Co nowego

Historyczny dokument odnaleziony na budowie Teatru Muzycznego

Dyrektor Wojciech Dmochowski ze znaleziskiemW trakcie rozbudowy Teatru Muzycznego w Gdyni jedna z koparek, pracujących pod foyer Dużej Sceny, dokopała się do aktu erekcyjnego z 30 kwietnia 1972 roku!

10 czerwca 2012 r. zamknięto Dużą Scenę Teatru Muzycznego w Gdyni  i tym samym rozpoczęto ostatni etap rozbudowy teatru, która zakończy się w maju/czerwcu 2013 r. Kilkanaście dni później na terenie budowy odnaleziono akt erekcyjny z 1972 roku. Stalowa tuba zawierała akt, monety z tamtego czasu i wydania codziennych gazet: Dziennika Bałtyckiego, Głosu Wybrzeża oraz Wieczoru Wybrzeża. 

Treść aktu: 

VI Zjazd Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej tworząc klimat dla zaspokojenia potrzeb kulturalnych kraju, utorował mieszkańcom Gdyni drogę do uzyskania nowego teatru.

Działo się w Gdyni w przededniu święta klasy robotniczej, dnia trzydziestego kwietnia tysiąc dziewięćset siedemdziesiąt drugiego roku w dwudziestym ósmy roku Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i czterdziestym siódmym istnienia Gdyni, kiedy Pierwszym Sekretarzem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej był Edward Gierek, Przewodniczącym Rady Państwa - Henryk Jabłoński, Prezesem Rady Ministrów - Piotr Jaroszewicz, Ministrem Kultury i Sztuki Stanisław Wroński.

We władzach Ziemi Gdańskiej zasiadali posłowie VI kadencji Sejmu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej:

Tadeusz Bejm - Pierwszy Sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Jan Mariański - Przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Gdyni.

Przewodniczącym Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej był Henryk Śliwowski.

Pierwszym sekretarzem Komitetu Miejskiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Gdyni - Władysław Porzycki.

W DNIU TYM W MURY WZNOSZONEGO TEATRU ZOSTAŁ WBUDOWANY NINIEJSZY AKT

Gmach teatru został zaprojektowany przez zespół pod kierownictwem inżynierów architektów Daniela Olędzkiego i Józefa Chmiela.

Mury teatru wznosiła załoga Gdyńskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Miejskiego pod kierownictwem dyrektora mgr Jana Krzeczkowskiego, urządzenia techniczne wykonały zakłady specjalistyczne i załogi stoczniowców.

Wierzymy, że przyszły teatr z morskiego brzegu rozsławi dzieło budowniczych oraz piękno kultury polskiego ludu. Niech ludzie pracy znajdą w nim radość i wypoczynek w atmosferze wielkiej sztuki przepojonej humanizmem.

[PODPISY]

Akt erekcyjny z 1972 rokuTeatr Muzyczny powstał w 1958 roku w Gdańsku. Pięć lat później zaczął działać w Gdyni przy ul. Bema 26, gdzie obecnie działa Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza. Muzycznemu brakowało jednak nowoczesnej sceny, widowni i zaplecza. Danuta Baduszkowa zabiegała o nowy obiekt u władz, darzących ją po 25 latach pracy artystycznej coraz większym szacunkiem. Była konsultantem Ministra Kultury i Sztuki. W 1972 roku wmurowała kamień węgielny pod budowę obecnego gmachu na Placu Grunwaldzkim i nadzorowała osobiście każdy etap jego budowy. W międzyczasie w starym budynku przy ul. Bema szkoliła zespół i przygotowywała nowe premiery. Walcząc z chorobą, zdążyła jeszcze w surowych murach nowego gmachu wyreżyserować spektakl dla telewizji. Zmarła 15 grudnia 1978 roku. Pół roku później zainaugurowano działalność nowoczesnego obiektu pod Kamienną Górą. 
 

Gdynia otrzymała nowy, wspaniały gmach teatralny, zaprojektowany przez architektów Daniela Olędzkiego i Józefa Chmiela z Politechniki Gdańskiej. Gmach był tak wielki, że urbaniści musieli poświęcić na jego lokalizację fragment ulicy Sienkiewicza, którą wjeżdżało się na Kamienną Górę i część Placu Grunwaldzkiego. Równolegle obok budowano Hotel „Gdynia”, więc krajobraz tej części śródmieścia uległ istotnym zmianom.

Treść aktu erekcyjny z 1972 roku Treść aktu erekcyjny z 1972 roku

W lutym 1979 roku władze województwa dyrekcję teatru powierzyły Andrzejowi Cybulskiemu, a uroczystego otwarcia nowej sceny dokonano 21 lipca. Teatr Muzyczny przeniósł się do nowego gmachu i w nim rozpoczął sezon artystyczny 1979/80.

W 2010 roku zapadła decyzja o przebudowie teatru. Projekt, który wykonała pracownia „TEATR" z Gdańska pod kierunkiem profesora Józefa Chmiela - autora projektu obecnego budynku teatru, przewiduje między innymi powiększenie widowni Dużej Sceny z 693 do 1070 miejsc, rozbudowę foyer, budowę Nowej Sceny dla 300 widzów. Wraz ze 150 miejscami w Sali Kameralnej w rozbudowanym teatrze trzy sceny pomieszczą łącznie ponad 1500 osób. Powierzchnia użytkowa zwiększy się z 14 tys. m2 do 19 tys. m2.

Rozbudowa Teatru Muzycznego - rozbudowa Dużej Sceny Rozbudowa Teatru Muzycznego - rozbudowa Dużej Sceny

19 kwietnia 2011 roku odbyła się uroczystość podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego Nowej Sceny Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.  Być może ten dokument także zostanie kiedyś odnaleziony...

  • ikonaOpublikowano: 25.06.2012 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze