Co nowego

„Kierunek dziecko” – zapraszamy do Gdyni

I Ogólnopolskie Spotkanie Organizatorów Rodzinnej Pieczy Zastępczej i Jednostek Samorządu Terytorialnego pt.: „Kierunek-dziecko”

I Ogólnopolskie Spotkanie Organizatorów Rodzinnej Pieczy Zastępczej i Jednostek Samorządu Terytorialnego pt.: „Kierunek-dziecko”

Specjaliści i samorządowcy z całego kraju przyjadą do Gdyni na I Ogólnopolskie Spotkanie Organizatorów Rodzinnej Pieczy Zastępczej i Jednostek Samorządu Terytorialnego pt.: „Kierunek-dziecko”, które 24 i 25 kwietnia odbędzie się w Pomorskim Parku Naukowo –Technologicznym Gdynia.

Uczestnicy wydarzenia, którego organizatorem jest Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, a rolę gospodarza pełni miasto Gdynia, spróbują m.in. odpowiedzieć na pytanie, jak skutecznie osiągać cele i realizować kierunki rozwoju wyznaczone przez prawo krajowe i międzynarodowe jeśli chodzi o wsparcie dzieci i pieczę zastępczą.

- Chcemy zaprezentować dobre praktyki i wymienić doświadczenia ze specjalistami oraz samorządowcami odpowiedzialnymi za realizację zadań w obszarze wsparcia dziecka i rodziny – zapowiada Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Cykl dwudniowych zajęć obejmuje wykłady, wizyty studyjne, warsztaty i panele dyskusyjne. Wśród uczestników będą przedstawiciele Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej oraz specjaliści i samorządowcy z całego kraju. Jeden z wykładów poprowadzi sędzia Artur Lipiński, występujący w telewizyjnym serialu paradokumentalnym „Sąd Rodzinny”.



- To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce – podkreśla Joanna Luberadzka-Gruca, ekspert z Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej. – Mam nadzieję, że stanie się cykliczne i będziemy mogli je organizować także w innych miastach. Gdynia była wielokrotnie nagradzana za stworzenie bardzo dobrego systemu wsparcia rodziców zastępczych i dzieci dlatego uznaliśmy, że pierwsze takie spotkanie specjalistów powinno się odbyć w właśnie w tym mieście- dodaje.

Gdynia była jednym z pierwszych miast w Polsce, które nie tylko zamknęły duże domy dziecka, ale też zbudowały kompleksowy system pieczy zastępczej. Trafiające do niego dzieci umieszczane są w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka czy kameralnych placówkach instytucjonalnych.

Obecnie w 234 gdyńskich rodzinach zastępczych przebywa 355 dzieci.
Warto podkreślić, że z roku na rok spada liczba wychowanków, trafiających w Gdyni do placówek opiekuńczo – wychowawczych. Jeszcze w 2009 roku decyzją sądu trafiło ich 113, ale już w 2017 roku zaledwie 38.

- To bardzo pocieszające, ale doprowadzenie do spadku liczby dzieci napływających do pieczy nie jest proste – przyznaje Franciszek Bronk, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni ds. wsparcia dziecka i rodziny. - Nasze siły i środki inwestujemy już na poziomie wczesnej interwencji oraz profilaktyki. Zwiększamy budżet na przygotowywanie ofert indywidulanych, szytych na miarę potrzeb naszych klientów borykających się z różnymi problemami, by nie dopuścić do separacji dzieci od rodziców. Dlatego tak ważne, aby z rodzinami, które z różnych przyczyn znalazły się na życiowym zakręcie zacząć pracować jak najwcześniej - dodaje.

To oznacza m.in. prowadzenie intensywnej pracy z rodzinami biologicznymi, które znalazły się w kryzysie, by wyprowadzić je na prostą. Systemowe zmiany w obszarze wsparcia dziecka i rodziny są w Gdyni wdrażane od lat. Jednym z wielu nowatorskich rozwiązań było wprowadzenie w 2008 roku asystentury – cztery lata przed tym, jak wpisana została do Ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej.

Od 2012 roku działa w Gdyni Zespół do Spraw Rodzinnej Pieczy Zastępczej. To obecnie 20-osobowa grupa specjalistów, która z jednej strony poszukuje, kwalifikuje i wspiera rodziców zastępczych, z drugiej - zapewnia wysokospecjalistyczne wsparcie dla dzieci. To m.in. współpraca z Centrum FASD, zakontraktowany system terapii indywidualnych dla dzieci, wsparcie grupowe dla dzieci i opiekunów oraz dostęp opieki psychologicznej zawsze, gdy jest ono potrzebne.

- Takie efekty nie przychodzą z dnia na dzień, do tego potrzebna jest wizja i konsekwentne wprowadzanie jej w życie – podsumowuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. –. Podam przykład. Na mocy ustawy dzieci w wieku od 0 do 7 lat nie mogą trafiać do pieczy instytucjonalnej, lecz jedynie do rodzinnych form opieki. Realnie w całym kraju ten standard jest możliwy do osiągnięcia dopiero w 2021 roku. Tymczasem w Gdyni od 2016 roku wszystkie dzieci w wieku od 0 do nawet 10 lat trafiają już wyłącznie do rodzinnych form pieczy zastępczej - dodaje.



Wszystkie szczegóły, program spotkania oraz formularz rekrutacyjny online znajdują się na stronie http://kierunekdziecko.org/

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube pod linkiem: http://www.youtube.com/MOPSGdyniaYT

Patronat honorowy nad spotkaniem objęli: Rzecznik Praw Dziecka, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Związek Powiatów Polskich oraz Związek Miast Polskich.

  • ikonaOpublikowano: 20.04.2018 10:19
  • ikona

    Autor: Arleta _Bolda-Górna (a.bolda-gorna@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.04.2018 11:10
  • ikonaZmodyfikował: Arleta Bolda-Górna
ikona

Najnowsze