Co nowego

Komunikat Komitetu Regionów Unii Europejskiej


Przewodniczący Rady Miasta Gdynia Stanisław Szwabski w sprawie reformy jednolitego rynku UE

Stanisław Szwabski, Przewodniczący Rady Miasta Gdyni, Członek Komitetu Regionów Unii Europejskiej, zareagował w imieniu Grupy EA na wypowiedz Michela Barniera, Komisarza ds. Wspólnego Rynku i Usług, który przedstawił funkcjonowanie wspólnego rynku UE i jego przyszłą reformę. Debata odbyła się w trakcie sesji plenarnej Komitetu Regionów w dniu 10 czerwca br. w Brukseli. 

W pierwszych słowach Stanisław Szwabski zapewnił Komisarza, ze członkowie Komitetu Regionów przywiązują duże znaczenie do skuteczności jego działań na rzecz wspólnego rynku i usług UE.

Stanisław SzwabskiPrzewodniczący Rady dodał: "Wiemy, że w UE wciąż nie wszyscy obywatele mają dostęp do jednolitego rynku pracy. Wiemy również, że wciąż nie wszyscy przedsiębiorcy mają pełną swobodę wyboru miejsca działalności lub miejsca świadczenia usług".

"Bezprecedensowy kryzys, który dotknął Europę wymaga podjęcia reform regulujących rynki finansowe oraz monitoringu budżetów. Ale wymaga również pełnego wdrożenia już przyjętych rozwiązań dotyczących jednolitego rynku. Niewątpliwie reformy regulacyjne są pilnie oczekiwane. Zasada, że "czas to pieniądz" ma tutaj bardzo dosłowne zastosowanie" - zaakcentował Stanisław Szwabski.

Podkreślił, że "pesymiści już uważają, że Europa znalazła się na skraju. Uważamy, że nowe regulacje umożliwią MŚP niezbędny dostęp do kredytów, że nie stworzą im żadnych dodatkowych barier. Kładąc nacisk na jednolity rynek, chcę zwrócić uwagę na fakt, że od niego zależy poziom życia mieszkańców, ze dotyka on konsumentów. Ma on związek z prawami socjalnymi, z dobrobytem mieszkańców. Właściwie funkcjonujący jednolity rynek może wydatnie poprawić jakość życia". W tym kontekście zwrócił uwagę na dostęp do usług elektronicznych, szczególnie do szerokopasmowego Internetu: "Jest to szczególnie ważne dla obszarów wiejskich. Ma również duże znaczenie dla sektora MŚP, których rozwój ma ogromny wpływ na poziom zatrudnienia w krajach UE". Kończąc podkreślił, że Grupa EA uważa, że przedsiębiorcy powinni mieć w UE pełną swobodę prowadzenia swoich biznesów we wszystkich krajach Unii na takich zasadach jak w ich własnych. Pożyczył Komisarzowi by "jego determinacja i pasja prowadziła nas wszystkich, obywateli UE, do sukcesu". 

Równocześnie z zadowoleniem przyjął odpowiedź Komisarza, który dziękując za wsparcie i zrozumienie jego reform zapewnił, ze przy tym nie zapomina o regionach i przedsiębiorcach równocześnie zapewniając Stanisława Szwabskiego, ze aktualizacja szeregu przepisów dyrektywy usługowej jest niezbędna i przewidziana w przyszłej reformie. Komisarz zapewnił również, ze będzie promował idee spółki europejskiej oraz patentu europejskiego. Komisarz dodał, ze jednolity rynek informatyczny i jego budowa wymaga w dużej mierze aktywnych działań na poziomie władz lokalnych. 

Komitet Regionów został powołany Traktem Unii Europejskiej jako organ konsultacyjny Unii w celu zaangażowania władz lokalnych i regionalnych (regionów, miast i gmin) w proces tworzenia prawa wspólnotowego. Misją 344 członków Komitetu Regionów jest reprezentowanie interesów i punktu widzenia władz lokalnych i regionalnych w tym procesie w odpowiedzi na propozycje przedstawiane przez pozostałe instytucje Unii Europejskiej. Do Grupy AE należą członkowie Komitetu Regionów z Polski, Estonii, Słowacji, Litwy, UK, Belgii, Irlandii, Rumunii.

W Komitecie Regionów Stanisław Szwabski reprezentuje polskie miasta. Pracuje w Komisjach CIVEX, COTER oraz ARLEM. W poprzednim mandacie był Drugim Wiceprzewodniczącym Komisji RELEX oraz jej koordynatorem politycznym z ramienia Grupy. Aktualnie jest koordynatorem Komisji CIVEX.






ikona

Najnowsze