Co nowego

Kartka z kalendarza - 1 lutego 1926


Oksywie protestuje przeciw przyłączeniu do Gdyni
Posłuchaj co wydarzyło się w Gdyni 1 lutego 1926 r.


Gdynia 85 lat - logo urodzinowe 110x82Z okazji zbliżających się 85 urodzin Gdyni (10.02), za sprawą magicznego radiowego wehikułu czasu przenosimy się wstecz. Gdynia na początku lutego 1926 r. - już nie wioska, jeszcze nie miasto. Duma Rzeczypospolitej, która sama niedawno odzyskała Niepodległość.

Radiowe wiadomości potoczne to próba odtworzenia atmosfery tamtych dni, zwykłego życia w tym niezwykłym czasie. Budowa portu, Miasta, ale i rzeczy zwyczajne czasem dramatyczne, konkretni ludzie, którzy uwierzyli, że Gdynia to szansa na lepsze jutro nie tyko Ojczyzny, ale i ich samych. Czym żyli gdynianie i jak Gdynią żyła reszta Polski i świata 85 lat temu? Która z obecnych dzielnic Gdyni protestowała przeciwko przyłączeniu do Miasta? Co działo się na budowie portu i dworca kolejowego? Co podawano w ubikacyjach? Czyje psy gryzły przechodniów? Jak świętowano 7-mą rocznicę zaślubin Polski z morzem? Kto tragicznie zginął, a kto obchodził urodziny? Czyje zwłoki znaleziono w Orłowie? Kto dopuścił się świętokradztwa w Chylonji? Jaka była pogoda na początku lutego 1926?

logo_rfm"Gdyńskie wiadomości potoczne" powstały w Radiu Gdańsk.  Program przygotowali Dorota Nelke (Urząd Miasta Gdyni) i Marek Lesiński (Radio Gdańsk). Informacje pochodzą ze stron ówczesnej polskiej prasy pomorskiej: Echo Gdańska (ukazujące się w Gdańsku) oraz Słowo Pomorza (ukazujące się w Toruniu - stolicy ówczesnego województwa pomorskiego). Program to swoisty wehikuł czasu. Nie tylko ówczesny język /zachowaliśmy oryginalną stylistykę/ wiadomości sprawia, że przenosimy się w czasie. Do dźwięku dodane zostały charakterystyczne dla początków radia szumy i trzaski, tak więc cała audycja przypomina autentyczny program radiowy z 1926 r. 

radio_0102m

Zebranie oksywskich gospodarzy odbyło się wczoraj po południu w lokalu pana Chojki we wsi Oksywie. Na zdjęciu ten sam lokal rok później podczas poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę domu zakonnego sióstr wielkopolanek. Na pierwszym planie Eugeniusz Kwiatkowski (z kapeluszem ręku). Fot. mat. Muzeum Miasta Gdyni

ikona

Najnowsze