Co nowego

Jak spędzić weekend w Gdyni

Opis alternatywny uzytkownicy/b.betlejewska@gdynia.pl/muszla koncertowa fot. Karol Stańczak.jpg

20.04.2017 r.

Nadchodzący weekend zdominują aktywności związane ze Światowym Dniem Ziemi i czytelnictwem. Przy wsparciu miasta sprzątać będą stowarzyszenia, a także mieszkańcy dzielnic, sąsiedzi i zapaleńcy. W ramach festynu z okazji Święta Książki na wszystkich czekać będą biblioteczne leżaki na placu Grunwaldzkim oraz uczta literacka w ramach pierwszego weekendu Festiwalu Miasto Słowa.

PIĄTEK

I Weekend Literacki Festiwalu Miasto Słowa 2017

Miasto i Centrum Kultury zapraszają do udziału w czwartej edycji święta słowa, którego głównymi bohaterami są czytelnicy. Festiwal tworzą warsztaty, akcje miejskie, dyskusje, a przede wszystkim spotkania ze znakomitymi polskimi pisarzami. W kwietniu pojawią się: Joanna Bator, Katarzyna Boni, Sylwia Chutnik, Tadeusz Dąbrowski, Olga Drenda, Maciej Jakubowiak, Iza Klementowska i Wojciech Nowicki.

Festiwal Miasto Słowa: I Weekend Literacki – 21-22 kwietnia, II Weekend Literacki – 2-3 czerwca, Miasto Słowa Plenerowo podczas Cudawianków – 24 czerwca, Miasto Słowa Plenerowo podczas Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego – 28-30 lipca.
I Weekend Literacki – program:
21 kwietnia
– 10.00-20.00: Czytelnia Dworcowa (Dworzec PKP Gdynia Główna)
– 17.30: Spotkanie z Olgą Drendą i Wojciechem Nowickim (Muzeum Miasta Gdyni)
– 19.00: Spotkanie z Katarzyną Boni (Muzeum Miasta Gdyni)
– 20.30: Spotkanie z Sylwią Chutnik (Muzeum Miasta Gdyni)
22 kwietnia
– 10.00-20.00: Czytelnia Dworcowa (Dworzec PKP Gdynia Główna)
– 11.00–14.00: Warsztaty Scenariopisarskie: „Mniej słów znaczy więcej obrazu” (Piotr Szulc)(Kawiarnia Kofeina)
11.00-14.30: „Warsztat reportera” (Iza Klementowska) (GCF)
11.00-14.30: Warsztat „Pisz na blogu” (Maciej Jakubowiak) (GCF)
15.30: Spotkanie z dr. Arturem Szuttą (GCF)
17.30: Spotkanie z Tadeuszem Dąbrowskim (Muzeum Miasta Gdyni)
19.30: Spotkanie z Joanną Bator (Muzeum Miasta Gdyni)
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Na warsztaty obowiązują zapisy i limit miejsc.
Szczegółowy program na www.miastoslowa.com i www.facebook.com/miastoslowa
Projekt finansowany ze środków miasta.

SOBOTA

XXII Festiwal Skoku o Tyczce im. Walentego Wejmana

Klub Lekkoatletyczny „Gdynia” wspólnie z Gdyńskim Centrum Sportu zapraszaja 22 kwietnia o godz. 10.00 na XXII Festiwal Skoku o Tyczce im. Walentego Wejmana. Zawody odbędą się w hali lekkoatletycznej przy ul. Olimpijskiej. Honorowym patronatem objął je Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek. Zawody dedykowane będą Walentemu Wejmanowi wybitnemu działaczowi i trenerowi Stoczniowego Klubu Sportowego „Bałtyk” wychowawcy olimpijczyków Władysława Kozakiewicza i Jerzego Hewelta oraz wielu reprezentantów naszego kraju i medalistów Mistrzostw Polski.

Tradycyjnie zawody rozegrane będą jednocześnie na trzech skoczniach w siedmiu kategoriach wiekowych dziewcząt i chłopców. Dla wielu, zwłaszcza młodych zawodników, będzie to jedyna okazja do zmierzenia się ze skokiem o tyczce. Festiwal Skoku o Tyczce od wielu lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród zawodników naszego kraju uprawiających tę trudną technicznie ale jakże widowiskową konkurencję lekkiej atletyki. Wielu uczestników poprzednich edycji Festiwalu reprezentowało nasz kraj na Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata, Europy i Polski.
Zachęcamy do kibicowania.

********

Festyn z okazji Światowego Dnia Książki

Festyn z okazji Dnia KsiążkiBiblioteka Gdynia zaprasza na festyn z okazji Światowego Dnia Książki, który rozpocznie się w sobotę 22 kwietnia na placu Grunwaldzkim (przy muszli koncertowej). Oferta festynowa przeznaczona jest dla dzieci, młodzieży oraz rodziców.

W godz. 11.00-15.00 przy muszli koncertowej na Placu Grunwaldzkim funkcjonował będzie punkt bookcrossinowy, a w obrębie Śródmieścia skorzystać będzie można z oferty Biblioroweru Biblioteki Gdynia.

– Chcemy zaprosić do wypoczynku na świeżym powietrzu, z książką w dłoni, na wygodnym bibliotecznym leżaku. – mówi Natalia Gromow, dyrektor Biblioteki Gdynia.

Uczestnicy festynu będą mogli wziąć udział w animacjach teatralnych, warsztatach, samodzielnie wykonać literacką przypinkę, zaopatrzyć się w książki przy stanowisku księgarskim, a także zdobyć jedną z kilku nagród podczas organizowanych przez cały dzień konkursów.

Gościem festynu będzie Michał Rusinek, autor wydanego w marcu przekładu „Nowych przygód Kubusia Puchatka”.
Sobotnie popołudnie zakończy energetyczny koncert bębniarski. Dzięki zespołom Cocodjembe i Nandaloo uczestnicy przeniosą się w sam środek Afryki Zachodniej.
Wstęp na wydarzenia jest wolny (na warsztaty obowiązują zapisy).

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto organizowane przez UNESCO.
Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Spotkajmy się w Śródmieściu” przez Stowarzyszenie „Koło Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni” przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Gdyni.

********

Pobiegnij w Parkrun Gdynia

Zawsze 5 kilometrów, zawsze na Bulwarze Nadmorskim, zawsze w sobotę o godzinie 9.00 rano.
Mile widziani są biegacze mali i duzi, szybcy i trochę wolniejsi. Warunkiem uczestnictwa jest jedynie bezpłatna rejestracja w systemie.
Szczegóły: www.parkrun.pl/gdynia

********

Bazar Bo Ze Wsi w Centrum Gdynia Waterfront


Znany i lubiany Bazar Bo Ze Wsi, na którym można się zaopatrzyć w ekologiczne i nisko przetworzone produkty, co sobotę odbywa się w godz. 10.00-15.00 w Centrum Gdynia Waterfront.

********

Gim Show 2017

Gim Show22 kwietnia w godz. 12.00-16.30 w hali Gdynia Arena (ul. Kazimierza Górskiego 8) odbędzie się XII Międzynarodowy Festiwal Formacji Gimnastyczno-Tanecznych o Grand Prix Prezydenta Miasta Gdyni „Gim Show 2017”.

Swoje umiejętności zaprezentują zespoły z Trójmiasta, Piotrkowa Trybunalskiego, Sosnowca, Lęborka, Strzelec Krajeńskich, a także z Grecji. Gdyński Festiwal jest największym w Polsce festiwalem amatorskich formacji gimnastyczno-tanecznych. Każdego roku bierze w nim udział ponad pięćset uczestników w wieku od 6 do 19 lat.
Wszystkich sympatyków gimnastyki i tańca zaprasza organizator Festiwalu: Młodzieżowy Dom Kultury w Gdyni oraz sponsorzy: PEWIK Gdynia, Velvet i Gdyńskie Centrum Sportu.
Wstęp wolny.

********

Dzień Wolnej Sztuki

Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) oraz Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zapraszają 22 kwietnia o godz. 12.00 na Dzień Wolnej Sztuki.

W obu muzeach przez godzinę zwiedzający i wolontariusze będą rozmawiać na temat 5 dzieł lub obiektów (w Muzeum Emigracji goście poznają tajemnice wybranych bohaterów wystawy fotografii „Augustus F. Sherman. Atlas imigranta”). Ma to zachęcić do refleksji.
Wstęp wolny.
Szczegóły na www.polska1.pl oraz www.muzeumgdynia.pl

********

Wielkie porządki

Nadchodzący weekend upłynie pod znakiem sprzątania lasu.

Biegowi Wariaci zapraszają 22 kwietnia w godz. 10.00-15.00 do sprzątnięcia Kępy Redłowskiej z okazji Dnia Ziemi.

Spotkanie uczestników w 3 miejscach: Polanka Redłowska, pętla autobusowa przy szpitalu PCK oraz przy ulicy Orłowskiej na wysokości schodów do lasu. Organizatorzy będą tam rozdawać worki na śmieci i rękawice. W tych samych punktach zostaną zostawione śmieci zebrane przez uczestników, które później zabiorą służby sprzątające.
Wydarzenie jest organizowane przez grupę Biegowych Wariatów przy wsparciu miasta.

Rada Dzielnicy Babie Doły zaprasza 22 kwietnia z okazji międzynarodowego Dnia Ziemi na sprzątanie polanki.
W przyszłości ma ona służyć sąsiedzkiej integracji. Początek wydarzenia o godz. 10.30. Na zakończenie planowane jest ognisko na polance w okolicach Osady Rybackiej.
Szczegóły: https://www.facebook.com/radadzielnicybabiedoly.


23 kwietnia o godz. 10.00 rozpocznie się wspólne sprzątanie Kolibek i okolic pod patronatem Prezydenta Gdyni oraz Nadleśnictwa Gdańsk. Do udziału w akcji organizatorzy zapraszają całe rodziny, grupy biegowe i zapaleńców.

Teren objęty akcją to obszar lasu od ulicy Bernadowskiej do ulic Sopockiej i Spokojnej. To piękna, bujna, zielona przestrzeń, należąca do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Spacerując lasem można napotkać m.in. potok Swelina, który wyznacza granicę pomiędzy Gdynią a Sopotem oraz wieżę widokową w Kolibkach.
Sprzątanie jest zaplanowane na ok. trzy godziny, zbiórka na terenie Adventure Park o godz. 10.00. Na miejscu uczestnicy otrzymają mapki, napoje oraz niezbędne do sprzątania rękawice i worki. Po zakończonym zadaniu, o godz. 13.00, na wszystkich ochotników czeka ciepły poczęstunek przy wspólnym ognisku. Organizatorzy we współpracy z patronami przygotowali także niespodzianki.


NIEDZIELA

Koktajl artystyczny

Klub Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza:
– 23 kwietnia o godz. 18.00 na Koktajl Artystyczny w Riwierze, czyli koncert Gipsy Trio Recital „Swingujące lata 30”.

Wstęp wolny za okazaniem wejściówki (do odbioru w godz. 12.00-15.00 w Klubie „Riwiera” w pok 112 (I piętro)).

********

Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza (ul. Bema 26) zaprasza:
– 21 i 22 kwietnia na „Lot nad kukułczym gniazdem” Dale’a Wassermana w reż. Krzysztofa Babickiego.
Opowieść o tym, że warto strzec wolności osobistej i prawa do podejmowania samodzielnych decyzji.
– 23 kwietnia na „Żółtą łódź podwodną” Pawła Huellego w reż. Krzysztofa Babickiego. Spektakl grany pod pokładem „Daru Pomorza”. Nieśmiertelne przeboje, skomplikowana przyjaźń i miłość.
Szczegóły: www.teatrgombrowicza.art.pl.

********

Wieści z Centrum Kultury

Centrum Kultury zaprasza:
– 21 kwietnia o godz. 19.00 na spektakl „O co biega?” w reż. Tomasza Podsiadłego. Klasyczna brytyjska komedia, która bawi widzów na całym świecie nieprzerwanie od 1945 roku.
Bilety: 35 zł/30 zł
– 22, 23 o godz. 19.00 na spektakl „Mayday. Run For Your Wife” w reż. Dariusza Majchrzaka. Najzabawniejsza teatralna produkcja Trójmiasta.
Bilety: 35 zł/30 zł.
– 23 kwietnia o godz. 12.00 na 4. Teatrzyk Młodego Artysty. Nadszedł czas, by młodzi artyści wykazali się swoim talentem. Wstęp wolny.
Centrum Kultury (ul. Łowicka 51), kasa biletowa tel. 58 622 63 30, 667 022 652 czynna pon.-pt. 11.00-16.30, wt. 11.00-19.00 i zawsze na godzinę przed spektaklem.
Więcej informacji na: www.ckgdynia.pl.

********

Teatr Gdynia Główna zaprasza

Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1) zaprasza:
– w dniach 21-23 kwietnia na 62. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski. Uczestnicy z całej Polski zmierzą się w czterech kategoriach: recytacja, poezja śpiewana, teatr jednego aktora, wywiedzione ze słowa.
Wstęp wolny.
Szczegóły: www.teatrgdyniaglowna.pl i www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna.

********

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF


„Toni Erdmann”, „Dusza i ciało”, „Egzamin”, „Klient” – te cztery filmy zostaną zaprezentowane w Gdyńskim Centrum Filmowym w ramach pierwszych Dni Krytyki Filmowej. Szczegóły na stronie www.dnikrytyki.pl.
Bilety kosztują 17 i 14 zł (normalny/ulgowy), a w Tanie Poniedziałki – 13 i 11 zł. Posiadacze Metropolitalnej Karty do Kultury mogą skorzystać z wtorkowej promocji.

Repertuar

Piątek, 21 kwietnia
Bikini Blue – 10.20, 18.00
Carrie Pilby – 14.30
Dalida – 16.20
Klient – 20.00
Mały Jakub – 16.00, 18.30
Małżeńskie porachunki – 16.30
Pan żaba – 12.30
Piekło - Austria – 10.30, 20.20
W sieci – 20.40
Zając Max ratuje Wielkanoc – 14.00
Zud – 12.20, 18.45
Zwycięzcy Millennium Docs Against Gravity: Nie zapomnij mnie – 14.20

Sobota, 22 kwietnia
Bikini Blue – 10.20
Carrie Pilby – 14.30
Dalida – 16.20
Harcerski Festiwal Filmowy
Mały Jakub – 18.30
Małżeńskie porachunki – 16.30
Pan żaba – 12.30
Piekło - Austria – 10.30, 20.20
W sieci – 20.40
Zud – 12.20, 18.45
Zwycięzcy Millennium Docs Against Gravity: Nie zapomnij mnie – 14.20

Niedziela, 23 kwietnia
Bikini Blue – 10.20, 18.00
Carrie Pilby – 14.30
Dalida – 16.20
Klient – 20.00
Mały Jakub – 16.00, 18.30
Noma my perfect storm – 16.30
Pan żaba – 12.30
Piekło - Austria – 10.30, 20.20
W sieci – 20.40
Zając Max ratuje Wielkanoc – 14.00
Zud – 12.20, 18.45
Zwycięzcy Millennium Docs Against Gravity: Nie zapomnij mnie – 14.20


********

Klub Filmowy zaprasza

Klub Filmowy (ul. Polska 1) zaprasza:
– 21-23 kwietnia o godz. 18.00 i 20.15 na Oscarowy film „Klient”.
Wstęp: 10 zł.
Więcej na www. klubfilmowy.pl.