Co nowego

Klub Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej

W dniu 01.03.07 zostało podpisane porozumienie pomiędzy Centrum Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej Clinica Medica Sp.z o.o. oraz Stowarzyszeniem Kapitanów Żeglugi Wielkiej, oraz został powołany Klub
Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej na terenie Hotelu Kuracyjnego w Gdyni. Zgodnie z porozumieniem Hotel udostępnia salę do spotkań klubowych Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi WielkiejStowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej jest dobrowolnym zrzeszeniem oficerów pokładowych statków morskich posiadających dyplom kapitana żeglugi wielkiej. Działalność swą opiera na pracy społecznej członków. SKŻW jako organizacja społeczna, apolityczna, zostało powołane do życia w 1977 roku. Pierwsze zebranie założycielskie, przy udziale 32 kapitanów, odbyło się w lutym 1977 roku, także w lutym SKŻW zostało wpisane do rejestru stowarzyszeń i uzyskało osobowość prawną. Datę tę przyjęto jako dzień założenia - powstania Stowarzyszenia. 14 pażdziernika 1977 roku odbyło się pierwsze Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia, na którym przy udziale 93 kapitanów, przyjęto statut i wybrano, na pierwszą czteroletnią kadencję, dwunastoosobową Radę Stowarzyszenia, Komisję Rewizyjną i Sąd Koleżeński. Pierwszym przewodniczącym Rady Stowarzyszenia został kapitan żeglugi wielkiej, mgr Leszek Górecki. Od grudnia 1994 roku Stowarzyszenie posiada sztandar na którym widnieje motto Wierni Ojczyżnie i Morzu. Śiedzibą Stowarzyszenia był budynek Akademii Morskiej w Gdyni przy Al. Zjedoczenia, a od 21 maja 2002 roku, po podpisaniu z Centralnym Muzeum Morskim umowy o współpracy siedzibą Stowarzyszenia jest statek muzeum "Dar Pomorza". Stowarzyszenie jest organizacją rozwijającą się. Na początku 2003 roku Stowarzyszenie liczyło 250 członków.

Statutowymi celami organizacji są:
a. kultywowanie i propagowanie najlepszych tradycji polskiej bandery,
b. popularyzacja gospodarki morskiej,
c. opiniowanie kierunków i metod kształcenia kadr morskich,
d. udział w rozwiązywaniu problemów techniczno - eksploatacyjnych statków morskich w
aspekcie bezpieczeństwa żeglugi i ochrony środowiska naturalnego,
e. wymiana doświadczeń między członkami oraz inicjowanie doskonalenia kwalifikacji zawodowych, f. występowanie w obronie interesów zawodowych i dobrego imienia członków SKŻW
g. pomoc członkom SKŻW w wypadkach losowych Stowarzyszenie prowadzi aktywną działalność w zakresie utrzymania więzi koleżeńskich oraz współpracą z Akademią Morską, Duszpasterstwem Ludzi Morza, jak i licznymi organizacjami, społecznymi i gospodarczymi związanymi z morzem. Utrzymuje żywe kontakty z posłami na Sejm R P naszego regionu. Bierze udział w pracach podkomisji morskiej działającej w ramach komisji infrastruktury i ochrony środowiska.

W październiku 2007 roku Stowarzyszenie będzie obchodziło trzydziestą rocznicę założenia. 

ikona

Najnowsze