Co nowego

Młodzi gdynianie w stanie nieważkości

Trzech gdyńskich licealistów: Rafał Wesołowski, Marcin Ruchniewicz i Krzysztof Kallas znalazło się wśród regionalnych finalistów YouTube Space Lab – międzynarodowego konkursu dla uczniów w wieku 14-18 lat. Uczestnicy mieli za zdanie opracować pomysł na naukowy eksperyment, możliwy do przeprowadzenia w kosmosie. Teraz mają szansę na wyjazd do Waszyngtonu i lot w stanie nieważkości.

Uczestnicy musieli nie tylko zaprezentować swoje pomysły w zgłoszeniu wideo, ale również opisać, w jaki sposób astronauci i naukowcy będą mogli je wykorzystać w kosmosie. Młodzi gdynianie zaproponowali zbadanie zachowania pająka w stanie nieważkości. Chcą dowiedzieć się, jak wyglądają pajęczyny utkane w kosmosie, na obiektach o różnych kształtach. Eksperyment może pomóc w doskonaleniu budowy modułów kosmicznych
.
Do konkursu zgłoszono tysiące filmów wideo z ponad 80 krajów. Uczestnikami są pojedyncze osoby lub maksymalnie trzyosobowe zespoły, którzy startują w dwóch kategoriach wiekowych: 14-16 i 17-18 lat. 60 pomysłów znalazło się w gronie regionalnych finalistów. Teraz internauci i jurorzy wybiorą sześciu regionalnych zwycięzców (po dwie drużyny z każdego z trzech regionów świata), którzy w marcu spotkają się w Waszyngtonie, aby doświadczyć lotu w stanie nieważkości.

W kolejnym etapie jurorzy oraz internauci wybiorą dwóch zwycięzców całego konkursu (po jednym w każdej kategorii wiekowej). Ich eksperymenty zostaną przeprowadzone na znajdującej się 400 km od Ziemi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ponadto laureaci wybiorą jedną z dwóch nagród: wycieczkę na wyspę Tanegashima w Japonii, gdzie zobaczą start statku kosmicznego, na pokładzie którego przeprowadzony zostanie ich eksperyment w kosmosie, lub podróż do Rosji. Tam po ukończeniu 18 lat odbędą szkolenie dla astronautów w Star City, gdzie doskonalą się rosyjscy kosmonauci. 

Do wyłonienia zwycięzców zostali zaproszeni m.in. znani naukowcy: wybitny profesor Stephen Hawking, doradcy NASA William Gerstenmaier oraz Leland Melvin, astronauci Frank De Winne z Europejskiej Agencji Kosmicznej i Akihiko Hoshide z Japońskiej Agencji Badań Kosmosu oraz założyciel Cirque du Soleil – Guy Laliberte.

Na regionalnych finalistów można głosować do wtorku (24 stycznia) na kanale youtube.com/SpaceLab, na młodych gdyńskich naukowców pod podanym linkiem: www.gdynia.pl/kosmicznylab

  • ikonaOpublikowano: 20.01.2012 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze