Co nowego

Jubileuszowa sesja Rady Miasta Gdyni

W środę 30 września 2009 r. na pokładzie „Daru Pomorza" odbyła się 35. w bieżącej V kadencji samorządu - jubileuszowa sesja Rady Miasta Gdyni. Uroczysta część sesji poświęcona była obchodom stulecia „Daru Pomorza" - legendarnego żaglowca, który pozostaje symbolem morskiej historii Polski i dziś, jako pływające muzeum, oddział Centralnego Muzeum Morskiego (CMM), uchodzi za klejnot gdyńskiego portu. Okoliczności związane z wodowaniem żaglowca oraz jego historię przedstawili: Jerzy Litwin - Dyrektor CMM, Mirosław Judziński - Prezes Towarzystwa Przyjaciół „Daru Pomorza" oraz Bolesław Mazurkiewicz - Przewodniczący Rady CMM. Radni mogli obejrzeć prezentację multimedialną 100-lecie Białej Fregaty „Dar Pomorza", a także ekspozycję zdjęć i pamiątek związanych z żaglowcem.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek (ze względu na swe obowiązki nieobecny na sesji) otrzymał tytuł honorowy Stowarzyszenia Starszych Mechaników Morskich za „morskie postrzeganie miasta".

Podczas sesji przegłosowano 15 uchwał, m.in.:

Przystąpienie do sporządzenia nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego
- Radni podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnic Babie Doły, Obłuże i Oksywie - rejon ulic Zielonej i Dickmana. Granice obszaru przebiegają: od zachodu i północy - wzdłuż granicy administracyjnej miasta Gdyni do linii brzegowej Zatoki Gdańskiej; od wschodu - wzdłuż linii brzegowej Zatoki Gdańskiej; od południa - wzdłuż granicy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Oksywie w Gdyni, rejon ulic Dickmana i Osada Rybacka, następnie wzdłuż wschodniej i północnej granicy Ogrodów Działkowych im. H. Sucharskiego do ul. Zielonej, dalej do granicy administracyjnej miasta Gdyni, obejmując północno-wschodni fragment Ogrodów Działkowych im. M. Reja.
Plan będzie miał na celu m.in. wprowadzenie ograniczeń dla zabudowy na obszarze położonym w zasięgu lotniska Gdynia-Kosakowo, a także w strefie ochronnej wojskowych terenów zamkniętych.

- Radni podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Chylonia - rejon Parku Kilońskiego. Granice obszaru przebiegają: od południa - wzdłuż linii rozgraniczającej ulicy Morskiej; od zachodu i północy - wzdłuż linii rozgraniczającej ulicy Wiejskiej; od wschodu - wzdłuż linii rozgraniczającej ulicy Chylońskiej.
Plan będzie miał na celu m.in. ochronę Parku Kilońskiego - terenu zieleni wzdłuż rzeki Chyloni i Potoku Kilońskiego.

Przystąpienie do zmian w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego
- Radni podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Kamiennej Góry (uchwała z 22 czerwca 2005 r.). Zmiana uzasadniona jest koniecznością rozwiązania kwestii dojazdu do jednej z nieruchomości położonej na tym terenie.

- Radni podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Śródmieście - rejon ulic Hryniewickiego, Waszyngtona i al. Jana Pawła II - dawniej al. Zjednoczenia (uchwała z 27 października 2004 r.).Granice obszaru przebiegają wzdłuż: od północy - ul. Hryniewickiego; od wschodu - Nabrzeża Prezydenta; od południa - al. Jana Pawła II; od zachodu - ul. Waszyngtona. O zmianę wnioskuje użytkownik części obszaru objętego tym planem - „World Trade Center - Gdynia" S.A., który uzasadnia ją zmianą warunków rynkowych.

Warunki zezwolenia na odbiór odpadów komunalnych
- Radni podjęli uchwałę w sprawie wymagań, jakie powinien spełnić przedsiębiorca ubiegający się m.in. o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Powinien m.in. dysponować odpowiednimi środkami technicznymi. Pojemniki i worki do selektywnej zbiórki odpadów musza być oznakowane: szkło - SZKŁO, tworzywa sztuczne - PLASTIK, makulatura - MAKULATURA lub PAPIER (wszystkie pojemniki powinny mieć od 0,11 do 2,5 m3 ), odpady ulegające biodegradacji - ODPADY BIO (pojemniki od 0,12 do 0,24 m3 ). Pojemność worków powinna wynosić ok. 100 litrów. W uchwale można również znaleźć wytyczne co do przewozu odpadów (rodzaj samochodów).
Uchwała zawiera także wymagania dla przedsiębiorców ubiegających się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych czy prowadzenia schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Pełna treść uchwał dostępna jest w wersji elektronicznej na stronie: http://www.gdynia.pl/wladze/rada/5746_58792.html?page=

ikona

Najnowsze