Co Nowego

Gimnazjum nr 1 z mocą zmieniania świata

Opis alternatywny

05.03.2016 r.

Gdyńskie gimnazjum nr 1 zdobyło tytuł "Szkoły z mocą zmieniania świata" (Changemaker schools). To edukacyjny Nobel nadawany szkołom przez Fundację Ashoka, która od 35 lat szuka i wspiera innowatorów społecznych na świecie, a od niedawna zwróciła uwagę na szkoły. Ashoka wyróżnia te placówki, które cechuje innowacyjność, otwartość na nowe rozwiązania oraz chęć dzielenia się swoimi praktykami z innymi.

Ashoka szuka szkół, które rozwijają u dzieci umiejętności społeczne, takie jak: empatia, uważność, praca w grupie, przywództwo, kreatywność i otwartość na zmiany. W Europie działają w tej chwili 44 szkoły, które uzyskały ten tytuł. W Polsce program jest realizowany po raz pierwszy.

Członkowie Ashoki, to osoby o wyjątkowym autorytecie moralnym, powszechnie cenione i szanowane za swoje dokonania. To osoby przyczyniające się do zmian, w tym tych na polu edukacji. To właśnie te osoby nominowały Jedynkę, a proces wyboru rozpoczął się od wskazania 20 szkół w Polsce, które zasłużyły na tytuł czyniących zmiany. Po uzyskaniu nominacji, w listopadzie 2015 gdyńskie gimnazjum gościło przedstawiciela Ashoki. Kolejnym krokiem było wypełnienie arkusza autoewaluacyjnego, na podstawie którego najlepsze szkoły przechodziły do etapu globalnego.  Ostatnim etapem był panel, zorganizowany 25 lutego 2016 r. w Warszawie, w czasie którego dyrektor Jedynki  Oktawia Gorzeńska odpowiadała na pytania krajowych ekspertów. Wynikiem panelu jest otrzymany przez szkołę tytuł. Gimnazjum nr 1 w Gdyni dołączyło do sieci "Szkół z mocą", dzięki czemu weźmie udział w wielu przedsięwzięciach dotyczących innowacji w edukacji, w tym w spotkaniu szkół europejskich.

Ta nagroda to ogromny zaszczyt, a także radość i duma. Pokazuje to, że droga zmian, na którą weszliśmy we wrześniu 2014 roku, jest doceniona przez ekspertów w kraju, a także poza jego granicami. Wzmocni to również nasze starania we współtworzeniu wraz z uczniami, rodzicami i środowiskiem lokalnym jeszcze lepszej szkoły, odpowiadającej na wyzwania współczesnego świata
- podkreśla dyrektor szkoły Oktawia Gorzeńska.