Co Nowego

Kapitan Andrzej Drapella laureatem Nagrody im. Leszka Wiktorowicza

Opis alternatywny

06.04.2014 r.

Kapitan Andrzej Drapella, fot. Jacek MarczewskiKapitan Andrzej Drapella został laureatem trzeciej edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza - wybitnego człowieka morza, budowniczego i wieloletniego komendanta „Daru Młodzieży", wychowawcy wielu pokoleń polskich marynarzy. Kapituła przyznała również Nagrodę Specjalną, którą za całokształt dokonań otrzymał redaktor Bohdan Sienkiewicz. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 6 kwietnia 2014 r. w Warszawie.

Kapitan żeglugi wielkiej i kapitan jachtowy Andrzej Drapella urodził się 18 czerwca 1929 roku w Katowicach. W czasie wojny walczył w szeregach Armii Krajowej, a po jej zakończeniu studiował w Państwowej Szkole Morskiej w Szczecinie na Wydziale Nawigacyjnym. Pierwszą praktykę marynarską zdobył na „Darze Pomorza", pracując jako instruktor, następnie był starszym marynarzem na m/s „Batory", aż wreszcie został trzecim oficerem na m/s „Marchlewski". Od 2 listopada 1956 do 8 stycznia 1957 roku pracował w Gdańskim Urzędzie Morskim w Gdyni na stanowisku inspektora ds. nawigacyjnych w Oddziale Oznakowania Nawigacyjnego.

W 1957 roku Polski Związek Żeglarski wydał mu patent jachtowego kapitana morskiego oraz patent jachtowego kapitana żeglugi morskiej. Następne lata przyniosły kolejne awanse na wyższe stopnie oficerskie. Dowodził m/s „Chełmoński" w dwóch podróżach dookoła świata. Brał udział w dwóch wyprawach naukowo-badawczych na Antarktykę i w trzech na Spitsbergen. W 1972 roku dowodząc m/s „Lewant II", zabrał z Lizbony do kraju prochy biskupa chełmińskiego Stanisława Okoniewskiego (nazywanego „biskupem morskim").

Joanna Zielińska Pełnomocnik Prezydenta Gdyni ds. Kultury Fizycznej i Sportu, fot. Jacek MarczewskiMimo wielu lat intensywnej pracy na statkach transportowych starał się utrzymywać stały kontakt z żeglarstwem polskim i międzynarodowym. W latach 1974-1977 dowodził żaglowcem r/v „Mazurka". Brał udział w pierwszym rejsie Szkoły pod Żaglami na STS „Pogoria" jako przedstawiciel ministra żeglugi. Do 2005 roku był zastępcą kapitana i kapitanem na żaglowcach: „Pogoria", „Fryderyk Chopin", „Zawisza Czarny" i „Oceania". Zajmował się szkoleniem młodzieży zgrupowanej wokół Centrum Wychowania Morskiego Związku Harcerstwa Polskiego w Gdyni.

Laureat Nagrody Specjalnej im Kapitana Leszka Wiktorowicza Bohdan Sienkiewicz to dziennikarz, żeglarz, wychowawca kilku morskich pokoleń i publicysta. Współtwórca legendarnego „Latającego Holendra", telewizyjnego programu o wychowaniu morskim, emitowanego na antenie TVP przez 26 lat, a także filmów dokumentalnych o morzu i ludziach morza. Nagroda to najwyższe uznanie dla jego wieloletniej działalności propagującej sprawy morskie i morskie wychowanie młodzieży - w myśl hasła, które stało się jego mottem - „trzymajmy się morza".

Chór Akademii Marynarki Wojennej, fot. Jacek MarczewskiUroczystość wręczenia nagrody uświetnił występ Chóru Akademii Marynarki Wojennej.

Kapitan Leszek Wiktorowicz był dowódcą, który nie przeszedł obojętnie koło żadnego z członków swojej załogi, niezależnie czy był to oficer, marynarz czy student. Był też prawdziwym człowiekiem morza, oddanym wszystkim swoim statkom, ale jednemu szczególnie - „Darowi Młodzieży", który budował, i którym dowodził przez niemal ćwierć wieku. Ta nagroda jest wyrazem naszej pamięci o nim i tego, co dziś chcielibyśmy Mu powiedzieć: że w Polsce jest wielu ludzi, którzy są godni laurów jego imienia - wspomniał patrona nagrody przewodniczący kapituły kontradmirał Czesław Dyrcz.

To wielka nagroda dla wielkich ludzi spod wielkich żagli. Ona oddaje ducha Leszka Wiktorowicza, który był kimś absolutnie wyjątkowym - dodał członek kapituły, redaktor naczelny miesięcznika „Żagle" Waldemar Heflich.

Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza została ustanowiona w celu uhonorowania wyjątkowych dokonań żeglarskich, osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży lub kształtowania świadomości morskiej. Powołali ją spadkobiercy kpt. ż.w. Leszka Wiktorowicza, Miasto Gdynia, Stowarzyszenie Bractwo Kaphornowców i Fundacja Press Club.

Nagrodę stanowią medal oraz kwota pieniężna w wysokości dziesięciu tysięcy złotych.

Przyznała ją kapituła w składzie:

- Mariusz Wiktorowicz, syn Kapitana
- Czesław Dyrcz, Bractwo Kaphornowców (przewodniczący Kapituły)
- Mira Urbaniak, Bractwo Kaphornowców
- Przemysław Dalecki, Urząd Miasta Gdyni
- Joanna Zielińska, Urząd Miasta Gdyni
- Waldemar Heflich, Press Club Polska

 

 Kapitan żeglugi wielkiej i kapitan jachtowy Andrzej Drapella, fot. Jacek Marczewski

Chór Akademii Marynarki Wojennej, fot. Jacek Marczewski

fot. Jacek Marczewski