Co nowego

Kamienna Góra zmienia swoje oblicze

Od pewnego czasu trwają przygotowania do rewaloryzacji Kamiennej Góry. Część mieszkańców Gdyni zaniepokoiła wycinka drzew. Uspokajamy - są to zabiegi pielęgnacyjne, które mają na celu poprawę drzewostanu oraz uatrakcyjnienie tego wyjątkowego miejsca. Nad całością prac czuwa zespół Biura Ogrodnika Miejskiego, kierowany przez Maurę Zaworską.

Kamienna Góra obecnie, fot. materiały prasowe UM Gdyni

Choć docelowy efekt zostanie osiągnięty dopiero za parę lat, już teraz można zdradzić wstępne założenia projektu. Celem rewaloryzacji Kamiennej Góry jest całkowicie nowe, rekreacyjne zagospodarowanie górnych tarasów, otwarcie osi widokowych, „przebudowa" istniejącego drzewostanu, posadzenie nowych gatunków drzew i krzewów oraz odtworzenie runa leśnego. W niedalekiej przyszłości będzie to teren sprzyjający wyciszeniu i odpoczynkowi. Aktualnie trwają ostatnie prace nad projektem, który zostanie zaprezentowany mieszkańcom w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Ale już teraz, ze względu na porę roku, przyszedł czas na uporządkowanie drzewostanu. Pracami kieruje Maura Zaworska, która odpowiada za miejską zieleń. Klomby zieleńce i rabaty w mieście, zdobyły uznanie nie tylko wśród gdynian, ale także i naszych gości. W październiku Ukwiecona Gdynia zdobyła nagrodę Skrzydła Trójmiasta. Cel, jaki przyświeca rozpoczętym pracom jest jeden: Kamienna Góra ma być jeszcze piękniejsza i jeszcze bardziej „klimatyczna". Obecnie prowadzone prace polegają na usunięciu z drzewostanu egzemplarzy niezgodnych z siedliskiem, takich jak topole kanadyjskie, wierzby, klony, zamierające egzemplarze brzozy brodawkowatej i robinii akacjowej oraz licznie występujący posusz - wyjaśnia Ogrodnik Miasta. Zabiegi pielęgnacyjne mają na celu wprowadzenie w kolejnych latach, poczynając od przyszłego roku, młodego pokolenia drzew, zgodnych z warunkami siedliskowymi, głownie buka, graba i dębów oraz krzewów rodzimego pochodzenia. Chcemy odtworzyć drzewostan złożony z cennych gatunków rodzimych, dostosowanych do warunków siedliskowych oraz przywrócić wielopiętrowość lasu, co jest warunkiem niezbędnym dla zachowania roślinności leśnej Kamiennej Góry w dobrym stanie zdrowotnym i estetycznym dla przyszłych pokoleń - dodaje Zaworska.

Według założeń rewaloryzacja Kamiennej Góry może potrwać nawet trzy lata.

  • ikonaOpublikowano: 25.11.2016 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze