Co nowego

Młodzi naukowcy zatrzymają się w Gdyni w drodze po Nobla

Wpływ różnych ekosystemów na rozrodczość murarki ogrodowej - to nie tytuł uniwersyteckiej pracy badawczej, ale projekt polskiej licealistki, tegorocznej laureatki konkursu będącego częścią Festiwalu Młodych Naukowców E(x)plory. W 2013 r. jego krajowy finał odbędzie się w Gdyni. Pomysły i projekty naukowe uczniowie w wieku 14-20 lat mogą zgłaszać do 6 stycznia 2013 r. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Zaawansowanych Technologii.
 
W konkursie mogą wziąć udział uczniowie mający niebanalne pomysły oraz tworzący ciekawe projekty badawcze, wynalazki, eksperymenty z dziedziny nauk przyrodniczych, technicznych, matematycznych, medycznych, społecznych, ekonomicznych i humanistycznych.
 
Praca zgłoszona do konkursu powinna mieć formę tekstu o objętości 5-10 stron formatu A4. Uczestnicy mogą rejestrować się na platformie HiTechPlant.
 
W przyszłym roku odbędzie się pięć jednodniowych Regionalnych Festiwali RE(x) w: Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Krakowie, a 7 lutego 2013 r. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Tam też, w dniach 4-6 kwietnia 2013 r., zaplanowano ogólnopolski finał. E(x)plory to nie tylko konkurs. Podczas Festiwalu i imprez regionalnych odbędą się także: targi technologiczne, warsztaty dla uczniów i nauczycieli, panele dyskusyjne, wykłady zbliżające świat nauki i biznesu, konferencje naukowe.
 
Autorzy najlepszych projektów wybrani podczas krajowego finału otrzymają nie tylko nagrody rzeczowe. Będą reprezentowali Polskę na największych międzynarodowych konkursach naukowych, m.in. Intel ISEF, który w 2013 r. odbędzie się w Phoenix w Stanach Zjednoczonych. A to pierwszy krok, by w przyszłości zostać laureatem Nagrody Nobla.
 
Organizatorzy zadbali także o szkoły. Licea, technika, gimnazja, które zgłoszą co najmniej 10 projektów, otrzymają certyfikat Szkoły E(x)plory, a trzy placówki z największą liczbą pomysłów - dofinansowanie pracowni warsztatowych.

Festiwal Młodych Naukowców E(x)plory

ikona

Najnowsze