Co nowego

Jak spędzić weekend w Gdyni

Biblioteka - miejsce dla każdego!

Biblioteka Gdynia zaprasza do uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych w filiach zlokalizowanych w całym mieście.
 
W ramach Doktowykładów Uniwersytetu Gdańskiego mgr Joanna Baum opowie o twórczości dwóch wybitnych pisarzy rosyjskich – Walerija Briusowa i Aleksandra Kondratjewa. Wnieśli oni niezwykły wkład w dzieło narodzenia i rozwoju kierunku literackiego, jakim był symbolizm. Wykład odbędzie się w Bibliotece Chylonia (ul. Kartuska 20B) w piątek 15 kwietnia o godzinie 17.00.

W piątek 15 kwietnia o godzinie 17.00 w Bibliotece Chylonia (ul. Opata Hackiego 33) zapraszamy na spotkanie z Dominiką Kraską, autorką książki „Opowieści magicznego Trójmiasta” – zbioru siedmiu opowieści dla dzieci, w których legendy spotykają się z historią Gdyni, Gdańska i Sopotu.




************




Kaukaz babskim okiem w Gdyni


Samotna podróżniczka przemierzająca nieznany kraj pociągami, marszrutkami, taksówkami, autobusami, autami pocztowymi, wozami konnymi, radiowozami, karetkami czy ślubnymi samochodami. Podejrzewana o szpiegostwo, prostytucję, ale także traktowana jako niezwykłe zjawisko w świecie zdominowanym przez mężczyzn. O podróży po Kaukazie Północnym i o tym, jak mieszka się z pluskwami i skorpionami, w piątek 15 kwietnia opowie Stasia Budzisz-Cysewska. Spotkanie odbędzie się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Wstęp wolny.

Kaukaz Północy to temat drugiego spotkania w ramach szóstej edycji Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych Wyjdź w Świat, które poprowadzi Stasia Budzisz-Cysewska - doktorantka UG zajmująca się naukowo problematyką pamięci i neokolonializmu na terenach postsowieckich. Podczas swojej podróży po tej niezwykle barwnej i dzikiej krainie przeżyła wiele przygód, poznała życzliwość ludzi, spotkała się z bezinteresowną pomocą, ale także z okrucieństwem. Usłyszała wiele mrożących krew w żyłach historii o wojnach między Gruzją a Abchazją oraz Rosją a Czeczenią. Miała również okazję odkryć prawdziwe oblicze dzisiejszej Czeczenii i poznać jej współczesnych mieszkańców. Podczas spotkania w PPNT Stasia Budzisz-Cysewska opowie o swojej podróży oraz podzieli się własnymi doświadczeniami i poradzi jak samotnie i bezpiecznie wędrować gdy jest się kobietą.

Piątek 15 kwietnia, godz. 17.00 - 20.00 - Dagestan - samotna kobieta w podróży - Stasia Budzisz-Cysewska
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni, Sala Morska aleja Zwycięstwa 96/98





************




Arka Gdynia - GKS Bełchatów

W piątek 15 kwietnia o godzinie 20:30 na Stadionie Miejskim w Gdyni odbędzie się mecz pomiędzy drużynami Arki Gdynia, a GKS Bełchatów.





************




W "Uchu" gra muzyka

Na drugą połowę kwietnia Klub Muzyczny „Ucho" (ul. Św. Piotra 2) przygotował kilka ciekawych propozycji:

- w piątek 15 kwietnia o godz. 19.00 - zespoły Zwłoki, Plebania. Podeszfa,
- w sobotę 16 kwietnia o godz. 20.00 - Armia.

Bilety do nabycia w klubie oraz na: www.eventim.pl i w wybranych salonach.







************





Sobotnia podróż w kosmos dla dorosłychSobotnia podróż w kosmos dla dorosłych

Centrum Nauki EXPERYMENT zaprasza na kolejną odsłonę Wykładów z dowodem, przeznaczonych dla dorosłych odbiorców. W sobotę 16 kwietnia o godz. 16.00, odbędzie się fascynujący jak droga mleczna wykład toruńskiego astronoma Jerzego Rafalskiego pt. "Osiem światów, czyli wirtualna podróż do planet".

Jeszcze 10 lat temu astronomowie uważali, że w naszym Układzie Słonecznym istnieje dziewięć planet. Później byli blisko stwierdzenia, że mamy ich dwanaście, a dzisiaj mówimy o ośmiu planetach. Jednak nie ich liczba jest istotna, a ich niezwykłość. Każda z planet to osobny, piękny, a czasem przerażający świat.

Dzięki symulacji komputerowej uczestnicy wykładu udadzą się w wirtualny lot na Księżyc, by poznać opowieść o powstaniu Księżyca oraz historię Mórz Księżycowych. Przyjrzą się również bliżej największej planecie Układu Słonecznego - Jowiszowi. Wirtualnie odwiedzając wszystkie planety, dotrą do najmniejszej, położonej najbliżej Słońca - Merkurego, gdzie temperatura zmienia się o 600 stopni w ciągu doby.

Ile razy przy gwieździstym niebie zdarzało się nam poszukiwać planet? Wykład Jerzego Rafalskiego z pewnością przybliży nam mapę wiosennego nieba, ale to tylko fragment propozycji astronoma. Zabierze on nas w podróż po planetach dzięki symulacji komputerowej. Poznamy między innymi dawne wyobrażenia o Marsie i jego kosmicznych mieszkańcach w zestawieniu z hipotezą, że jest to planeta przyszłych baz naukowych i osiedli ludzkich. Dowiemy się również dlaczego mamy jednak 8 nie 9 planet w Układzie Słonecznym i jaki wpływ na to miała misja New Horizons - zachęca do udziału w wykładzie Maja Banaszczyk z Centrum Nauki EXPERYMENT.

Wykład poprowadzi astronom z Centrum Popularyzacji Kosmosu "PLANETARIUM-TORUŃ" Jerzy Rafalski - absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, pasjonat astronomii i świetny jej popularyzator.

Sobota, 16 kwietnia, godzina 16.00, Centrum Nauki EXPERYMENT, sala kinowa.
Wstęp wolny!

 

 

************

 

 

Dyrygent gwiazd w Gdynia Arenie

Po niezwykle udanej jesiennej trasie Orkiestry Adama Sztaby z okazji 10 lat na scenie przyszła pora na kolejne miasta. Znane utwory w charakterystycznych dla artysty, przewrotnych aranżacjach oraz jego własne kompozycje usłyszymy w sobotę 16 kwietnia w Gdyni. Na scenie wystąpią także Natalia Kukulska, Kuba Badach, Kasia Wilk i Piotr Cugowski.

Szczegóły: www.gdynia.pl/wydarzenia/70_110941.html

 

 

 

************

 

 

 

Bazar Bo Ze Wsi w Centrum Gdynia Waterfront

Znany i lubiany Bazar Bo Ze Wsi, na którym można się zaopatrzyć w ekologiczne i nisko przetworzone produkty, co sobotę odbywa się w godz. 10.00 - 15.00 w Centrum Gdynia Waterfront.

 

 

 

************

 

 


Gdyński Parkrun walczy o rekord frekwencji

Na sobotę 16 kwietnia z okazji 90. urodzin Gdyni planowane jest pobicie rekordu frekwencji gdyńskiego parkrunu! Czy uda się zmobilizować więcej niż 202 osoby (tyle wynosi największa dotychczas frekwencja)?

Parkrun to ogólnoświatowa inicjatywa, w ramach której organizowane są cotygodniowe bezpłatne biegi z pomiarem czasu na dystansie 5 km. Odbywają się one w każdą sobotę w ponad 800 miejscach w kilkunastu państwach. Biegi przeznaczone są dla każdego bez względu na doświadczenie biegowe. Udział w nim jest bezpłatny i wymaga jednorazowej rejestracji, która pozwala na udział w dowolnym parkrunie. Co istotne, parkrun jest przedsięwzięciem realizowanym dla biegaczy przez biegaczy, bo to oni, jako wolontariusze organizują każdą edycję biegu.

Gdynia jest kolebką polskiego parkrunu. To właśnie na Bulwarze Nadmorskim, prawie 5 lat temu, w październiku 2011 roku, zorganizowano pierwszy bieg. Od tego czasu parkrun Polska rozwinął się dynamicznie, obejmując swoim zasięgiem 30 lokalizacji w Polsce. W Gdyni co sobotnie biegi cieszą się ogromną popularnością. Obecnie średnia ilość uczestników wynosi około 150 osób. W sobotę 16 kwietnia odbędzie się 223 gdyński parkrun. Mamy nadzieję, że zostanie pobity rekord frekwencji!

Szczegóły: www.parkrun.pl/gdynia

 

 

 

************

 

 

RC Arka Gdynia - Skra Warszawa

W sobotę 16 kwietnia o godzinie 13:30 na Stadionie Narodowym Rugby odbędzie się mecz pomiędzy drużynami RC Arka Gdynia - Skra Warszawa. Wstęp wolny!

 

 

************

 

 

Notatki z innego świata

W cyklu „Notatki z innego świata" w Muzeum Emigracji w Gdyni odbędzie się spotkanie z Wojciechem Jagielskim, autorem książki „Wszystkie wojny Lary".

W sobotę 16 kwietnia o godz. 16.00 jeden z najbardziej znanych polskich reportażystów opowie, dlaczego historia niepozornej kobiety z zapomnianej gruzińskiej doliny pozwala zrozumieć, jak rodzi się fundamentalizm.
Wojciech Jagielski specjalizuje się w tematyce dotyczącej Azji Środkowej, Kaukazu i Afryki. Opisywana jako „reportaż o palących problemach XXI wieku" publikacja to mający charakter przypowieści zapis rozmowy z byłą gruzińską aktorką Larą, Czeczenką z kaukaskiej doliny Pankisi.

Jedynym pragnieniem Lary było uchronienie synów przed wojną i radykalizmem. Jednak Szamil i Raszid po latach życia na emigracji w Szwajcarii sami wybrali świętą wojnę.

Pokazując zderzenie wielkiej historii z codziennością w osobistej tragedii Lary, Wojciech Jagielski pomaga zrozumieć, jakie są źródła przekonań dżihadystów.

"Notatki z innego świata" to nowy cykl spotkań w Muzeum Emigracji poświęcony reportażom poruszającym tematy przymusowej emigracji ich bohaterów, poszukiwania swojego miejsca na ziemi, bycia obcym w nowym środowisku czy bycia uchodźcą.

Kolejnymi gośćmi będą inni wybitni polscy reporterzy, m.in. Bartek Sabela (14 maja) oraz Małgorzata Nocuń i Andrzej Brzeziecki (18 czerwca).

Na wszystkie spotkania wstęp wolny.

 

 

 

************

 

 

Urodziny Geniusza Renesansu w ExperymencieUrodziny Geniusza Renesansu w Experymencie

Z okazji urodzin Leonarda da Vinci Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni organizuje specjalny weekend z rodzinnymi atrakcjami. Osiągnięcia da Vinciego potwierdzają, że warto eksperymentować, wszystko kwestionować, przyglądać się.

Niezaprzeczalnie jednym z najsłynniejszych eksperymentatorów w dziejach ludzkości jest Leonardo da Vinci. Wśród zainteresowań i badań „Człowieka Renesansu" znalazły się między innymi takie dziedziny nauki jak: anatomia, aerodynamika, architektura, hydrografia, inżynieria cywilna i wojskowa, matematyka, mechanika czy zoologia.

W weekend 16 i 17 kwietnia od 11.00 do 17.00 EXPERYMENT przybliży wszystkim niebanalną i fascynującą postać Leonardo w interaktywny i ciekawy sposób. Wśród atrakcji wydarzenia przewidziano: pokazy trójwymiarowych machin w technologii rozszerzonej rzeczywistości, warsztaty konstruktorskie pod okiem Edukatorów, gry logiczne i zagadki - „Myśl jak Leonardo!", a także próba ożywienia wynalazków i testowanie machin.

 

 

************

 

 

Wrak Race 2016 - edycja wiosenna

W weekend 16-17 kwietnia na terenie  Kolibki Adventure Park Gdynia, ul. Bernadowska 1, odbędzie się 15 edycja Wrak Race. Będzie to kolejną okazja, aby zasmakować terenowej przygody w zapomnianych wrakach.

Szczegóły: www.sklep2.adventurepark.pl/wrak-race-15

 

 

************

 

 

Caffe Anioł poleca

Kawiarnia Caffe Anioł (Kamienica pod Pomuchlem, Gdynia, ul. Kilińskiego 6, tel. 58 625 74 44) poleca:

- sobota 16 kwietnia godz. 12.00 - 15.00 warsztaty Patchworkowe - wiosenne ozdoby do domu. Warsztaty nauki szycia dla dorosłych i dla dzieci. Prowadzenie i zapisy Agata Jaworska: mailem agajaw76@wp.pl lub telefonicznie 571 415 129. Cena warsztatu 30 zł.

- sobota 16 kwietnia godz. 19.00: Bluegrass Jam Session
Prowadzenie: Zespół Aspen Hill. W programie głównie tradycyjny bluegrass. Organizatorzy zapraszają zarówno grających (z instrumentami), jak i słuchaczy. Wstęp wolny.

- niedziela 17 kwietnia godz. 17.00: Koncert Duetu Apolinary POlek i Cezary Rogalski. Apolinary POlek i Cezary Rogalski, czyli 2/5 zespołu Dobry Diabeł w koncercie na głosy, gitarę akustyczną, kontrabas i harmonijki. Poza autorskimi piosenkami Apolinarego zabrzmią utwory Boba Dylana, Leonarda Cohena i Bruce'a Springsteena w przekładzie na język polski, też autorskim. Wstęp 15 zł.

 

 

************

 


Puchar Bałtyku

Impreza jak zwykle odbędzie się na dwóch dystansach - 10 kilometrowym (profesjonalnym) i 5 kilometrowym. Trasę wyznaczono na pętli 5 km, przy czym będzie trochę łatwiejsza niż w 2015 roku. Tym razem nie trzeba będzie wspinać się na przedostatnie wzniesienie, dzięki czemu trasa będzie miała bardziej uniwersalny charakter. Nie oznacza to, że będzie płasko i bardzo lekko, gdyż otaczające Witomino lasy są z natury górzyste, a ścieżki szerokie i doskonałe do przeprowadzania zawodów. Niemniej jednak ta impreza przewidziana jest zarówno dla sportowców, jak i osób, które chodzą tylko rekreacyjnie, nie ma tu bowiem limitu czasu, a każdy doceniany jest w ten sam sposób.

Biuro zawodów otwarte będzie już od soboty od godziny 10:00 w Gdyńskim Inkubatorze Przedsiębiorczości w sali konferencyjnej B.

Program imprezy:
10:00 - otwarcie biura zawodów
11:30 - zamknięcie biura zawodów
11:15 - 11:45 - odprawa sędziowska dla startujących na dystansie profesjonalnym
11:45 - wspólna rozgrzewka
12:00 - start na 10 km
12:05 - start na 5 km
14:15 - dekoracja i zakończenie

 

 

************

 


Muzeum Miasta Gdyni zaprasza

Wydarzenia Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza:

- w sobotę 16 kwietnia, godz. 11.00 - weekendowy warsztat dla rodzin z dziećmi „TKAnki",
- w niedzielę 17 kwietnia, godz. 14.00 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Narodziny Miasta",

 

 

************


Dostojewski po raz ostatni w tym sezonie

Jeżeli jeszcze jest ktoś nie widział, to koniecznie powinien. W piątek i sobotę będzie ostatnia okazja w tym sezonie, by obejrzeć „Biesy" w Teatrze Miejskim. Spektakl w reżyserii Krzysztofa Babickiego, to przepełniona niepokojem i intrygami adaptacja powieści Fiodora Dostojewskiego.


Na opowieść Dostojewskiego składa się mrok, terroryzm, nihilizm i rewolucja. Historia jest przepełniona złymi emocjami, przez które próbuje się przebić nadzieja o lepszym jutrze. Ale czy to się uda, kiedy przed nami stają demoniczni mężczyźni, bohaterowie aktualnej i uniwersalnej opowieści o mechanizmach szaleństwa i skutkach manipulacji? Biesy, są metafizyczną podróżą, która odsłoni najciemniejsze zakamarki ludzkiej psychiki.


W rolach głównych zobaczymy Szymona Sędrowskiego, Grzegorza Wolfa, Aleksandrę Przybył, Piotra Michalskiego, Dorotę Lulkę i Olgę Barbarę Długońską. To drugie podejście Krzysztofa Babickiego do Biesów. Pierwsza inscenizacja miała miejsce w 1992 w Teatrze Wybrzeże. Muzykę do spektaklu skomponował Marek Kuczyński, a o mroczną scenografię zadbał Marek Braun.


 

************

 

Mamy problem - czyli monodram macierzyńskiMamy problem - czyli monodram macierzyński

Miasto Gdynia i Teatr Gdynia Główna zapraszają na premierę spektaklu „Mamy problem. Monodram macierzyński" w reżyserii Jakuba Ehrlicha z tekstem Szymona Jachimka. Występuje: Magdalena Bochan-Jachimek. Premiera w piątek 15 kwietnia o godz. 19.00, Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1).

Kiedy w domu pojawia się noworodek, wszyscy są szczęśliwi. Niemowlę leży w białym kaftaniku, radośnie kwili i macha rączką do przytulonych do siebie rodziców. Tak to przynajmniej wygląda w reklamach...

Rzeczywistość jednak okazuje się diametralnie inna. Chwilę po radosnym kwileniu niemowlę wpada w rozpacz. Niewyspana mama złości się na zapracowanego tatę. Tata ma pretensje, że nagle został odsunięty na dalszy plan. A dziecko ma kolkę, więc budzi się z rykiem co dwie godziny. Ale potem się uśmiecha...

Właśnie o pierwszych miesiącach macierzyństwa i związanym z nim emocjonalnym rollercoasterze opowiada ten spektakl. Jest śmieszny, straszny i wzruszający - tak jak to w prawdziwym życiu bywa. W rolę matki wcieli się Magdalena Bochan-Jachimek, aktorka i reżyserka, związana z Centrum Kultury w Gdyni i Teatrem na Plaży, prywatnie mama dwójki kilkuletnich dzieci. Scenariusz napisał jej mąż, trójmiejski satyryk i dramaturg, Szymon Jachimek. Spektakl wyreżyserował Jakub Ehrlich, aktor Teatru Miniatura, od niedawna również poznający świat smoczków i zabawek edukacyjnych.

Kolejna odsłona spektaklu w sobotę 16 kwietnia o godz. 18.00. Bilety: 25/35 zł.

Rezerwacja: tel. 58 351 15 12, kom. 600 306 634; 600 306 632, e-mail: teatr@teatrgdyniaglowna.pl
Sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/

 

 

************

 


Bajka o księciu Pipo i jego czerwonym koniku

Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1) zaprasza w niedzielę 17 kwietnia o godz. 12.00 na Stację Bajek: Bajka o księciu Pipo i jego czerwonym koniku wg Pierre'a Gripariego, w reżyserii Ewy Ignaczak.

Opowieść o księciu imieniem Pipo, który przemierza świat w poszukiwaniu swoich prawdziwych rodziców i pięknej, prostej rzeczywistości, której wspomnienie sięga lat dzieciństwa. Droga ta nie należy do łatwych, jednak tylko podjęcie związanych z nią wyzwań i miłość do rodziców, może doprowadzić Pipo do osiągnięcia celu. To uniwersalna opowieść o dorastaniu, przemijaniu, wierności sobie i sile przyjaźni.

Spektakl może być wspaniałą rozrywką dla całej rodziny. Forma spektaklu ruchomego pozwoli młodym widzom doświadczyć bliskiego obcowania ze sztuką i przekonać się, że granice wyobraźni sięgają znacznie dalej, niż można by przypuszczać.

Bilety: 20 zł. Sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/, tel. 58 351 15 12, kom. 600 306 634; 600 306 632, e-mail: teatr@teatrgdyniaglowna.pl.

 



************

 

 

Centrum Kultury proponuje

Centrum Kultury zaprasza na:

- w piątek 15 kwietnia o godz. 19.00 na spektakl „Mayday. Run For Your Wife" w reż. Dariusza Majchrzaka (Centrum Kultury w Gdyni, ul. Łowicka 51). Najzabawniejsza teatralna produkcja Trójmiasta. Najbardziej oblegany spektakl sezonu - mrożąca krew w żyłach historia o tym, jak ważne jest przestrzeganie rozkładu jazdy i... jak żyć z dwiema żonami i nie zwariować.

Bilety: 35 zł/30 zł. Kolejny spektakl 16 i 17 kwietnia.

- w niedzielę 17 kwietnia o godz. 12.00 na poranek muzyczny dla dzieci „W grocie króla gór - magiczny świat Edwarda Griega" (Sala Koncertowa Portu Gdynia, ul. Rotterdamska 9) w ramach Małej Gdyńskiej Filharmonii. Instrumenty dęte blaszane cieszą się wielką sympatią wszystkich dzieci. Tym razem zabiorą widzów w podróż do odległej, baśniowej Skandynawii oraz spotkanie z wielkim kompozytorem północy - Edwardem Griegiem. Bilety: 8 zł.

- w niedzielę 17 kwietnia o godz. 16.00 na koncert z cyklu „Niedziela Melomana" pt. „Chopin solo i w duecie" (Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Aleja Zwycięstwa 96/98, budynek III - Centrum Konferencyjne, Sala C). Koncert z udziałem Bogdana Kułakowskiego - fortepian, Julii Iwaszkiewicz - sopran i Andrzeja Wojciechowskiego - klarnet. Bilety: 20 zł.

Centrum Kultury w Gdyni, ul. Łowicka 51, kasa biletowa tel. 58 622 63 30, 667 022 652 czynna pon.-pt. 11.00-16.30, wt. 11.00-19.00 i zawsze na godzinę przed spektaklem.

 

 

************

 

 

Klub Filmowy zaprasza na Polską 1

Klub Filmowy w Gdyni (ul. Polska 1) zaprasza od piątku do niedzieli:

- o godz. 18.00 - na film „Na skrzyżowaniu wichrów", reżyseria: Martti Helde, występują: Einar Hillep, Ingrid Isotamm, Laura Peterson. Dramat, Estonia, 2014, 90 min.

- o godz. 20.00 - na film „Cały ten cukier", reżyseria: Simon Stone, występują: Geoffrey Rush, Paul Schneider, Ewen Leslie, dramat, Australia, 2015, 96 min.
Bilety na każdy z filmów w cenie 10 zł.





************




Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF

„Cały ten cukier”, australijski film dokumentalny odsłaniający kulisy produkcji tak zwanej „zdrowej żywności” można zobaczyć w Kinie Studyjnym Gdyńskiego Centrum Filmowego.  W repertuarze jest też nowy hit dla dzieci – film „Alvin i wiewiórki: wielka wyprawa”.

Do kina w GCF można się wybrać przez siedem dni w tygodniu. Szczegółowy repertuar Kina Studyjnego GCF można znaleźć na stronie www.gcf.org.pl. Bilety kosztują 16/13/10 złotych (normalny, ulgowy, grupowy). Więcej informacji pod numerem (+58) 712 46 14. Na miejscu na widzów czeka filmowa kawiarenka FaBuła.

Sala Warszawa
piątek 15 kwietnia
High-rise – 15.30, 20.15
Opowieść o miłości i mroku – 18.00

weekend 16-17 kwietnia
Alvin i wiewiórki: wielka wyprawa – 11.00
Bóg nie umarł 2 – 13.00
High-rise – 15.30, 20.15
Opowieść o miłości i mroku – 18.00

Sale Goplana i Morskie Oko
piątek 15 kwietnia
Alvin i wiewiórki: wielka wyprawa – 14:10
Bóg nie umarł 2 – 16.00
Królowa pustyni – 18.20
Mustang – 14.40, 20.50
Gejsza – 16.40
Cały ten cukier – 18.40
Cień – 20.30

weekend 16-17 kwietnia
Opowieść o miłości i mroku – 10.20
Cały ten cukier – 12.20, 18.40
Alvin i wiewiórki; wielka wyprawa – 14.10
Bóg nie umarł 2 – 16.00
Królowa pustyni – 12.00, 18.20
Mustang – 10.00, 14.40, 20.50
Gejsza – 16.40
Cień – 20.30




************




Najczęściej fotografowany obiekt świata - inne ujęcie

Ponad 10 lat powstawały zdjęcia, które dzisiaj możemy oglądać w galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego. Wystawa fotograficzna Wojciecha Korsaka, prezentuje 16 ujęć najsłynniejszej wieży świata - Eiffla, ale nieco z innej perspektywy.


Obecnie ciężko o bardziej popularny obiekt do fotografowania, dlatego, jak podkreśla autor, tym trudniej było wykonać jej oryginalne fotografie. Dla mnie jednak właśnie to okazało się wielkim wyzwaniem - wspomina Wojciech Korsak. Fotograf skupił się na niedostępnych dla szerokiej publiczności miejscach, czyli zaglądał do Wieży od kulis. Wojciech Korsak, fotografował Wieżę Eiffla od 1992 roku. Dziesięć lat później wydał autorski album La Tor Eiffel. Tour et detours, a jego prace, jako jedynego polskiego artysty, przez pół roku wisiały w galerii na pierwszym piętrze Wieży.


Fotograf wykonał zdjęcia aparatem panoramicznym Noblex 135 U, ale użytym w nietypowy sposób. Jest to sprzęt do robienia panoram, czyli zdjęć w poziomie. Powinno się go ustawić na statywie, dokładnie wypoziomować i po dokonaniu pomiaru światła robić zdjęcia - mówi Wojciech Korsak - Ponieważ najkrótszy czas, jaki posiada Noblex, to 1/500 sekundy, stwierdziłem, że mogę robić zdjęcia „z ręki". I w ten sposób powstała większość zdjęć, a także „pionoramy", czyli panoramy w pionie. Operując swobodnie aparatem, mogłem połączyć na jednym zdjęciu obiekty, których gołym okiem razem widzieć nie możemy.


Wojciech Korsak jest fotografem, gdańszczaninem. Ponad 20 lat mieszkał i pracował we Francji. Autor ponad 25 wystaw indywidualnych prezentowanych na całym świecie, między innymi we Francji, Nowej Kaledonii i we Włoszech. W Stanach Zjednoczonych jego prace były wystawiane w Museum of Conterporary Art (MOCA) w Waszyngtonie. Fotografie jego autorstwa należą do kolekcji muzealnych i prywatnych. Obecnie mieszka w Trójmieście i jest wykładowcą w Trójmiejskiej Szkole Fotografii.


Wojciech Korsak: Wieża - Wystawa w galerii GCF
Potrwa do 19 kwietnia, do wtorku
Galeria GCF
pl. Grunwaldzki 2
wstęp wolny




Więcej informacji o imprezach w Gdyni:


Gdynia Kulturalna

Gdynia Sport

Gdynia Rodzinna

  • ikonaOpublikowano: 15.04.2016 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze