Co nowego

"Głowacki na scenie i ekranie" w Galerii Ratusz

Plakat - Antygona w Nowym Jorku
Wydarzenia towarzyszące tegorocznemu R@Portowi stoją pod znakiem twórczości Janusza Głowackiego. 21 listopada 2012 w ramach Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych w Galerii Ratusz (Urząd Miasta Gdyni, al. Marsz. Piłsudskiego 52/54, I piętro)  otwarta została wystawa „Głowacki na scenie i ekranie". Uroczystość uświetnił swoją obecnością sam autor.

Gości wystawy przywitał Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, który wyraził radość, iż ekspozycja jest w miejscu tak szczególnym i cieszącym się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Bogata twórczość Janusza Głowackiego została na wystawie przedstawiona w skondensowanej formie kilkudziesięciu archiwalnych plakatów i afiszy, pochodzących ze zbiorów prywatnych artysty. Materiały te powstawały przy okazji filmowych i teatralnych adaptacji sztuk tego autora, przygotowywanych w Polsce i za granicą, w Paryżu, Nowym Jorku, Moskwie, Kijowie, Madrycie, Japonii, słowem - niemal na całym świecie.

Ekspozycja obejmuje plakaty do spektakli takich jak „Antygona w Nowym Jorku", „Czwarta siostra", „Kopciuch" czy „Polowanie na karaluchy". Będą one prezentowane w Galerii Ratusz do 30 listopada.



Janusz Głowacki podkreślił, że cieszy się z otwarcia nowej wystawy, powołując się na słowa Alberta Camusa: „Jestem człowiekiem bardzo skromnym, chcę tylko, żeby wszyscy o tym wiedzieli". Bez wątpienia i o kokieteryjnej skromności, i o wielkim talencie dramaturgicznym Głowackiego wszyscy doskonale wiemy.

Dyrektor naczelny Teatru Miejskiego Wojciech Zieliński zaprosił obecnych na równoległe gdyńskie wystawy poświęcone Januszowi Głowackiemu. Pierwszą z nich, zatytułowaną „Głowacki w Nowym Jorku", tworzą zdjęcia autorstwa Czesława Czaplińskiego. Jest ona prezentowana w Muzeum Miasta Gdyni. Druga wystawa, przygotowana we foyer Teatru Miejskiego, nosi tytuł „Wszystko dla Głowackiego. Z życia Autora" i składa się z prywatnych zdjęć autora.

Plakat - Kopciuch, TajwanJanusz Głowacki – polski prozaik, dramaturg, scenarzysta i felietonista.

Studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Zadebiutował w roku 1960  w "Almanachu Młodych" opowiadaniem pod tytułem "Na plaży", a w 1964 rozpoczął współpracę z czasopismem "Kultura", gdzie zwrócił na siebie uwagę jako autor błyskotliwych opowiadań i felietonów. Publikacje te złożyły się na zbiory "Wirówka nonsensu" (1968) i "Nowy taniec la-ba-da" (1970).

Na przełomie lat 60. i 70. rozpoczął aktywną działalność jako scenarzysta. W tym okresie powstaje film Andrzeja Wajdy "Polowanie na muchy", oparty na twórczości Głowackiego. Jednak prawdziwym sukcesem okazał się dopiero obraz stworzony we współpracy z Markiem Piwowskim pt. "Rejs", który przez niektórych uważany jest za najlepszą polską komedię wszech czasów.

Janusz Głowacki od 1983 na stałe mieszka w Nowym Yorku.

W 2005 został odznaczony przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jego twórczość była tłumaczona na wiele języków (na angielski, chiński, czeski, estoński, francuski, hiszpański, koreański, niemiecki, rosyjski, serbski, słowacki, węgierski). Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. 


Wernisaż wystawy Głowacki na scenie i ekranie / fot. Dorota Nelke

Wernisaż wystawy Głowacki na scenie i ekranie / fot. Dorota Nelke

Wernisaż wystawy Głowacki na scenie i ekranie / fot. Dorota Nelke

Wernisaż wystawy Głowacki na scenie i ekranie / fot. Dorota Nelke

Wernisaż wystawy Głowacki na scenie i ekranie / fot. Dorota Nelke

Wernisaż wystawy Głowacki na scenie i ekranie / fot. Dorota Nelke

fot. Dorota Nelke

  • ikonaOpublikowano: 21.11.2012 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze