Zakłócenia w dostawie zimnej wody w nocy z 21 na 22 listopada w dzielnicach Karwiny, Wielki Kack, Dąbrowa, Dąbrówka Zakłócenia w dostawie zimnej wody w nocy z 21 na 22 listopada w dzielnicach Karwiny, Wielki Kack, Dąbrowa, Dąbrówka
Co Nowego

Kapitan Andrzej Drapella laureatem Nagrody im. Leszka Wiktorowicza

Opis alternatywny

06.04.2014 r.

Kapitan Andrzej Drapella, fot. Jacek MarczewskiKapitan Andrzej Drapella został laureatem trzeciej edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza - wybitnego człowieka morza, budowniczego i wieloletniego komendanta „Daru Młodzieży", wychowawcy wielu pokoleń polskich marynarzy. Kapituła przyznała również Nagrodę Specjalną, którą za całokształt dokonań otrzymał redaktor Bohdan Sienkiewicz. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 6 kwietnia 2014 r. w Warszawie.

Kapitan żeglugi wielkiej i kapitan jachtowy Andrzej Drapella urodził się 18 czerwca 1929 roku w Katowicach. W czasie wojny walczył w szeregach Armii Krajowej, a po jej zakończeniu studiował w Państwowej Szkole Morskiej w Szczecinie na Wydziale Nawigacyjnym. Pierwszą praktykę marynarską zdobył na „Darze Pomorza", pracując jako instruktor, następnie był starszym marynarzem na m/s „Batory", aż wreszcie został trzecim oficerem na m/s „Marchlewski". Od 2 listopada 1956 do 8 stycznia 1957 roku pracował w Gdańskim Urzędzie Morskim w Gdyni na stanowisku inspektora ds. nawigacyjnych w Oddziale Oznakowania Nawigacyjnego.

W 1957 roku Polski Związek Żeglarski wydał mu patent jachtowego kapitana morskiego oraz patent jachtowego kapitana żeglugi morskiej. Następne lata przyniosły kolejne awanse na wyższe stopnie oficerskie. Dowodził m/s „Chełmoński" w dwóch podróżach dookoła świata. Brał udział w dwóch wyprawach naukowo-badawczych na Antarktykę i w trzech na Spitsbergen. W 1972 roku dowodząc m/s „Lewant II", zabrał z Lizbony do kraju prochy biskupa chełmińskiego Stanisława Okoniewskiego (nazywanego „biskupem morskim").

Joanna Zielińska Pełnomocnik Prezydenta Gdyni ds. Kultury Fizycznej i Sportu, fot. Jacek MarczewskiMimo wielu lat intensywnej pracy na statkach transportowych starał się utrzymywać stały kontakt z żeglarstwem polskim i międzynarodowym. W latach 1974-1977 dowodził żaglowcem r/v „Mazurka". Brał udział w pierwszym rejsie Szkoły pod Żaglami na STS „Pogoria" jako przedstawiciel ministra żeglugi. Do 2005 roku był zastępcą kapitana i kapitanem na żaglowcach: „Pogoria", „Fryderyk Chopin", „Zawisza Czarny" i „Oceania". Zajmował się szkoleniem młodzieży zgrupowanej wokół Centrum Wychowania Morskiego Związku Harcerstwa Polskiego w Gdyni.

Laureat Nagrody Specjalnej im Kapitana Leszka Wiktorowicza Bohdan Sienkiewicz to dziennikarz, żeglarz, wychowawca kilku morskich pokoleń i publicysta. Współtwórca legendarnego „Latającego Holendra", telewizyjnego programu o wychowaniu morskim, emitowanego na antenie TVP przez 26 lat, a także filmów dokumentalnych o morzu i ludziach morza. Nagroda to najwyższe uznanie dla jego wieloletniej działalności propagującej sprawy morskie i morskie wychowanie młodzieży - w myśl hasła, które stało się jego mottem - „trzymajmy się morza".

Chór Akademii Marynarki Wojennej, fot. Jacek MarczewskiUroczystość wręczenia nagrody uświetnił występ Chóru Akademii Marynarki Wojennej.

Kapitan Leszek Wiktorowicz był dowódcą, który nie przeszedł obojętnie koło żadnego z członków swojej załogi, niezależnie czy był to oficer, marynarz czy student. Był też prawdziwym człowiekiem morza, oddanym wszystkim swoim statkom, ale jednemu szczególnie - „Darowi Młodzieży", który budował, i którym dowodził przez niemal ćwierć wieku. Ta nagroda jest wyrazem naszej pamięci o nim i tego, co dziś chcielibyśmy Mu powiedzieć: że w Polsce jest wielu ludzi, którzy są godni laurów jego imienia - wspomniał patrona nagrody przewodniczący kapituły kontradmirał Czesław Dyrcz.

To wielka nagroda dla wielkich ludzi spod wielkich żagli. Ona oddaje ducha Leszka Wiktorowicza, który był kimś absolutnie wyjątkowym - dodał członek kapituły, redaktor naczelny miesięcznika „Żagle" Waldemar Heflich.

Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza została ustanowiona w celu uhonorowania wyjątkowych dokonań żeglarskich, osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży lub kształtowania świadomości morskiej. Powołali ją spadkobiercy kpt. ż.w. Leszka Wiktorowicza, Miasto Gdynia, Stowarzyszenie Bractwo Kaphornowców i Fundacja Press Club.

Nagrodę stanowią medal oraz kwota pieniężna w wysokości dziesięciu tysięcy złotych.

Przyznała ją kapituła w składzie:

- Mariusz Wiktorowicz, syn Kapitana
- Czesław Dyrcz, Bractwo Kaphornowców (przewodniczący Kapituły)
- Mira Urbaniak, Bractwo Kaphornowców
- Przemysław Dalecki, Urząd Miasta Gdyni
- Joanna Zielińska, Urząd Miasta Gdyni
- Waldemar Heflich, Press Club Polska

 

 Kapitan żeglugi wielkiej i kapitan jachtowy Andrzej Drapella, fot. Jacek Marczewski

Chór Akademii Marynarki Wojennej, fot. Jacek Marczewski

fot. Jacek Marczewski