Co nowego

Grease i Shrek wkrótce w Teatrze Muzycznym

154 tys. widzów gościło w 2010 roku w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. W 2011  Muzyczny przygotuje dwie premiery: musicalu „Grease" i polską prapremierę musicalu „Shrek"!

Zgromadziliśmy przeszło 154 tysiące widzów, a razem ze spektaklami wyjazdowymi przeszło 161 tysięcy - podsumował 2010 rok w Teatrze Muzycznym dyrektor placówki Maciej Korwin. Dla porównania w 2009 r. liczba widzów ogółem wyniosła 152,9 tys. Teatr zagrał 330 spektakli: 269 własnych, 55 gościnnych i 6 spektakli poza siedzibą. (w 2009 r. liczby te wyniosły odpowiednio łącznie 328 spektakli, w tym 266 własnych, 58 gościnnych i 4 wyjazdowe). Wystawił trzy premiery: „Lalkę", „Małego Księcia" i "Spamalot, czyli Monthy Python i Święty Graal". Wojciech Kościelniak za reżyserię musicalu „Lalka" został nominowany do Paszportu „Polityki", a tygodnik „Przekrój" wskazał „Lalkę" jako drugi z „Sześciu Wspaniałych" spektakli teatralnych w roku 2010. 

Trwają przygotowania do kwietniowej premiery musicalu „Grease" oraz polskiej prapremiery musicalu „Shrek", zaplanowanej na 2 października 2010 r. Dwuosobowe zaproszenie na premierę „Shreka" można będzie wylicytować podczas aukcji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która odbędzie się w niedzielę 9 stycznia 2011 o godz. 18.00 w Teatrze Miejskim.


Grease - logo musicalu 150x158„Grease" da szansę zaistnienia młodym aktorom - zaprezentowania ich możliwości wokalnych, tanecznych, energii i potencjału - zapowiada dyrektor Korwin. 

Musical Grease miał premierę na Broadway'u w 1972 i odniósł ogromny sukces na całym świecie. W 1979 r. pobił rekord jako najdłużej grany spektakl w historii Broadway'u. Spektakl powrócił triumfalnie na West End, wzbogacony o muzyczne filmowe hity w 1993 r. i był grany nieprzerwanie przez 6 kolejnych lat. Na Broadway powracał w latach 1997 i 2004 na kilka lat, aby pozostać na liście kilkunastu najdłużej granych musicali w historii.

Shrek - logo musicalu 150x73Musical „Shrek" to przeniesiona na deski teatralne filmowa historia o zielonym ogrze o wielkim sercu i dość trudnym charakterze, któremu towarzyszy wierny, choć irytujący - gadający osioł. Doskonały, gwiazdorski dubbing i połączenie klasycznej bajki z nawiązaniami do współczesnej popkultury sprawiło, że „Shreka" pokochały zarówno dzieci, jak ich rodzice. Również w Polsce cieszył się ogromną popularnością - film obejrzało 1,5 mln widzów (drugą część przygód „Shreka" już niemal 3,5 mln).

Obsada musicalu zostanie wyłoniona podczas castingu. Natomiast znani są już realizatorzy przedstawienia. Przekładem zajmie się Bartosz Wierzbięta, który zasłynął dzięki błyskotliwym tłumaczeniom filmowego „Shreka" i wielu popularnych filmów animowanych m.in.: „Madagaskar" i „Kung Fu Panda". Teatralny „Shrek" będzie drugim tłumaczonym przez niego musicalem - pierwszym był gdyński „Spamalot". Z twórczością teatralną zetknął się m.in. podczas przekładu sztuk „Zaryzykuj Wszystko" i „Koniec Cywilizacji" (George F. Walker) dla Grzegorza Jarzyny oraz opery komicznej „Kandyd" Bernsteina. Pracował nad dialogami do „Romea i Julii" Józefowicza i Stokłosy. Jest autorem adaptacji komedii „Boeing, boeing", z sukcesem wystawianej na deskach Teatru Buffo.

Reżyserem będzie Maciej Korwin - dyrektor Muzycznego, reżyser, aktor, pedagog, organizator imprez artystycznych i festiwali. Do repertuaru gdyńskiego teatru wprowadził musicalowe hity takie jak „Spamalot", „Piękna i Bestia"Disney'a, "Footloose!", "Chicago", "Evita", "Wichrowe Wzgórza", "Atlantis", "Szachy", "Scrooge" i plenerową realizację "Jesus Christ Superstar".  Zrealizował przeszło sześćdziesiąt spektakli w teatrach Łodzi, Kalisza, Opola, Katowic, Radomia, w Teatrze Wielkim w Łodzi, Operze Nova w Bydgoszczy i Teatrze Rozrywki w Chorzowie oraz w teatrach muzycznych w Hadze, Bazylei i Salzburgu. Przez wiele lat jego realizacje "Kiss me, Kate", "La Cage aux Folles", "Chess", "Memories... vom West End zum Broadway", "Night Fever" i "Jesus Christ Superstar" prezentowane były z dużym powodzeniem na tournee w Austrii, Niemczech, Szwajcarii i krajach Beneluksu.

Kierownictwo muzyczne Dariusz Różankiewicz od 2000 r. kierownik muzyczny w gdyńskim teatrze. Scenografia Paweł Dobrzycki, który ma  na swoim koncie przeszło 250 zrealizowanych scenografii w teatrach w kraju i zagranicą, projektuje i realizuje także światła. Kostiumy Jerzy Rudzki, który zrealizował projekty scenograficzne do przeszło stu dwudziestu spektakli, musicali, baletów, bajek dla dzieci w teatrach dramatycznych i muzycznych w całej Polsce. Przygotowanie wokalne Agnieszka Szydłowska - od 2002 r. Chórmistrz i Asystent Kierownika Muzycznego w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

  • ikonaOpublikowano: 06.01.2011 00:00
  • ikona

    Autor: Łukasz _Kierznikiewicz (2010)

ikona

Najnowsze