Co nowego

Międzynarodowa Federacja Bobsleja i Skeletonu obraduje w Gdyni

Od 18 do 23 czerwca 2013 r. Gdynia jest gospodarzem Kongresu Międzynarodowej Federacji Bobslei i Skeletonu.   Kongres, który odbywa się w roku 90-lecia FIBT, po raz pierwszy jest organizowany w Polsce. To znakomita okazja do promocji Gdyni wśród wielu zagranicznych gości. Na obrady do Hotelu Nadmorskiego przyjechało nie tylko ponad 120 delegatów z całego świata, ale także wielu gości honorowych - sportowców, biznesmenów czy polityków.

Do Gdyni przebył m.in. Willi Lemke, doradca Sekretarza Generalnego ONZ i zarazem dyrektor UNOSDP (United Nations Of Sport for Development and Peace). W dniu 20 czerwca 2013 r. Willi Lemke wraz z Ivo Ferrianim, prezydentem FIBT (Międzynarodowej Federacji Bobslei i Skeletonu) podpisali na Darze Pomorza porozumienie o współpracy i rozwoju. Wszystko ma związek z trwającym w Gdyni kongresem FIBT, na który zjechało za całego świata ok. 150 działaczy, głównie szefów związków krajowych a także członkowie MKOl.

Od lewej: Ivo Ferriani, prezydent FIBT, Andrzej Kraśnicki, Prezes PKOl, Willi Lemke, doradca Sekretarza Generalnego ONZ, fot. P. Kozłowski

Od lewej: Ivo Ferriani, prezydent FIBT, Andrzej Kraśnicki, Prezes PKOl, Willi Lemke, doradca Sekretarza Generalnego ONZ, fot. P. Kozłowski

W Polsce prawie nigdy nie odbywają się wydarzenia sportowe tak wysokiej rangi i o znaczeniu międzynarodowym. Działaczy bobsleja i skeletonu zaprosiła Gdynia, która jest gospodarzem i patronem Kongresu.

Międzynarodowa Federacja Bobslejów i Skeletonu (FIBT) została założona 23 listopada 1923 przez delegatów z Wielkiej Brytanii, Francji i Szwajcarii oraz przedstawicieli Kanady i Stanów Zjednoczonych na spotkaniu w Paryżu. Francuski książę, hrabia Renaud de la Frégeoliere, podpisał mandat Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i wybrany został na prezydenta nowopowstałej federacji. Hrabia pozostanie na tym stanowisku przez 37 długich lat. i pozostanie w tym biurze 37 lat. Wraz z nim federację tworzyli: redaktor francuskiego dziennika "Le Figaro" Franz Reichel, B.M. Patton z Wielkiej Brytanii, Allan Muhr z USA oraz Pierre Golaya ze Szwajcarii.

W pierwszych latach rozwoju sportu bobslejowego tory powstawały w całej Europie i Ameryce Północnej. Większość z nich stała się jednak ofiarami wojny lub ekspansji komercyjnych i mieszkaniowych. Tory ze sztucznym lodem, które zaczęły się pojawiać w latach sześćdziesiątych pomogły w rozwoju dyscypliny. Obecnie wszystkie tory są sztucznie chłodzone za wyjątkiem toru w St. Moritz.

Skeleton, czyli druga dyscyplina pod skrzydłami FIBT, to jednoosobowe, ciężkie sanie sportowe o nisko położonym środku ciężkości. Skeleton był dyscypliną olimpijską w 1928 i 1948, kiedy gospodarzem igrzysk było St. Moritz. Do programu olimpijskiego dyscyplina ta powróciła dzięki staraniom FIBT w 2002 roku. Również podczas igrzysk w Salt Lake City zadebiutowały panie, które rozpoczęły ściganie w bobslejowych dwójkach.

Od momentu powstania w roku 1923 FIBT cały czas rośnie w siłę i zrzesza już 61 krajowych federacji. Wśród nich takie egzotyczne kraje takie jak Jamajka, Wyspy Dziewicze, Antyle Holenderskie, Samoa Zachodnie czy Portoryko, gdzie śnieg nie pada nigdy.

Doroczny kongres FIBT jest najwyższym organem w ramach Federacji. Komitet wykonawczy FIBT składa się z prezydenta, pięciu wiceprezesów (do spraw finansowych i korporacyjnych, do spraw międzynarodowych, do spraw sportu, do spraw prawnych, do spraw marketingu), przedstawiciel komitetu zawodniczego oraz sekretarz generalny (bez prawa głosu). Obecną siedzibą federacji jest Lozanna.

fot. P. Kozłowski

Kongres Międzynarodowej Federacji Bobslei i Skeletonu

  • ikonaOpublikowano: 08.06.2013 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze