Co nowego

Innowacyjna termomodernizacja przedszkola

Skan 3D pomoże przy termomodernizacji gdyńskiego przedszkola

Skan 3D pomoże przy termomodernizacji gdyńskiego przedszkola

Budynek Przedszkola nr 16 przy Jana z Kolna w ramach projektu P2Endure przechodzi gruntowną i nowoczesną termomodernizację. Celem prac jest znaczne zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Miasto zapłaci mniej, a w pomieszczeniach będzie znacznie cieplej.
 
We wrześniu 2016 roku Gmina Miasta Gdyni skorzystała z zaproszenia do wzięcia udziału w europejskim projekcie badawczym P2Endure jako stowarzyszony partner. Zaproszenie wystosowała trójmiejska firma PRE FASADA SP. z o.o., która jest członkiem konsorcjum realizującego ten projekt.
 
Celem projektu P2ENDURE jest próba opracowania nowego systemu prefabrykowanych i łatwych w montażu produktów służących do przeprowadzania gruntownych termomodernizacji budynków. Nowoopracowane rozwiązania będą mogły być stosowane także w budynkach, w których sposób użytkowania ma być zmieniony. Nowy system zostanie ponadto zintegrowany z projektowaniem budynku przy użyciu metody BIM. Do udziału w projekcie gmina zgłosiła budynek Przedszkola nr 16 znajdującego się przy ul. Jana z Kolna 29. Został on wybudowany w 1965r. lecz do tej pory nie był termomodernizowany. Brak izolacji był szczególnie uciążliwy w części administracyjnej.
 
W pierwszej kolejności w ramach projektu budynek przedszkola został zeskanowany w technologii 3D, dzięki czemu możliwe było stworzenie modelu BIM, ukazującego aktualny stan techniczny budynku. Następnie część podziemna części administracyjnej została ocieplona, wraz z położeniem warstwa przeciw wilgotnościowej. Ten etap finansowany jest z budżetu gminy.
 
Na początku lipca 2018r. zainstalowano czujniki pomiarowe tzw. Comfort Eye. Służą one do pomiarów takich czynników jak: temperatura (w tym również temperatura powierzchni mierzona dzięki podczerwieni), CO2, wilgotność, pyły zawieszone PM1, PM2.5, PM10, lotne związki organiczne oraz natężenie światła. Parametry będą mierzone przez najbliższy okres grzewczy, w celu zebrania danych do porównania przed termomodernizacją ścian zewnętrznych, a następnie przez rok po przeprowadzonych pracach modernizacyjnych.
 
W przyszłe wakacje partner projektu, czyli P.R.E. Fasada sp. z o.o. zmodernizuje część nadziemną, nową innowacyjną metodą ocieplającą fasadę budynku. Nowoopracowany system termomodernizacji zapewni lepszą charakterystykę cieplną, obniżającą energochłonność budynku i zwiększającą komfort cieplny, większą odporność na zawilgocenie, a także niższy ślad węglowy, co wpisuje się w technologie budownictwa zrównoważonego i ekologicznego. Jednocześnie w budynku prowadzone będzie długofalowe badanie charakterystyki energetycznej, którego wyniki zostaną porównane na koniec projektu z przeprowadzonym audytem energetycznym.
 
Wszystkie te dane posłużą do porównania sytuacji sprzed i po termomodernizacji, dzięki czemu będzie można obliczyć poprawę efektywności energetycznej w budynku dzięki projektowi.
 
Projekt finansowany jest ze środków europejskich w ramach programu Horyzont 2020, dzięki któremu finansowane są badania naukowe i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, tym związanymi z tematami ukierunkowanymi na budownictwo o obniżonej energochłonności.

p2endure comfort eye
 
Projekt prowadzony jest również w Warszawie oraz Enschede, Breda, Tilburg (w Holandii), Palmanova, Ancona, Genua (we Włoszech), Korsløkken (w Danii),  Soest (w Niemczech).

Informacje o projekcie są dostępne na stronie www.p2endure-project.eu.

ikona

Najnowsze