Co nowego

Ministerialne i prezydenckie nagrody dla gdyńskich społeczników

21 listopada 2008 r. w Teatrze Miejskim im. Gombrowicza w Gdyni, odbyła się uroczystość z okazji Dnia Pracownika Socjalnego. Oprócz spotkania władz miasta z przedstawicielami wszystkich placówek Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz podmiotami współpracującymi, po raz pierwszy wręczono nagrody Prezydenta Gdyni. W tym roku po raz pierwszy wręczono nagrody prezydenta Gdyni w 3 kategoriach:

Nagrody Prezydenta Gdyni z okazji Dnia Pracownika SocjalnegoPracownikiem socjalnym roku 2008 została Hanna Serema (MOPS Gdynia)

Pracownikiem administracji roku został Robert Cyman (MOPS Gdynia)

Pracownikiem organizacji pozarządowej roku została Wiesława Farbotko (Gdyńska Spółdzielnia Socjalna "Promyk").

Dyrektor MOPS wręczył również wyróżnienia najlepszym pracownikom MOPS-u za rok 2008.

Misją pracownika socjalnego jest pomoc osobom i środowiskom społecznym w realizacji własnych potrzeb, a także wsparcie w rozwiązywaniu problemów życiowych.

Pracownikiem socjalnym może być osoba, która posiada dyplom w zawodzie pracownik socjalny, dyplom ukończenia kolegium pracowników służb społecznych, dyplom wyższej szkoły zawodowej o specjalności praca socjalna lub ukończone studia wyższe w specjalności praca socjalna na jednym z kierunków: pedagogika, polityka społeczna, psychologia, socjologia lub nauki o rodzinie.

Specjaliści pracy socjalnej są zatrudniani m.in. w ośrodkach pomocy społecznej, ośrodkach wsparcia, organizacjach społecznych, fundacjach, stowarzyszeniach, ośrodkach opiekuńczo-leczniczych i w zakładach karnych.

W Gdyni największa grupa pracowników socjalnych skupiona jest w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, który zatrudnia obecnie 111 pracowników socjalnych (ok. 100 pracuje bezpośrednio z podopiecznymi w terenie). Ich zadanie polega na udzielaniu pomocy osobom najbardziej potrzebującym (rodzinom dysfunkcyjnym, ubogim, osobom starszym, niepełnosprawnym, bezrobotnym, uzależnionym, bezdomnym). Ze wsparcia gdyńskiego MOPS korzysta obecnie około 5 tysięcy gdyńskich rodzin.

Tego samego dnia w Łazienkach Królewskich w Warszawie zostały wręczone nagrody specjalne Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej nagrody otrzymali: w kategorii indywidualnej Franciszek Bronk - zastępca dyrektora gdyńskiego MOPS oraz w kategorii zbiorowej Centrum Aktywności Seniora. W całej Polsce przyznano 18 takich wyróżnień, po 9 w kategorii indywidualnej i zbiorowej.

nagroda Ministra Pracy i Polityki Społecznej dla Franciszka Bronka - zastępcy dyrektora MOPSJak napisano w uzasadnieniu nagrodę dla Franciszka Bronka przyznano „za nowatorskie projekty zmierzające do kompleksowego rozwiązywania problemów dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia kameralnych placówek dla dzieci". Franciszek Bronk jest Zastępcą Dyrektora ds. Opieki nad Dzieckiem i Rodziną w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Gdyni od 2007 roku. Pod jego kierownictwem w Gdyni uruchomione zostały nowatorskie projekty: „Rodzina bliżej siebie", „reintegracja rodzin wychowanków przebywających w placówkach całodobowych" czy specjalistyczne wsparcie dzienne poświęcone trudnej młodzieży.

Franciszek Bronk jest koordynatorem Powiatowego Zespołu wspólnie Przeciw Patologiom. Dzięki jego staraniom uruchomiono Interwencyjny Ośrodek Opiekuńczy dla dzieci do 12-ego roku życia oraz 5 rodzinnych domów dziecka.

Kolejny wyróżniony - Centrum Aktywności Seniora w Gdyni - otrzymał nagrodę „za realizację nowatorskich działań w zakresie szeroko rozumianej aktywizacji osób starszych na terenie gminy oraz ich integracji w środowisku lokalnym".

nagroda Ministra Pracy i Polityki Społecznej dla Centrum Aktywności SenioraCentrum Aktywności Seniora powstało w 2005 roku. W ramach działań aktywizujących osoby starsze Centrum Aktywności Seniora rozbudowuje ofertę różnorodnych zajęć (spotkań, warsztatów, pogadanek, wspólnych wyjść do instytucji kultury) i aktywności ruchowe. Centrum zapewnia także pomoc organizacyjną i merytoryczną organizacjom pozarządowym wspierającym osoby starsze.

W swoje działania Centrum angażuje wolontariuszy (młodzież - absolwentów uczelni oraz seniorów - np. emerytowanych wykładowców) do prowadzenia zajęć w ramach Gdyńskiego uniwersytetu Trzeciego Wieku. W 2007 roku ofertą CAS objętych zostało prawie 8000 seniorów: słuchaczy GUTW, uczestników programu Gdynia 55+ oraz 20 klubów seniora prowadzonych lub wspieranych przez samorząd.

Dzień Pracownika Socjalnego został wprowadzony w 1996 roku.
Wcześniej w miejscowości Charzykowy w Borach Tucholskich, 21 listopada 1989 roku, odbyło się spotkanie pracowników pomocy społecznej szczebla wojewódzkiego z Jackiem Kuroniem i Joanną Staręgą - Piasek.
Stwierdzono wówczas, że w nowej sytuacji społecznej w okresie transformacji, pomoc społeczna to nie tylko wspieranie słabych, chorych, i niepełnosprawnych, ale także pomoc ubogim, bezrobotnym i bezdomnym.
Dla uczestników spotkania dzień 21 listopada urósł do rangi symbolu, dlatego postanowiono go uczcić. W Europie Dzień Pracy Socjalnej oficjalnie obchodzony jest również od 1996 roku i przypada w drugi wtorek listopada.

ikona

Najnowsze