Co nowego

Historia zza horyzontu

Wernisaż wystawy „Za horyzontem” // fot. Bogna Kociumbas

Wernisaż wystawy „Za horyzontem” // fot. Bogna Kociumbas

Wystawa okrążyła już całe Morze Bałtyckie zatrzymując się we wszystkich ważniejszych przybrzeżnych ośrodkach kultury. Finałowa odbywa się w Muzeum Miasta Gdyni. Można ją tam oglądać do końca wakacji.
 
Wystawa „Za horyzontem” to subtelne spojrzenie na burzliwą historię krajów nadbałtyckich. Kuratorka wystawy, Hanna Sjöberg skupiła się na okresie zimnej wojny. Poprzez zdjęcia, archiwalne amatorskie filmy i autentyczne relacje możemy poznać historię z punktu widzenia dzieci z różnych nadbałtyckich krajów.  
 
- To ekspozycja, która pokazuje w bezpośredni i przystępny sposób, wpływ zimnej wojny na życie codzienne mieszkańców krajów nadbałtyckich. Dzięki ich relacjom, z którymi możemy zapoznać się na wystawie, okres ten jawi się w wielu barwach, począwszy od niepokoju aż po pewnego rodzaju spokój, na który wpływ miała niezmierzona przestrzeń Morza Bałtyckiego – mówi Michał Miegoń z Muzeum Miasta Gdyni. - Co działo się na przeciwnym brzegu wielkiej wody? Czy przestrzeń ta była mimo wszystko miejsce neutralnym, czy też wręcz przeciwnie? Archiwalne fotografie oraz mnogość spostrzeżeń naocznych świadków prowokuje do wielu refleksji nad wciąż fascynującym historyków tematem powojennych dziejów Europy Północnej i Wschodniej. Warto je zobaczyć na nowej wystawie w naszym muzeum – zaprasza.
 
Wystawa w Muzeum Miasta Gdyni, to ostatnia już odsłona tego podróżującego projektu, który rozpoczął się latem 2017 w Szwecji (Visby), a następnie prezentowany był w galeriach i muzeach państw regionu nadbałtyckiego. Wystawę współtworzyli: Muzeum Zimnej Wojny Langelandsfort, Muzea Morskie w Rostocku i Flensburgu, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Domu Antanasa Mončysa w Połądze, Grupa Artystów SERDE i Aizpute, Estoński Instytut Pamięci Historycznej w Tallinie i Nordic Institute na Wyspach Alandzkich (NIPÅ). Hanna Sjöberg zebrała wspomnienia podczas interwencji artystycznej w Gotlands Konstmuseum oraz rozmów z przyjaciółmi w krajach nadbałtyckich.
 
Wystawa dostępna jest we wszystkich dziewięciu językach Morza Bałtyckiego. Zwiedzający mogą podzielić się swoimi wspomnieniami i komentarzami w niebieskiej książce na wystawie lub na Instagramie. Projekt jest wspierany przez Radę Państw Morza Bałtyckiego (RPMB).
 
Wystawę w ramach projektu „At the Water’s Edge” można było zobaczyć w Litwie, Łotwie, Estonii, Finlandii, Szwecji, Danii, Niemczech i Polsce.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze