Co nowego

Honorowa nagroda Polskiego Związku Żeglarskiego dla Gdyni

Polski Związek Żeglarski uhonorował władze Gdyni tytułem honorowym Rejs Roku 2003. Nagorda została przyznana za sukces, jaki odniósł Cutty Sark Tall Ships 2003, światowy zlot żaglowców i jachtów, który odbył się w lipcu ub. roku w Gdyni. Zlot był największą inprezą żeglarską jaką kiedykolwiek zorganizowano w Polsce.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek odebrał nagrodę w gdańskim Ratuszu Głównego Miasta podczas uroczystości wręczania Srebrnego Sekstantu i Rejsu Roku. Wyróżnienia te są podkreśleniem osiągnięć, jakie co roku na morskich szlakach świata notują kapitanowie i załogi polskich jachtów. Uroczystość jest zarazem świętem całej polskiej żeglarskiej braci - na sukces najlepszych składa się bowiem społeczna i organizatorska działalność wielu ludzi, atmosfera pracy i zaangażowania całej żeglarskiej rodziny. Nagrody przyznawane są od 34 lat. W 1970 roku redakcja 'Głosu Wybrzeża' wraz z PZŻ zainicjowała nagrody honorowe Rejs Roku i wsparta została patronatem ówczesnego ministra żeglugi, a zarazem prezesa Zarządu Głównego PZŻ Jerzego Szopy i jego nagrodą Srebrny Sekstant.

Specjalną nagrodą wyróżniono też Jacht Klub Morski LOK 'Gryf' w Gdyni, który w 2003 roku klub obchodził 75-lecie. To najstarszy polski klub żeglarski. Jest ogromną kuźnią żeglarskich kadr. Wymienić tu można choćby Leonida Teligę, który jako pierwszy Polak samotnie opłynął świat na jachcie 'Opty', Zbigniewa Puchalskiego, który na 'Mirandzie' przepłynął Atlantyk w regatach samotników, a później popłynął dalej powtarzając wyczyn Teligi, czy Jerzego Taraziewicza i Janusza Miziewicza, którzy przepłynęli Atlantyk szalupą 'Chatka Puchatków'.

  • ikonaOpublikowano: 06.03.2004 00:00
  • ikona

    Autor: dnelke

ikona

Najnowsze