Co nowego

Kolejna perła gdyńskiego modernizmu ma status zabytku!

kamienica przy Abrahama 28 zabytkiem, fot.: Anna Baranowska27 kwietnia 2009 r. uroczyście przymocowano tabliczkę z napisem „Zabytek. Chroniony Prawem" na kamienicy u zbiegu ulic Abrahama i Batorego. Warto zaznaczyć, że wpis do Rejestru Zabytków Nieruchomych Województwa Pomorskiego nastąpił z inicjatywy mieszkańców kamienicy, którzy przez lata bardzo dbają o budynek. Dobrze zachowane wnętrze kamienica zawdzięcza staraniom obecnych właścicieli. Na rok 2010 zaplanowano remont elewacji kamienicy.

To kolejna gdyńska perła modernizmu - kamienica Izraela Reicha i Wolfa Birnbauma wpisana ostatnio do Rejestru Zabytków Nieruchomych Województwa Pomorskiego pod nr A - 1845. W uroczystości wzięli udział m.in. Wiceprezydent Gdyni Marek Stępa, Miejski Konserwator Zabytków Robert Hirsch, mieszkańcy kamienicy oraz dziennikarze.

kamienica przy Abrahama 28 zabytkiem - zdjęcie archiwalneBudynek został zbudowany w latach 1935 - 1936 według projektu krakowskiego architekta - Edwarda Fuhrschmieda dla kupców Izraela Reicha i Wolfa Birnbauma. Architekt Fuhrschmied nadzorował również budowę kamienicy a później w niej zamieszkał. Tabliczkę pamiątkową z nazwiskiem projektanta i rokiem budowy wmurowano w portalu kamienicy. Jest to wyjątkowy na terenie Gdyni i godny naśladowania przykład upamiętnienia projektanta.

Właściciele kamienicy - kupcy Izrael Reich i Wolf Birnbaum byli współudziałowcami firmy Dom Przemysłowo - Towarowy Józef Fetter Spółka Akcyjna z siedzibą w Gdańsku i w Warszawie, a później także w Gdyni przy ulicy Polskiej 22 - 26. Budowa kamienicy została zlecona firmie Inżynierowie O. i E. Ungerowie i Jakubowicz. Kamienica na miarę tamtych czasów była budynkiem luksusowym, wyposażonym w instalacje: elektryczną, wodociągową, kanalizacyjną, gazową i centralnego ogrzewania a także windę.

Zaprojektowano w niej obszerne mieszkania - po trzy na każdym piętrze: największe z nich miało ok. 160 m² najmniejsze ok. 90 m². Na parterze zlokalizowano lokale sklepowe i bramę przejazdową. W kamienicy wprowadzono nowatorskie rozwiązania użytkowe: do łazienek światło docierało poprzez szyb - świetlik, a z klatki schodowej był dostępny ganek ze specjalnym szybem do wyrzucania odpadków. Do dziś zachowały się najwartościowsze oryginalne elementy kamienicy - kompozycja i wystrój elewacji oraz wystrój klatki schodowej.

Detale klatki schodowej wykonano z różnokolorowego lastrico w odcieniach bieli, czerni i szarości. Usytuowanie budynku na działce narożnej dało architektowi możliwość zaprojektowania ciekawej bryły, której najważniejszym elementem był nieco nadwieszony, przeszklony narożnik (od strony ul. Batorego był tu ogród zimowy, od ul. Abrahama duże okno salonu). Ten element kompozycji elewacji pojawia się w kilku kamienicach powstałych w Gdyni w latach 30. XX w. - przy ul. Świętojańskiej 122 i przy ul. Armii Krajowej 9. Prosta forma elewacji, urozmaicona przeszklonym narożnikiem szła w parze z wykończeniem w poziomie parteru szlachetnym tynkiem ze żłobieniami. Ponad parterem elewacja została wykończona tynkiem z zawartością miki, której przebłyski można obserwować w słoneczne dni. 

                       kamienica przy Abrahama 28 zabytkiem - klatka schodowa, fot.: Anna Baranowska  kamienica przy Abrahama 28 zabytkiem - klatka schodowa, fot.: Anna Baranowska

Zdjęcia wnętrza klatki schodowej → zobacz tutaj.

Zdjęcia z uroczystości przymocowania tabliczki na zabytkowej kamienicy u zbiegu ulic Abrahama i Batorego


Nowy zabytek w Gdyni_bigNowy zabytek w Gdyni_2
tabliczna_zabytek chroniony prawem

(foto: Karolina Bursa)

ikona

Najnowsze