Co nowego

II Międzynarodowe Biennale Sztuki

W czwartek, 23 czerwca 2005 r. o godz.17.30 w budynku Dworca Morskiego przy ul. Polskiej 1 odbędzie się otwarcie II Międzynarodowego Biennale Sztuki.

Wystawę prac uczestników Biennale poprzedza 5-dniowy Plener, w czasie którego n/w artyści zrealizowali opracowane przez siebie koncepcje pracy.
Karin Höghielm - Szwecja
Asa Wirling - Szwecja
Harri Lariosto - Finlandia
Solvita Bruže - Łotwa
Iveta Brence - Łotwa
Janusz Osicki - Polska
Dąbrówka Tyślewicz - Polska
Jarosław Szwoch - Polska
Aleksander Widyński - Polska

Wystawa potrwa do 11 września br.

Biennale 'Energia Wody' jest pierwszym w Europie projektem artystycznym, w którym interdyscyplinarne podejście do zagadnienia wody pozwala traktować je zarówno jak tworzywo plastyczne oraz płaszczyznę do artystycznej współpracy międzynarodowej.
Biennale realizuje się poprzez spotkanie artystów profesjonalistów dla których woda stanowi inspiracje oraz medium twórcze w procesie powstawania kreacji artystycznej przy jednoczesnym wykorzystaniu różnych dziedzin z zakresu sztuk wizualnych takich jak: malarstwo, grafika, rzeźba, fotografia, wideo, a także techniki multimedialne itp.

Woda zawsze była traktowana jako obszar penetracji gospodarczej i politycznej, z drugiej zaś strony stanowiła źródło przeżyć i doznań należących do sfery ducha i wyobraźni. Była praprzyczyną wszelkiego życia, a także stanowiła symbol potęgi natury, przestrzeni i wieczności. Jej atrakcyjność ze względu na właściwości plastyczne - kolor, formę, trzy stany skupienia, trzy rodzaje materii twórczej, a także jej dostępność i powszechność w życiu codziennym sprawiły, że stała się wyzwaniem do pracy twórczej dla współczesnych artystów.
Każda edycja Biennale zawiera inne wiodące przesłanie programowe. II nosi podtytuł 'Integracja przez wodę' - wyjaśnia to, że uczestnikami będą polscy i zagraniczni artyści z regionu Morza Bałtyckiego, których dzieła wykorzystują potencjał kreacyjny zlokalizowany wokół linii brzegowej Bałtyku, przedstawiają postawy ludzi wobec żywiołu wody, dotykają wzajemnych związków kulturowych i obyczajów krajów i narodów Bałtyckich.

Z uwagi na fakt, że Dworzec Morski /miejsce ekspozycji Biennale/ zlokalizowany jest tuż obok wejścia do gdyńskiego portu, a jednocześnie obok miejsca cumowania statków wycieczkowców obcych bander - w sezonie letnim jest około 50-70 tys. turystów - II Biennale 'Energia Wody' rozszerzona jest dodatkowo o autorską ekspozycję dotyczącą Dziedzictwa Kulturowego Pomorza, w której woda pokazana jest jako materia przy udziale której powstała morska potęga gospodarcza Polski. Przygotowana wystawa to przedsięwzięcie historyczno- artystyczne uwzględniające efekty audiowizualne /światło, dźwięk, ruch, obraz/, gdzie dzieje Dworca Morskiego oglądane będą oczyma widzów - pasażerów przemieszczających się w przestrzeni czasu i zagadnień wewnątrz budynku-konstrukcji wystawy. Powitania i pożegnania transatlantyków - przed i powojennych, flota morska, emigracja Polaków, sceny obyczajowe, moda, architektura modernistyczna itp., to treść jedynej jak dotąd wystawy posiadającej znaczenie symboliczne dla Gdyni jak i całej Polski morskiej.

Wystawa odbywa się pod patronatem honorowym Ministra Kultury Waldemara Dąbrowskiego, Wicemarszałka Województwa Pomorskiego Marka Biernackiego oraz Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.

szczegóły

  • ikonaOpublikowano: 23.06.2005 00:00
  • ikona

    Autor: dnelke

ikona

Najnowsze