Co nowego

„In Memoriam” dla ofiar katastrofy

O wyjątkową oprawę muzyczną koncertu zadbali chórzyści z Polskiego Chóru Kameralnego, fot. Dawid Linkowski

O wyjątkową oprawę muzyczną koncertu zadbali chórzyści z Polskiego Chóru Kameralnego, fot. Dawid Linkowski

Wyjątkowym koncertem „In Memoriam” dedykowanym ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 roku Gdynia uczciła tegoroczną rocznicę tych wydarzeń. W gdyńskiej parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski rozbrzmiały specjalnie dobrane pieśni w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego.

To był wyjątkowy wieczór, pełen nostalgii i pamięci o ofiarach katastrofy pod Smoleńskiem z 2010 roku. „In Memoriam” to koncert, którym miasto Gdynia postanowiło oddać należną cześć wszystkim, którzy stracili życie w drodze na uroczystości katyńskie. Część z ofiar miała swoje korzenie w Trójmieście i Gdyni, to tutaj do dziś pozostały ich rodziny, znajomi i przyjaciele.

- Ten koncert organizujemy, aby uczcić pamięć 96 osób, które zmarły w katastrofie smoleńskiej, jesteśmy im to winni, to jest nakaz obywatelski, patriotyczny, dla niektórych także osobisty. Oprócz tego, że to powinność, czujemy potrzebę serca. Chcemy uczcić pamięć za pomocą muzyki na najwyższym, światowym poziomie. Polski Chór Kameralny to jeden z nielicznych na świecie chórów absolutnie profesjonalnych. To szczęście, że mamy go w Trójmieście - mówiła otwierając koncert Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.




Pamięć ofiar katastrofy postanowiono uczcić wyjątkowo, bo koncertem w wykonaniu chóru z najwyższej krajowej półki - Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis. Artyści swój występ w gdyńskiej parafii rozpoczęli w wersji a cappella, od „Mszy Wawelskiej” Henryka Jana Botora. Po sześcioczęściowym utworze przyszła kolej na „Requiem” Maurice’a Duruflé - dziewięcioczęściowy utwór z 1948 roku, przeznaczony oryginalnie na dwa głosy solowe: sopran i baryton, wiolonczelę, organy i chór. Całość gościnnie prowadził profesor Stanisław Krawczyński.

- Obydwa utwory zostały specjalnie wybrane na okoliczność wydarzenia, któremu jest poświęcony koncert. Te dwie kompozycje są związane swoistą nicią pamięci, nicią wspomnienia tych wszystkich, którzy byli związani w jakiś sposób z wypadkami, które miały miejsce w Katyniu i Smoleńsku - mówi Stanisław Krawczyński, dyrygent.

Wśród wykonawców warto też wymienić chociażby Jolantę Kowalską-Pawlikowską, Andrzeja Białko czy Macieja Kułakowskiego. Z kolei sam Polski Chór Kameralny należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Został założony w 1978 roku, dokonując do tej pory niemal 620 prawykonań. Zespół współpracuje też z najlepszymi światowymi orkiestrami oraz znakomitymi dyrygentami chóralnymi oraz jest regularnie zapraszany na międzynarodowe festiwale muzyczne.

Współorganizatorem koncertu „In Memoriam” było miasto Gdynia, natomiast patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Wojciech Szczurek.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 14.04.2018 22:46
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.04.2018 21:28
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze