Co nowego

III LO w Gdyni - Szkołą Matury Międzynarodowej już od 15 lat

5 września 2008 r. w auli III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów matury międzynarodowej. Tegoroczny egzamin zdało 51 absolwentów szkoły czyli wszyscy uczniowie, którzy do niego przystąpili. Najlepszy wynik IBO w szkole oraz jeden z najlepszych na świecie uzyskał Maciej Pisarek - 43/45 pkt. (96%).

Uroczystość była wyjątkowa, bowiem obecny 2008 rok jest rokiem jubileuszowym IBO. Przypada 40-lecie International Baccalaureate Organization oraz 15-lecie szkół International Baccalaureate Organization w Polsce (gdyńskie III LO, 15 lat temu - 1 września 1993 roku - jako jedna z dwóch pierwszych szkół w Polsce rozpoczęła nauczanie w ramach IBO) a także 45-lecie klas z wykładowym językiem angielskim w Gdyni. Z tej okazji Pomorski Kurator Oświaty oraz Prezydent Gdyni wyróżnionym nauczycielom wręczyli nagrody i listy gratulacyjne.
I tak otrzymali je:
- prof. Danuta Szewczyk- nauczyciel j. angielskiego (założyciel klasy wykładowej),
- prof. Teresa Regent - nauczyciel geografii w języku angielskim,
- prof. Czesław Poznański - nauczyciel matematyki w języku angielskim,
- prof. Sylwia Iluk - chemia w języku angielskim,
- prof. Danuta Belau - nauczyciel biologii w języku angielski,
- prof. Jolanta Orłowska - nauczyciel języka angielskiego,
- prof. Peter Senn - nauczyciel języka angielskiego, koordynator IB,
- prof. Beata Żółkłoś - nauczyciel języka angielskiego, koordynator IB,
- prof. Zofia Krakowiak - Michlewicz - nauczyciel języka angielskiego, koordynator IB,
- prof. Sławomira Winiarska - Mielniczuk - nauczyciel języka angielskiego,
- prof. Andrzej Wojniusz - nauczyciel języka angielskiego.

Dodajmy, że pierwszy program IBO został opracowany i wprowadzony do pierwszej międzynarodowej szkoły w Genewie w 1968 roku. Dziś Organizacja Matury Międzynarodowej zrzesza w 126 krajach już ponad 2200 szkół międzynarodowych oraz uczących się w nich ponad 500 tys. uczniów. W ostatnich 10 latach na całym świecie do matury międzynarodowej przystępuje rocznie ok. 25 tys. uczniów.

Warto wspomnieć, że aby otrzymać dyplom matury międzynarodowej każdy uczeń musi zdać obowiązkowo, 6 egzaminów pisemnych, w tym minimum 3 egzaminy z przedmiotów na wyższym poziomie wymagań. Ponadto musi napisać pracę dyplomową z jednego z wybranych przedmiotów oraz esej z przedmiotu teoria wiedzy oraz przepracować min. 150 godzin społecznie. Maksymalna liczba punktów możliwa do zdobycia na maturze IBO wynosi 45 pkt. Dyplom matury międzynarodowej otwiera uczniom drzwi najlepszych uczelni.
Wśród tegorocznych maturzystów III LO aż 21 uzyskało 38 pkt., a to daje możliwość podjęcia nauki na uniwersytecie Oxford czy Cambridge.

ikona

Najnowsze