Co nowego

Jak Śliwka w kompot. Polscy ilustratorzy Karolowi Śliwce

Jak Śliwka w kompot. Polscy ilustratorzy Karolowi Śliwce

Jak Śliwka w kompot. Polscy ilustratorzy Karolowi Śliwce

W gdyńskim Centrum Designu będziemy mogli zobaczyć wystawę „Jak Śliwka w kompot. Polscy ilustratorzy Karolowi Śliwce”. Znajdą się na niej prace znanych polskich ilustratorów inspirowanych twórczością Karola Śliwki. To pierwsze z wydarzeń organizowanych w ramach cyklu „Śliwka razy 3”.

- Na wystawie zaprezentowanych zostanie 15 wielkoformatowych ilustracji, powstałych na podstawie znaków graficznych Karola Śliwki. Prace stanowią wnikliwą, autorską interpretację i rysunkową transformację. To zabawa z konwencjami i skojarzeniami, a także ciekawy, międzypokoleniowy dialog, który ukazuje, że dobry znak graficzny zachowuje swoje cechy i jest w stanie funkcjonować w dowolnej formie - mówi Ewa Chudecka z gdyńskiego Centrum Designu.
 
Wystawę będziemy mogli zobaczyć od 6 kwietnia do 30 maja w godzinach 10.00-18.00 w Centrum Designu w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym (budynek IV, galeria F0.26). Ekspozycji towarzyszyć będą oprowadzania kuratorskie oraz panel dyskusyjny.
 
- Pomysł na wystawę powstał z mojego zainteresowania znakami graficznymi. Polacy mogą się szczycić nie tylko polskim plakatem, ale także znakami graficznymi jakie powstawały w powojennej historii. W wielu miejscach na świecie są one docenione i wysoko oceniane. Karol Śliwka jest wielkim mistrzem polskiego znaku graficznego. Stworzył ponad 400 znaków. Dzisiaj większość z nich nazwalibyśmy logo - mówi Patryk Hardziej, komisarz wystawy. – Zaprosiliśmy 15 polskich czołowych ilustratorów, którzy zainspirowani pracami mistrza zaproponowali swoje wizje danego znaku – dodaje.  
 
Oprowadzanie kuratorskie odbędzie się tuż po otwarciu wystawy, 6 kwietnia, a także 17 maja, po panelu dyskusyjnym dotyczącym twórczości Karola Śliwki.
 
Karol Śliwka jest jednym z najważniejszych polskich projektantów grafiki użytkowej. Podczas swojej przeszło 60-letniej kariery stworzył setki znaków graficznych, z których wiele funkcjonuje do dzisiaj. Projekty takie jak PKO, Instytut Matki i Dziecka, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne czy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, wciąż zaskakują swoją prostą formą.
 
Wystawa wzbogacona będzie szeregiem wydarzeń towarzyszących mających na celu poszerzenie wiedzy z zakresu projektowania graficznego, a także jego historii – m.in. panel dyskusyjny z udziałem Agaty Królak, Pawła Jońcy, Dawida Ryskiego i Patryka Hardzieja, który poprowadzi Kinga Jarocka.
 
„Jak Śliwka w kompot. Polscy ilustratorzy Karolowi Śliwce” jest częścią serii wydarzeń poświęconych twórczości Karola Śliwki „Śliwka razy 3”, które tworzone są wspólnie przez PPNT Gdynia | Centrum Designu, Muzeum Miasta Gdynia, Traffic Design i kuratora Patryka Hardzieja.
 
W ramach cyklu powstanie mural na ul. Świętojańskiej, a także zaprezentowane zostaną dokonania grafika w ramach wystawy „Polscy Projektanci Polskie Projekty. Karol Śliwka” podczas tegorocznej edycji Gdynia Design Days.

Patryk Hardziej i Ewa Chudecka // fot. Magdalena Czernek
 
Uczestnicy wystawy: Karol Banach, Michał Bednarski, Katarzyna Bogucka, Bartosz Bojarczuk, Patryk Hardziej, Gosia Herba, Paweł Jońca, Bartosz Kosowski, Agata Królak, Alek Morawski, Ola Niepsuj, Patrycja Podkościelny, Jacek Rudzki, Dawid Ryski, Beata Śliwińska.

ikona

Najnowsze