Co nowego

Kolosy 2008 rozdane

W niedzielę 22 marca 2009 r. zakończyły się XI Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów oraz X jubileuszowa edycja Nagrody Kolosy. Imprezę po raz pierwszy zorganizowano w nowej, ogromnej Hali Sportowo-Widowiskowej Gdynia. Przeprowadzka udała się znakomicie, a publiczność dopisała jak zwykle. Relacje z najbardziej interesujących ubiegłorocznych dokonań polskich podróżników obejrzało „na żywo” łącznie ok. 12 tys. osób. Ci którzy nie dotarli na miejsce, mogli śledzić przebieg imprezy w internecie. 

Ogromna sala, wielki ekran, mnóstwo ludzi. I cały czas coś się działo. W głównej hali, na korytarzach, w Sali Seminaryjnej, wszędzie. A przy tym wszystkim, całym ogromie i skali imprezy, ta atmosfera, którą na Kolosach udaje się utrzymać już od dziesięciu lat: klimat autentycznych spotkań podróżników. Magnetyczny i energetyczny.

Dzięki temu mamy za sobą trzy dni, które dla wielu uczestników i widzów były w tym roku
kluczowe: „nakręciły” ich pozytywnie oraz zainspirowały do działania. Pozwoliły uwierzyć, że można i naprawdę warto realizować swoje marzenia.Frekwencja na niektórych pokazach dochodziła do 2000 widzów i, by pomieścić wszystkich chętnych, trzeba było otwierać dodatkowe, boczne sektory trybun. Tak wyglądało to m.in. na prelekcji „Chopina”, który z okazji jubileuszu Kolosów przypomniał jedną z najbardziej niezwykłych podróży prezentowanych w historii OSPŻiA. W trakcie pięcioletniej autostopowej wędrówki dookoła świata w latach 1998-2003 on i nieżyjąca już dziś Kinga Choszcz pokazali, jak realizować marzenia i cieszyć się życiem w drodze. Przesłanie tej niesamowitej wyprawy pozostaje aktualne do dziś. „Chopin” zakończył nim swoje wystąpienie: „Za 20 lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj." To słowa, które świetnie oddają atmosferę i specyfikę Kolosów.

Tomek brał udział w prezentowanej w niedzielę ekspedycji zakończonej zdobyciem najwyższego szczytu Arktyki. Dzień po Kolosach mówił tak: „Nadal jestem pod wrażeniem. Co za impreza! Jestem nabuzowany energią i obmyślam wyprawy. No ale w sumie, co się dziwić? To właśnie po to było: żeby poznać ludzi i się zainspirować” – mówi. Z kolei Michał, który na Kolosach był po raz pierwszy, do tej pory podróżował niewiele. Do tej pory, bo te trzy dni zrobiły na nim kolosalne wrażenie: „Takie rzeczy ludzie robią.. Naprawdę – trzeba jeździć, szkoda życia na siedzenie i narzekanie. Kolosy i to, co tu zobaczyłem, zmieniły moje myślenie” – wyznaje.Jego przykład jest ważny z jeszcze jednego powodu: tym, co wyróżnia Kolosy, jest ich otwarty i bezpretensjonalny charakter. To nie zamknięta, hermetyczna impreza dla wtajemniczonych, na której ci, co zjeździli pół świata (a przynajmniej się tym chwalą) zadzierają nosa i patrzą z góry na tych, którzy widzieli mniej. Klimat ekskluzywności i niedostępności – to nie tutaj.

Na zakończenie imprezy przyznano nagrody:

KATEGORIA PODRÓŻE
KOLOS

Jakub Pająk za 1500-kilometrową podróż w charakterze pomocnika karawany wielbłądów transportującej sól z Timbuktu do Taoudeni i z powrotem. 6 tygodni w prymitywnych warunkach koczowniczego życia na Saharze.


WYRÓŻNIENIE

Arkadiusz Ziemba, Piotr Sudoł, Zbigniew Sas za podróż rowerami przez dżungle i góry Madagaskaru do wsi Ambinanitelo śladami Arkadego Fiedlera.


Zakończyły się 11. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Prawie 60 prelegentów, ponad 50 godzin programu, wielka sala mieszcząca 1500 osób i seminaria dla doświadczonych podróżników - tak w skrócie wyglądała  dziesiąta, jubileuszowa edycja Kolosów, która odbyła się 20-22 marca 2009 roku w Gdyni.

KATEGORIA WYCZYN ROKU
KOLOS

Marek Klonowski i Tomasz Mackiewicz za wyczerpujący trawers Mount Logan, najwyższego szczytu Kanady, dokonany w pionierskim stylu podczas 40-dniowej podróży przez największe lodowce Alaski i Jukonu.


WYRÓŻNIENIE

Piotr Strzeżysz za wyprawę „Que te vaya bien!”. 9 tygodni samotnej rowerowej, zimowej podróży  przez Andy. Łącznie pokonanych 40 km przewyższeń i 4000 km drogi.

 

Andrzej Muszyński, Paweł Wojtyszyn, Tomek Gola za wyprawę Mukongo Minkebe Expedition. Poruszając się w gęstwinie ścieżkami słoni przeszli wraz z tragarzami niemal dziewiczą puszczę w Gabonie.

 

Grzegorz Gontarz, Szymon Gontarz, Piotr Zaśko za wyprawę „Zielony lądolód: Grenlandia 2008”, w trakcie której dokonali 665-kilometrowego trawersu przez lodową czapę największej wyspy świata.


KATEGORIA ŻEGLARSTWO
KOLOS

Tomasz Lewandowski za samotne opłynięcie świata trasą przez Przylądek Horn w kierunku ze wschodu na zachód. Żeglarzowi towarzyszył pies Wacek.


WYRÓŻNIENIE

Henryk Widera za koncertowy rejs dookoła Europy na maleńkim jachcie „Gawot”. Gdy w październiku, po przepłynięciu 8 tys. mil morskich, powrócił do Szczecina, miał 78 lat.


KATEGORIA JASKINIE
KOLOS

Kolosa otrzymują wyprawy Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego, które w 2008 roku doprowadziły eksplorację systemu Hochschartehoehlen w masywie Goel w Austrii do głębokości 1189 m, przez co stała się najgłębszą jaskinią w całości wyeksplorowaną przez Polaków. Kolosa odbierze inicjator i wielokrotny kierownik eksploracji, Zbigniew Rysiecki.


WYRÓŻNIENIE

Dla grotołazów ze Speleoklubu Tatrzańskiego za odkrycie i wyeksplorowanie do głębokości 295 m jaskini Siwy Kocioł w masywie Małołączniaka w Tatrach Zachodnich.

 

Wyprawa Rapa Nui 2008 kierowana przez Andrzeja Ciszewskiego za wykonanie dokumentacji 320 jaskiń na Wyspie Wielkanocnej.

 
KATEGORIA ALPINIZM
KOLOS

Kinga Baranowska za zdobycie w ciągu jednego roku dwóch ośmiotysięczników: Dhaulaghiri oraz Manaslu. Na oba wspięła się jako pierwsza Polka.


WYRÓŻNIENIE

Michał Król, Andrzej Sokołowski, Przemysław Wójcik za wytyczenie i pokonanie w stylu alpejskim nowej,trudnej drogi na północnej ścianie Pharilapcha w  Himalajach Nepalu. Nazwali ją Dzień Niepodległości.


KATEGORIA SUPER KOLOS

Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz za samotne opłynięcie świata w latach 1976-1978 jako pierwsza kobieta na świecie.


Nagroda Specjalna - KOLOSY 2008

dla Marka Kalmusa za zasługi na polu propagowania unikalnej, duchowej i materialnej, kultury Tybetu a także prawa jego mieszkańców do własnej tożsamości narodowej 


Przyznawaną od 2002 r. przez Prezydenta Gdyni NAGRODĘ IM. ANDRZEJA ZAWADY otrzymali członkowie AKT Watra na kontynuację wielkiego wyczynu rozpoczętego przez Polaków niemal 30 lat temu i dokończenie  eksploracji wciąż niezdobytej części kanionu Colca w Peru.
Nagroda IM. ANDRZEJA ZAWADY ma umożliwić młodym podróżnikom spełnienie ambitnych podróżniczo-eksploracyjnych celów.
Nagroda, to oprócz dyplomu, ufundowany przez Prezydenta Miasta Gdyni grant podróżniczy w wysokości 10 000 zł - na zorganizowanie wyprawy! Laureata, który nie ukończył jeszcze 30 lat wybiera Kapituła spośród zaproszonych do Gdyni podróżników, alpinistów, żeglarzy i grotołazów. Dopuszcza się możliwość zgłoszenia grupowego w przypadku, gdy średnia wieku nie przekracza 30 lat.

laureaci Kolosów 2008, fot.: Adrian Larisz

fot.: Adrian Larisz

Zobacz fotoreportaż z imprezy
www.gdynia.pl/wypoczynek/OSPZiA/5700_55844.html

ikona

Najnowsze