Co nowego

Jak spędzić weekend w Gdyni

Opis alternatywny uzytkownicy/m.kowalski@gdynia.pl/jak spędzić weekend w Gdyni/Weekend 15-16.07.jpg

14.07.2017 r.

Volvo Gdynia Sailing Days 2017Volvo Gdynia Sailing Days 2017

Trwa 18. edycja regat Volvo Gdynia Sailing Days i jak zwykle obok rywalizacji na wodzie nie zabraknie atrakcji na lądzie.

W Żeglarskiej Stolicy Polski wystartuje ponad 1000 żeglarzy z 34 krajów. Przez trzy tygodnie zawodnicy rywalizować będą w 21 klasach regatowych. Na wodzie zobaczymy medalistów mistrzostw świata i Europy, uczestników Igrzysk Olimpijskich, zawodników kadry narodowej seniorów i juniorów, żeglarzy niepełnosprawnych oraz amatorów, co udowadnia, że żeglarstwo jest sportem dla każdego. Na zwycięzców czeka 280 medali, 150 pucharów, nagród oraz wyróżnień.

Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz

Rejsy jachtem Warszawska Nike

Zatokowe rejsy jachtem Warszawska Nike to idealna okazja dla tych, którzy chcą spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu, a także dla tych, którzy chcieliby spróbować żeglarskiej przygody na morzu, ale boją się wypłynąć od razu na długi rejs.

Rejsy odbywają się codziennie do 21 lipca 2017 r. Każdy trwa 4 godziny (9.00 - 13.00, 14.00 - 18.00). Udział w rejsie kosztuje 40 zł.  Szczegóły i zgłoszenia: www.cwm.edu.pl/rejsy-zatokowe.

Warsztaty "Jak zatrzymać młodzieńczą energię?"

Biegamy, jeździmy na rowerze, staramy się zdrowo odżywiać i żyć świadomie. Trend zdrowego stylu życia z pewnością pomaga nam zachować siły witalne i cieszyć się dobrym zdrowiem. Nie zawsze jednak wraz z upływem lat starcza nam sił na różnego typu aktywności. Czy można zachować witalność i dobrą energię niemal przez całe życie? Co robić, by czuć się długo młodo duchem?

W piątek 14 lipca Edyta Bonk, wykładowca Uniwersytetu SWPS pokaże uczestnikom warsztatów jak czerpać dobrą energię z muzyki, tańca i ruchu. Aby wziąć udział należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. 
Warsztaty Strefy Psyche Ekstra odbędą się na gdyńskiej plaży. Organizatorzy zastrzegają sobie – w przypadku złej pogody – możliwość przeniesienia wydarzenia do Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni (aleja Zwycięstwa 96/98, Gdynia). W związku z powyższym proszą o sprawdzanie poczty emailowej na 2 godziny przed rozpoczęciem warsztatów.

Spotkania w ramach Strefy Psyche Ekstra w Gdyni odbywają się cyklicznie. W każdym miesiącu w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni można wziąć udział w bezpłatnych wykładach. Organizatorami Strefy Psyche Ekstra w Gdyni są Uniwersytet SWPS w Sopocie oraz Laboratorium Innowacji Społecznych.
Prowadząca

Edyta Bonk – psycholog, nauczyciel akademicki Uniwersytetu SWPS, certyfikowany Terapeuta Tańcem (PSCH w Poznaniu przy Polskim Teatrze Tańca), instruktor improwizacji  tanecznej i symboliki ciała, od 2002 roku prowadzi zajęcia terapii tańcem dla różnych grup: kobiet (Progressteron), seniorów (Uniwersytet Trzeciego Wieku Uniwersytetu SWPS w Sopocie), młodzieży (studenci, Monar), dzieci (domy dziecka, szkoły, przedszkola), kursy instruktorskie dla nauczycieli i animatorów (Klanza) oraz w biznesie.

Międzypokoleniowe spotkanie kibiców Arki Gdynia na "Górce"

VI Międzypokoleniowe spotkanie kibiców Arki Gdyni odbędzie się w piątek 14 lipca o godz. 19.00 tradycyjnie na historycznej "Górce" przy ulicy Ejsmonda.

O godzinie 19:29 rozpocznie się oficjalna prezentacja pierwszego zespołu Arki przed nowym sezonem 2017/2018. Drużyna zaprezentuje także paterę za Superpuchar.

Będzie to doskonała okazja by tuż przed rozpoczęciem Ekstraklasy poznać naszych nowych piłkarzy i trenerów, zdobyć ich autograf, zrobić pamiątkowe zdjęcie na tle "Górki", a także by świętować ostatnie sukcesy Arki, spotkać swoich znajomych, kibiców, piłkarzy i działaczy z dawnych lat.

Przed prezentacją, o godz. 16:00 odbędzie się turniej piłkarski dla dzieci.

Dzień otwarty BCT - plakatDzień Otwarty BCT

W sobotę 15 lipca w godz. 9:00 – 14:00 BCT – Bałtycki Terminal Kontenerowy (ul. Kwiatkowskiego 60) zaprasza na Dzień Otwarty.

Atrakcje:
- zwiedzanie terminalu
- pokazy pracy specjalistycznego sprzętu przeładunkowego
- rejsy po porcie
- prezentacja fauny i flory Bałtyku, przygotowana przez Akwarium Gdyńskie
- możliwość odwiedzenia bałtyckich statków
- miasteczko atrakcji dla najmłodszych
- pokazy pracy służb portowych

Ponadto podczas imprezy odbędzie się wernisaż malarstwa i grafiki „Osobliwe zgrupowanie w kontenerze”. Kontenery i suwnice zainspirowały czworo artystów: Danuta Hajdas, Karol Lewalski, Maciej Sobierajski i Magdalena Tusk, którzy swoją wizję wyjątkowości terminalu kontenerowego w Gdyni zaprezentują właśnie… w kontenerze.

Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz


Spacery morskie z przewodnikiem - plakatSpacery morskie z przewodnikiem

"Wakacje Morskie Gdyni" to otwarte zaproszenie do spędzania letniego wypoczynku w słonecznej, nadmorskiej Gdyni. W trakcie spacerów szlakiem Legendy Morskiej Gdyni uczestnicy dowiedzą się o wielu ciekawostkach historyczno-morskich, w tym usłyszą opowieści o polskich transatlantykach, legendarnych kapitanach, okrętach oraz wyprawach żeglarskich. 

Spacery będą prowadzone przez doświadczonych przewodników PTTK o. Morski Gdynia, a także ze wsparciem eksperta morskiego Aleksandra Goska. Najbliższy spacer odbędzie się w sobotę 15 lipca o godz. 10:00. Zbiórka przy Gdynia InfoBox.

Pobiegnij w Parkrun Gdynia

Zawsze 5 kilometrów, zawsze na Bulwarze Nadmorskim, zawsze w sobotę o godzinie 9.00 rano.
Mile widziani są biegacze mali i duzi, szybcy i trochę wolniejsi. Warunkiem uczestnictwa jest jedynie bezpłatna rejestracja w systemie.

Szczegóły: www.parkrun.pl/gdynia

Bazar Bo Ze Wsi w Centrum Gdynia Waterfront

Znany i lubiany Bazar Bo Ze Wsi, na którym można się zaopatrzyć w ekologiczne i nisko przetworzone produkty, co sobotę odbywa się w godz. 10.00-15.00 w Centrum Gdynia Waterfront.

Jadłostajnia Kolibki

Zabytkowa wozownia w Parku Kolibki w soboty w godz. 10.00 - 15.00 jest miejscem eko-targów pod nazwą JadłoStajnia Kolibki.

Organizatorzy stworzyli na terenie Parku Kolibki cykliczny, całoroczny targ zdrowej żywności, ale nie tylko. To miejsce sąsiedzkich spotkań mieszkańców okolicznych dzielnic, które służą integracji lokalnej społeczności. JadłoStajnia Kolibki - cykliczny, sobotni targ produktów regionalnych zlokalizowany jest w budynku wozowni na terenie Parku Kolibki, vis a vis Centrum Handlowego KLIF w Gdyni Orłowie. Organizatorzy zapewniają wygodny parking dla klientów na terenie parku (wjazd przez zabytkową bramę).

Wystawa psów Gdynia 2017 - plakatWystawa psów rasowych

Związek Kynologiczny w Polsce Oddział Gdynia zaprasza na dwie wystawy krajowe psów w Gdyni:
- w sobotę 15 lipca od godziny 10.00 Krajowa Wystawa Psów 1,2,3,8 i 9 Grupy FCI
- w niedzielę 16 lipca również od godziny 10.00 XXII Krajowa Wystawa Psów Rasowych
W programie m.in. pokazy, prezentacja ok. 200 ras psów, zawody Agility i Obidience.
Wystawy odbędą się w Parku Kolibki (al. Zwycięstwa 291 A).Krzesła i krzesełka – weekendowy warsztat dla Rodzin

Inspirując się PLOPP-em projektu Oskara Zięty, czyli polskim ludowym obiektem pompowanym powietrzem, uczestnicy stworzą własne modele krzeseł, zastanowią się nad ich funkcją oraz materiałem i konstrukcją oraz przekonają jak istotne miejsce zajmuje Weekendowe warsztaty dla rodzin Muzeum Miasta Gdynikrzesło w historii wzornictwa przemysłowego na 
świecie.

Prowadzenie: Katarzyna Pelc, Margareta Sobczak, Urszula Sakowska.

Sobota 15 lipca, godz. 11:00 Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1.

Bilety: 10 zł od uczestnika/ 5 zł za każde następne dziecko / opiekunowie mają zagwarantowany wstęp bezpłatny. Z powodu ograniczonej liczby miejsc Muzeum prosi o wcześniejszą rezerwację: zapisy@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie: 58 662 09 35/36/37.


Beach rugby - plakatGdynia Beach Rugby

Podczas pierwszej edycji Gdynia Beach Rugby każdy będzie mógł spróbować swoich sił z jajowatą piłką. Fundacja „Uwierz w pomoc” przygotowała liczne animacje i atrakcje dla dzieci, a to wszystko po to, aby pomóc kibicowi Arki w walce z chorobą. Fundusze zebrane z opłat wpisowych oraz przez wolontariuszy zostaną w całości przekazane na leczenie Mariusza Grabarza! Start w sobotę 15 lipca o godz. 11:00 na plazy przy Contraście.

1) Drużynę należy zapisać wysyłając wiadomość na adres biuro@arkarugby.pl wraz z nazwą drużyny i kapitanem. Zapisy trwają do dnia zawodów, do godz. 10 (w dniu zawodów można zapisać się bezpośrednio w biurze zawodów)
2) Drużyny składają się z 7 osób (5 na boisku + 2 rezerwowych)
3) Są 3 kategorie wiekowe:
- do 12 lat (roczniki 2005 wzwyż)
- 13-16 lat (roczniki 2004-2001)
- kategorie OPEN (roczniki 2000 i starsze)
4) Wpisowe wynosi 40 zł za drużynę i należy je uiścić w dniu turnieju, w biurze zawodów (całość będzie przekazana na walkę z chorobą kibica Arki – Grabarza)
5) Mecze odbywać się będą w pełnym kontakcie,
6) Zawodnicy startują na własną odpowiedzialność, a ich zgłoszenie świadczy o braku przeciwwskazań lekarskich do uprawiania sportu i zgodę opiekunów prawnych na udział w zawodach. Wszystkich startujących zawodników obowiązuje dobry stan zdrowia
7) Organizator nie ubezpiecza uczestników turnieju od następstw nieszczęśliwych wypadków (zalecamy wykupienie 1-dniowego ubezpieczenia NNW)

Mistrzostwa Gdyni skatepark Mistrzostwa Gdyni o Puchar AB Inwestor

W sobotę 15 lipca w skateparku AB Inwestor wszyscy fani sportów ekstremalnych będą mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności podczas Mistrzostw Gdyni o Puchar AB Inwestor. Podczas wydarzenia organizowanego przez Fundację Skatepark Gdynia, odbędą się zawody w jeździe na deskorolce, rowerze BMX oraz hulajnodze. Dla najlepszych w każdej kategorii czekają nagrody, ufundowane przez głównego sponsora wydarzenia, firmę AB Inwestor.

Harmonogram:
11.30 - Otwarcie mistrzostw, zapisy
12.30 - 13.30 Przejazdy eliminacyjne BMX
14.00 - 15.00 Przejazdy eliminacyjne Skateboarding
15.30 - 16.00 Best Trick Hulajnoga
16.30 - 17.00 Finały BMX
17.30 - 18.00 Finały Skateboarding
18.30 - Wyniki, rozdanie nagród
19.00 - Zakończenie Mistrzostw

Wakacyjna przygoda z Centrum Nauki EXPERYMENT

Centrum Nauki EXPERYMENT zaprasza w każdą wakacyjną sobotę i niedzielę w godz. 12.00 - 16.00 na warsztaty tematyczne. Wstęp w ramach biletu na wystawę stałą. Udział nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

ŁYK WODY – WEEKEND Z H2O
weekend 15 - 16 lipca.

W programie m.in. oglądanie planktonu pod mikroskopem, sprawdzanie wody przy pomocy różnorodnych testów, ale również naukę pierwszej pomocy oraz uwaga! – warsztaty plastyczne dla najmłodszych w trakcie których każdy będzie mógł wykonać telefon-przypominajkę z numerem 112.

Wakacje z modernizmem - wakacje z architekturą

Zapraszamy na cykl otwartych, bezpłatnych spacerów architektonicznych Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Spacery będą odbywały się w każdą sobotę wakacji (lipiec i sierpień). Start o godz. 14.00 z Gdynia InfoBox. Najbliższy spacer w sobotę 15 lipca.

Spacery poprowadzą doświadczeni, certyfikowani przewodnicy Szlaku. Uczestnicy spacerów otrzymają darmowe mapki tras oraz Archi Quiz edukacyjny do wypełnienia w czasie spacerów, w tym z sekcją poświęconą "detalom" gdyńskiej architektury. Wypełnienie co najmniej dwóch różnych quizów będzie premiowane pamiątką Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.

Spotkanie z Filipem Łobodzińskim

W ramach cyklu - Instrukcja Obsługi Awangardy: Jazz Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1 zaprasza w sobotę 15 lipca o godz. 17:00 na spotkanie z Filipem Łobodzińskim - autorem przekładu, pierwszej w Polsce, książki poświęconej Johnowi Coltrane’owi „Coltrane według Coltrane’a”. Opowie on o wydanej w kwietniu publikacji, zawierającej prawie wszystkie znane wywiady z Coltrane’em. Zbiór opracowany przez Chrisa DeVito zawiera również artykuły, wspomnienia i noty z okładek płyt, w których cytowano legendarnego muzyka. Stanowi próbę zaprezentowania historii życia i kariery Coltrane’a poprzez jego własne wypowiedzi. Całość uszeregowana w porządku chronologicznym, według dat przeprowadzenia rozmów, stanowi niezwykłe kompendium wiedzy o najważniejszym saksofoniście w historii muzyki.
Prowadzenie: dr Jacek Friedrich

Ogrodowe Niedziele w "Marszewie"

Co tydzień, w niedziele do końca września 2017, w godzinach 10:00 - 16:00 można zwiedzać Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo" oraz wziąć udział w warsztatach i prelekcjach prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin (leśnictwo, botanika, ornitologia, puszczaństwo, snycerstwo, rymarstwo). Zajęcia zwykle odbywają się w dwóch turach, o godz. 11:00 i 13:00. W niektórych warsztatach liczba osób mogących wziąć udział jest ograniczona; w takich wypadkach organizowane są zapisy. Każdorazowo rozpalane jest także ognisko. 

W niedzielę 16 lipca - Joanna Bloch-Orłowska – „Zróżnicowanie roślin i ich przystosowania do różnych warunków życia”, czyli o tym, po co roślinom różnego typu kwiaty, liście, kolce, wąsy i skrzydełka. Botaniczne prezentacje, samodzielne obserwacje, proste eksperymenty oraz zadania dla dużych i małych.

Święta Góra - Historia, Tajemnice, Magiczna Moc

PTTK Klub Turystyczny Wybrzeże zaprasza na wędrówkę pieszą do ŚWIĘTEJ GÓRY w Gdyni Chyloni. Uczestnicy nie tylko zobaczą to urokliwe miejsce, ale i poznają jego historię, tajemnice i magiczną moc.

Zbiórka w niedzielę 16 lipca o godz. 11.00 na przystanku ZKM przy Cmentarzu Witomińskim. Trasa wędrówki pieszej/nordicowej licząca ok. 12 km, prowadzić będzie szlakami leśnymi Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i zakończy się w miejscu zbiórki. Po pokonaniu ok. 6 km i dotarciu do Świętej Góry jest możliwość zakończenia wędrówki i wyjścia z lasu na wysokości Nadleśnictwa Gdańsk przy ul.Morskiej w Gdyni Chyloni.

Rodzinne czytanki Scena Letnia - plakatRodzinne czytanki nad morzem

W każdą niedzielę, od 2 lipca do 6 sierpnia, o godzinie 12.00 w kawiarni przy Scenie Letniej w Gdyni Orłowie, jak co roku będą odbywały się RODZINNE CZYTANKI NAD MORZEM dedykowane dzieciom i dorosłym, którzy chcą radośnie i twórczo spędzić czas.

Spotkania z literaturą dziecięcą połączone z rodzinnymi warsztatami w 2017 roku odbywają się pod hasłem: Animals Wow! Odkryj z nami świat zwierząt! Fragmenty książek przeczytają aktorzy Teatru Miejskiego i artyści z nim współpracujący: w niedzielę 16 lipca: Piotr Michalski.

Warsztaty tematyczne do czytanek poprowadzą: Anna Zalewska-Uberman (pomysłodawca akcji, pedagog teatru w Teatrze Miejskim w Gdyni) oraz Marta Fass (architektka, psycholog i miłośniczka teatru). Koordynator akcji: Marta Pałubicka.

Akcji towarzyszyć będzie plebiscyt na KULTOWĄ KSIĄŻKĘ MOJEGO DZIECIŃSTWA. Wśród uczestników plebiscytu rozlosowane będą zaproszenia na spektakle dla dzieci znajdujące się w repertuarze Teatru Miejskiego.

Arka Gdynia - Śląsk Wrocław

Czas na start sezonu 2017/2018 w LOTTO Ekstraklasa! W pierwszym meczu nowego Arka Gdynia podejmie drużynę WKS Śląsk Wrocław SA. Początek meczu w niedzielę 16 lipca o godz. 15:30 na Stadionie Miejskim przy ul. Olimpijskiej 5.

Koncerty muzyki promenadowej Kamienna Góra - plakatKoncerty Muzyki Promenadowej

Nieco na uboczu, z dala od miejskiego zgiełku, w uroczej scenerii Kamiennej Góry, w wakacyjne niedzielne popołudnia odbywają się wyjątkowe koncerty - Koncerty Muzyki Promenadowej. W każde popołudnie lipca i sierpnia o godzinie 16.00, prezentowane jest szerokie spektrum brzmień, pochodzących z różnych stron świata.

W niedzielę 16 lipca wystapią:
Kasia Rogalska Classic w składzie:
Katarzyna Rogalska (wokal/skrzypce), Cezary Paciorek (instrumenty klawiszowe/akordeon)
Mateusz Otczyk (gitara), Piotr Lemańczyk (bas), Adam Golicki (perkusja)Więcej informacji o imprezach w Kalendarzu Wydarzeń