrzecie miejsce na Azjatyckiej Olimpiadzie Kreatywności „Destination Imagination" w Pekinie wywalczyła drużyna z Gimnazjum nr 4 w Gdyni. To olimpiada, która bazuje na koncepcji myślenia dywergencyjnego zakładającego, że istnieje więcej niż jedna droga do rozwiązania problemu. Program ma zachęcać do podejmowania procesu tworzenia - w oparciu o własne mocne strony.

Drużyna z gdyńskiego gimnazjum już po raz drugi wzięła udział w międzynarodowym programie edukacyjnym Destination Imagination. Wiosną 2016 r. we Wrocławiu mierząc się z kreatywnym rozwiązywaniem postawionych przed nimi zadań, rywalizowali z drużynami z całego kraju i zdobyli tytuł mistrza Polski. Jest to pierwsza i jedyna drużyna w historii programu z województwa pomorskiego, która osiągnęła tak wielki sukces w tym konkursie. Jako mistrzowie Polski gdynianie uzyskali prawo do zaszczytnego reprezentowania kraju podczas Azjatyckiej Olimpiady Destination Imagination - Oczyma Wyobraźni, która odbyła się od 9 do 12 grudnia 2016 r. w Pekinie.

Do Chin poleciała drużyna w składzie: Julia Gajek 2b, Aleksandra Homza 3e, Marta Wicher 3e, Paulina Woźniak 2b, Agnieszka Ziemann 2b i trener Anna Drotlew. Drużyny zmierzyły się w „wyzwaniu specjalnym", polegającym na przygotowaniu w ciągu 24 godzin programu pod nazwą „Haze crisis". „Uczennice miały za zadanie opracować autorskie 8-minutowe przedstawienie w języku angielskim o charakterze edukacyjnym, poruszające problem smogu. Z wyznaczonych przez organizatorów materiałów należało przygotować scenografię, plakat oraz rekwizyt. Drużyna musiała w swoim przedstawieniu zaproponować realne rozwiązanie problemu zanieczyszczeń powietrza" - tłumaczy trener drużyny Anna Drotlew. Druga część rywalizacji to „wyzwanie na już", które polegało na stworzeniu w krótkim czasie jak najwyższej konstrukcji z dostarczonych przez ekspertów materiałów. W celu zdobyciu dodatkowych punktów uczennice przeprowadziły ankietę wśród 10 drużyn, z której dowiedziały się, jakie środki zapobiegawcze wprowadzają władze innych krajów, aby zapobiegać zanieczyszczeniom powietrza.

Trenerka zwycięskiej drużyny Anna Drotlew nie kryje radości z sukcesu. „Przygotowanie do konkursu trwało wiele miesięcy. Spotykaliśmy się zazwyczaj w soboty na 2, 3 godziny. Młodzież dużo czasu poświęciła także o pozyskanie pieniędzy na wyjazd, np. przez pakowanie zakupów w sklepach, organizowanie koncertów czy loterii" - mówi Anna Drotlew. "Udział w olimpiadzie był niesamowitym przeżyciem. Młodzież rozwinęła umiejętności językowe, poznała nową kulturę i nawiązała nowe przyjaźnie" - dodaje.

W tracie olimpiady uczennice z Gdyni miały możliwość poznania zabytków Pekinu takich jak Plac Niebiańskiego Spokoju czy Zakazane Miasto, wziąć udział w ceremonii parzenia herbaty oraz skosztować słynną Kaczkę po Pekińsku. Odwiedziły Mur Chiński, Świątynię Nieba oraz Pałac Letni. Po ceremonii zakończenia olimpiady drużyna pojechała do Szanghaju, gdzie zobaczyła między innymi Ogród Yuyuan, wioskę Qibao, Świątynię Nefrytowego Buddy. Uczennice miały również okazję podziwiania panoramy miasta ze szklanego tarasu widokowego na 100 piętrze.

Drużyna składa serdeczne podziękowania wszystkim dzięki którym wyjazd do Chin był możliwy, m.in: Miastu Gdynia, firmie MTMG, Morskiej Agencji Gdynia, Fundacji Energa, Akademii Morskiej w Gdyni, Bankowi Pekao S.A., Klubowi Rotary Gdynia Orłowo, TUiR Warta S.A oraz osobom prywatnym.

Młodzież z Gimnazjum nr 4 podczas wyjazdu na Azjatycką Olimpiadę Kreatywności „Destination Imagination” w Pekinie / fot. Anna Drotlew

Młodzież z Gimnazjum nr 4 podczas wyjazdu na Azjatycką Olimpiadę Kreatywności „Destination Imagination” w Pekinie / fot. Anna Drotlew

Młodzież z Gimnazjum nr 4 podczas wyjazdu na Azjatycką Olimpiadę Kreatywności „Destination Imagination” w Pekinie / fot. Anna Drotlew

Młodzież z Gimnazjum nr 4 podczas wyjazdu na Azjatycką Olimpiadę Kreatywności „Destination Imagination” w Pekinie / fot. Anna DrotlewMłodzież z Gimnazjum nr 4 podczas wyjazdu na Azjatycką Olimpiadę Kreatywności „Destination Imagination” w Pekinie / fot. Anna Drotlew

fot. Anna Drotlew