Co nowego

Gdyńskie projektowanie dla wszystkich

Gdynia od wielu lat koncentruje swoje działania na kształtowaniu przestrzeni miejskiej w taki sposób, aby była ona dostępna dla wszystkich. Projektowanie w tzw. „Standardzie Dostępności”, który nasze miasto sukcesywnie i konsekwentnie wdraża, ułatwia codzienne funkcjonowanie zarówno osobom z niepełnosprawnościami, ludziom starszym, jak i rodzicom z małymi dziećmi. Aby jeszcze lepiej spełniać te cele, Gdynia prowadzi szkolenia i spotkania m.in. z firmami współpracującymi z miastem.

Spotkanie z firmami wykonawczymi i projektantami działającymi w Gdyni planowane jest w kwietniu bieżącego roku. Jego tematem będzie idea, zasadność i efektywność wdrażania w naszym mieście Standardów Dostępności. Dyskusje i warsztaty dotyczyć będą potrzeb różnych grup mieszkańców oraz możliwości wdrażania standardów im odpowiadającym, aby tworzyć miasto jeszcze bardziej dostępne dla wszystkich.

Nie jest to jednak jedyne spotkanie, które dotyczyć będzie tego tematu. W kolejnych miesiącach planowane jest już drugie szkolenie dla pracowników Urzędu Miasta Gdyni. Natomiast 30 maja w Gdyni odbędzie się konferencja samorządowa Przestrzeń przyjazna wszystkim - tworzenie modelu samorządowego. Będzie ona zwieńczeniem szerszej kampanii informacyjnej dot. funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami w przestrzeni miejskiej, zaplanowanej na maj 2017 r.

Przypomnijmy, że Gdynia w 2016 roku otrzymała z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nagrodę Lider Dostępności w kategorii samorząd, a także Grand Prix konkursu w uznaniu zasług na tym polu. Doceniony został szeroki wachlarz działań podejmowanych w obszarze dostępności - od wdrażania konkretnych rozwiązań architektonicznych, aż po budowanie przyjaznej dla wszystkich - w tym osób z niepełnosprawnościami - polityki społecznej miasta. Polityka ta opiera się na zrozumieniu potrzeb mieszkańców i dążeniu do stworzenia warunków dla integracji, w czym ma pomagać dostępna wszystkim przestrzeń publiczna.

ikona

Najnowsze