Co nowego

Jak zadbać o seniorów? Uczą się od Gdyni

Pierwszego dnia warsztatów ideę Budżetu Obywatelskiego przybliżyła uczestnikom przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Joanna Zielińska, fot. Kamil Złoch

Pierwszego dnia warsztatów ideę Budżetu Obywatelskiego przybliżyła uczestnikom przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Joanna Zielińska, fot. Kamil Złoch

Gdynia gości kilkudziesięciu przedstawicieli z polskich, duńskich i szwedzkich miast należących do Euroregionu Bałtyk. To warsztaty, które dają okazję do międzynarodowej wymiany dobrych doświadczeń. Miasto służy za przykład między innymi w kwestii aktywizacji seniorów i osób wykluczonych społecznie. Wizyty studyjne przybliżą gościom między innymi działalność Centrum Aktywności Seniora.

„Miasta włączające” - to tytuł i motyw przewodni piątej edycji warsztatów w ramach projektu South Baltic Public Innovators Network, których gospodarzem jest Gdynia. Kwietniowe spotkanie, po raz pierwszy na terenie naszego kraju, ma dać grupie kilkadziesięciu przedstawicieli gmin z Polski, Szwecji i Danii szansę na wymianę doświadczeń i pomysłów w ważnych społecznie kwestiach.

Tym razem chodzi o integrację społeczną różnych grup wiekowych z naciskiem na seniorów, wprowadzenie osób wykluczonych do życia w społeczeństwie i kwestie bezrobocia wśród tej grupy.

- Warsztaty mają przybliżyć kilka tematów związanych z aktywnością osób starszych i bezrobotnych – tłumaczy Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. - Gdynia to miasto, które jest wyróżniane właśnie za wiele działań związanych z uaktywnieniem osób w tak zwanym srebrnym wieku. W pierwszych warsztatach na terenie Polski bierze udział około czterdziestu osób z trzech państw, wcześniej odbywały się w Danii i Szwecji. Na dwa spotkania uczestnicy warsztatów przemieszczają się także do Pucka – dodaje Zielińska.

Uczestnicy wezmą udział w różnych panelach dyskusyjnych, fot. Kamil Złoch

Przypomnijmy, że w przeszłości Gdynia była między innymi pierwszym miastem w Polsce, które otrzymało tytuł „Miasta przyjaznego wiekowi”. Gdyńskie doświadczenia i gotowe rozwiązania przez dwa dni mają stanowić temat do czerpania inspiracji dla innych gmin.

Stąd w programie warsztatów znalazło się miejsce na wizyty studyjne, które dadzą możliwość przyjrzenia się z bliska między innymi działalności Centrum Aktywności Seniora – instytucji, która z powodzeniem dba na co dzień o jakość życia starszego pokolenia gdynian. Grupa warsztatowa przyjrzy się także Wymiennikowni, czyli Młodzieżowemu Centrum Innowacji Społecznych.
 
- W Gdyni działa nie tylko Centrum Aktywności Seniora, ale również ponad 20 klubów prowadzonych przez miasto i inne organizacje, spółdzielnie czy parafie. Mamy bardzo aktywnych seniorów. Warto też wspomnieć, że jesteśmy jednym z pierwszych miast w Polsce, w którym została powołana Rada Seniorów. To wszystko po to, żeby życie seniorów nie zamykało się w czterech ścianach mieszkania, tylko żeby wychodzili z domu – wyjaśnia Joanna Zielińska.

Prezentacja przygotowana przez Joannę Zielińską, fot. Kamil Złoch

Pierwszego dnia warsztatów gdyński akcent to także wystąpienie przewodniczącej Rady Miasta, Joanny Zielińskiej, która przybliżyła uczestnikom od praktycznej strony Budżet Obywatelski. Partycypacja mieszkańców w wydatkowaniu części środków z miejskiego budżetu to pomysł, którym szczególnie zainteresowali się przedstawiciele szwedzkich gmin.

Do tej pory zorganizowano już cztery warsztaty w ramach projektu South Baltic Public Innovators Network, w które zaangażowało się łącznie szesnaście polskich gmin należących do Euroregionu Bałtyk. Obok Gdyni i Pucka to także między innymi Olsztyn, Iława, Elbląg, Dzierzgoń czy Sztum. Wcześniej dwukrotnie warsztaty skupiły się na tzw. „niebieskim wzroście” (w Szwecji) oraz dwukrotnie na „zielonym wzroście” (w Danii).

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 24.04.2018 13:46
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.04.2018 14:10
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze