Co nowego

Kapitan Borchardt w Muzeum Miasta Gdyni

Potężna, blisko dwumetrowa postać, tubalny, piękny głos i słynny wileński akcent - to oczywiście kapitan Karol Olgierd Borchardt. Popiersie tego wielkiego gdynianina, marynarza, pedagoga i pisarza zwanego „morskim bardem" można zobaczyć w Muzeum Miasta Gdyni.
 popiersie kapitana Karola Olgierda Borchardta - fot. Sylwia Szumielewicz-Tobiasz
Kapitan - legenda miał niezwykle ciekawe życie. Urodził się w 1905 r. w Moskwie. Wczesne dzieciństwo spędził w Paryżu, a młodzieńcze lata w Wilnie. W latach 1925-1928 uczył się w Szkole Morskiej w Tczewie na Wydziale Nawigacyjnym. Odtąd Karol Olgierd Borchardt na stałe związał się z morzem. Jeszcze jako uczeń rozpoczął służbę na żaglowcu „Lwów". W 1936 r. uzyskał dyplom kapitana żeglugi wielkiej. Pływał na polskich statkach towarowych i pasażerskich - „Polonia", „Pułaski", „Kościuszko", a także jako starszy oficer na „Darze Pomorza", na którym w sierpniu 1939 r. opuścił Gdynię. We wrześniu z fregatą znalazł się w Szwecji.
 
Podczas drugiej wojny światowej przebywał na Zachodzie, pływając między innymi na polskich statkach pasażerskich. Do kraju powrócił w 1949 r. Aż do emerytury, w 1970 r., był wykładowcą astronomii w Szkole Rybołówstwa, Państwowej Szkole Morskiej i Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni.

Wydany w 1960 r. zbiór opowiadań „Znaczy Kapitan", którego bohaterem był jeden z komendantów „Lwowa" - Mamert Stankiewicz, do dziś pozostała „kultową" książką morską. Za życia kapitana ukazały się jeszcze „Krążownik spod Somosierry" oraz „Szaman Morski", a po jego śmierci „Kolebka nawigatorów" oraz zbiór opowiadań autobiograficznych „Pod czerwoną różą", wzbogacony o wspomnienia o kapitanie Ewy Ostrowskiej.

popiersie kapitana Karola Olgierda Borchardta - fot. Sylwia Szumielewicz-TobiaszPrzez lata Karol Olgierd Borchardt mieszkał niczym na mostku kapitańskim w malutkim pokoiku na ostatnim piętrze budynku przy ul. Mickiewicza 16 na Kamiennej Górze. Często nazywał je „Siódmym Niebem", bowiem z siedmiu okien roztaczał się widok na morze i miasto na cztery strony świata.
 
Kapitan zmarł w 1986 r. w Gdyni. Pochowany został w obecności tłumu bliskich, znajomych i wielbicieli jego opowiadań na cmentarzu Witomińskim.
 
Popiersie Karola Olgierda Borchardta można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1), które czynne jest od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 - 17.00. - Mam nadzieję, że stałe miejsce w muzeum spowoduje, że pamięć o tym nieprzeciętnym człowieku jeszcze długo będzie kwitła w umysłach pokoleń mieszkańców nie tylko Gdyni i Wybrzeża, ale i całego kraju - mówi Michał Mielniczek, jeden z wychowanków kapitana. 
 

ikona

Najnowsze