Co nowego

Gdyńskie kino studyjne z cyfrową jakością

Klub Filmowy w Gdyni, jedyne w mieście i jedno z trzech w Trójmieście kin studyjnych, ma od niedawna nowoczesny projektor cyfrowy. Urządzenie nie tylko poprawiło jakość dźwięku i wizji, ale także dzięki niemu można szybciej obejrzeć kinowe nowości. W pierwszym dniu po ceremonii rozdania Oscarów w klubie można było oglądać nagrodzone w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny „Rozstanie”.

Projektor, o europejskim standardzie, ma najwyższą z możliwych rozdzielczości. Oprócz technicznych udogodnień nowy sprzęt pozwoli zwiększyć ofertę filmową. Można się o tym przekonać już w marcu. Klub Filmowy zaprasza m.in. „Idy marcowe” George’a Clooneya, „Żelazną damę” Phylllidy Lloyd, „Rzeź” Romana Polańskiego czy „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej.
 
Repertuar kina nie będzie ograniczony do filmów cyfrowych. Klubowi wciąż będzie służył klasyczny sprzęt projekcyjny na taśmę filmową. W końcu zbiory w magazynach kopii filmowych z ostatnich stu lat historii kina nieprędko zostaną zdigitalizowane.

Bilety na projekcje w Klubie Filmowym kosztują 10 złotych.  Klub mieści się przy ul. Waszyngtona 1.

Historia Klubu Filmowego…

Pomysł powstania Klubu Filmowego narodził się w 2005 r., w związku z 30. rocznicą Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To właśnie podczas tego najważniejszego wydarzenia filmowego w Polsce odbyło się uroczyste otwarcie klubu, którego dokonał Andrzej Wajda.

Siedzibą Klubu Filmowego jest była sala BHP Stoczni Nauta. Co ciekawe, na przełomie lat 60. i 70. znajdowało się w niej kino dla marynarzy wschodniego bloku, którzy przypływali do Gdyni. Nie mogli wychodzić poza granicę stoczni, więc miejsce to stanowiło dla nich okno na świat.

Pierwszym filmem wyświetlanym w klubie był „Człowiek z żelaza”. Repertuar Klubu Filmowego skupia się przede wszystkim na kinie polskim i europejskim, prezentując zarówno klasykę filmową, jak i najnowsze dokonania kinematografii.

Kadr z filmu "Idy marcowe"Obecnie w Klubie Filmowym

Idy marcowe
6 - 7 marca 2012, godz. 18:00

reżyseria: George Clooney
występują: Ryan Gosling, George Clooney
szczegóły: dramat, USA, 2011, 101 min.

Film, którego światowa premiera uświetniła otwarcie ostatniego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Trzymająca w napięciu historia pokerowej rozgrywki kandydata na prezydenta USA – Mike Morrisa (w tej roli sam reżyser – George Clooney, nagrodzony Oscarem za kreację w „Syrianie”) z czyhającymi na każde jego potknięcie przeciwnikami i wszędobylskimi dziennikarzami. Szanse polityka na elekcję staną pod znakiem zapytania, kiedy w jego sztabie pojawi się asystentka – emanująca młodzieńczym entuzjazmem i erotyzmem Molly (Evan Rachel Wood). Dziewczyna szybko zawróci w głowie młodemu, błyskotliwemu doradcy Morrisa (nominowany do Oscara za „Szkolny chwyt” Ryan Gosling), a także pozna najskrzętniej skrywane tajemnice kampanii. Związki bohaterki ze sztabem kandydata na prezydenta okażą się jednak o wiele bardziej skomplikowane...

Warto dodać, że ze względu na osiągnięcia reżyserskie Clooneya (sześć nominacji za „Good Night and Good Luck”) oraz imponujący dorobek jego gwiazd (m.in. Phillip Seymour Hoffman – nagrodzony Oscarem za wirtuozerską kreację Trumana Capote), prasa jednogłośnie okrzyknęła „Idy Marcowe” pewniakiem zbliżających się Oscarów i Złotych Globów. Okazuje się, że zasadnie – film otrzymał aż cztery nominacje do nagrody Złotych Globów (Najlepszy Film, Najlepszy Aktor (Ryan Gosling), Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz) oraz nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Scenariusz Adaptowany.


Kadr z filmu "Moja łódź podwodna"Moja łódź podwodna
6 - 7 marca 2012, godz. 20:00

reżyseria: Richard Ayoade
występują: Noah Taylor, Craig Roberts, Paddy Considine
szczegóły: dramat/komedia, USA, Wielka Brytania, 2010, 97 min.

Komedia, której główny bohater – 15-letni Olivier Tate – ma w życiu dwa cele: stracić dziewictwo przed kolejnymi urodzinami i nie dopuścić, by matka porzuciła ojca dla pewnego okultysty. Jego broń to potoki słów i niemal absolutna wiara w siebie. "Moja łódź podwodna" jest reżyserskim debiutem Richarda Ayoade, który do tej pory zdobywał popularność pisząc scenariusze, występując w telewizyjnych komediach oraz realizując teledyski m.in. dla zespołów Arctic Monkeys, Kasabian i Yeah Yeah Yeahs. W filmie w rolach głównych wystąpili Noah Taylor ("Podwodne życie ze Stevem Zissou"), Paddy Considine ("Ultimatum Bourne’a"), Sally Hawkins (zdobywczyni Złotego Globa za "Happy-Go-Lucky") oraz debiutant Craig Roberts. Scenariusz "Mojej łodzi podwodnej" oparty jest na powieści Joe Dunthorne’a, za którą młody autor otrzymał nagrodę im. Curtisa Browne’a.

Film zdobył wyróżnienie BIFA (British Independent Film Award) za najlepszy scenariusz (był również nominowany w czterech innych kategoriach), zaś sam reżyser otrzymał nominację Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych w dziedzinie "Najlepszy debiutujący brytyjski reżyser, scenarzysta lub producent".


Kadr z filmu "Rzeź"Rzeź
9 - 14 marca 2012, godz. 18:00

reżyseria: Roman Polański
występują: Jodie Foster, Kate Winslet, Christopher
Waltz, John C. Reilly
szczegóły: dramat, Niemcy, Francja, Polska, 2011, 79 min.

„Rzeź” to entuzjastycznie przyjęta na festiwalu w Wenecji ekranizacja sztuki Yasminy Rezy „Bóg mordu”, która od wielu sezonów przyciąga tłumy rozentuzjazmowanych widzów do renomowanych teatrów po obu stronach Atlantyku. Dwie nowojorskie pary – Alan (Christopher Waltz nagrodzony Oscarem za kreację w „Bękartach wojny” Quentina Tarantino) i Nancy (Kate Winslet, laureatka Oscara za rolę w „Lektorze”) oraz Michael (nominowany do Oscara za musical „Chicago” John C. Reilly) i Penelope (Jodie Foster – Oscary za role w „Oskarżonych” i „Milczeniu owiec”). Zdawałoby się, że wszystko je łączy. Nienaganne maniery, wysoki standard życia i satysfakcja z uczących się w najlepszych szkołach dzieci. Wszyscy czworo mogą uważać się za elitę amerykańskiej socjety. Kiedy ich dzieci wszczynają bójkę, na pozór niewinne spotkanie rodziców, zorganizowane celem wyjaśnienia sprawy, przerodzi się w lawinę potyczek i wzajemnych złośliwości. W tym piekielnie zabawnym pojedynku stawką będzie dobre imię i status każdego z uczestników. Nic zatem dziwnego, że wytrawni przeciwnicy dopuszczą się ciosów poniżej pasa. Wkrótce wyjdą na jaw głęboko skrywane tajemnice, a gdy więzy małżeńskie ulegną zaskakującemu rozluźnieniu, okaże się, że w nowoczesnym związku wszystkie chwyty są dozwolone.

Roman Polański zebrał na planie „Rzezi” nie tylko aktorską śmietankę Hollywood, ale także najwybitniejszych twórców współczesnego kina. Autorem zdjęć jest Paweł Edelman – nagrodzony Cezarem oraz Europejską Nagrodą Filmową, a także nominowany do Oscara I BAFTY za „Pianistę”. Muzykę do filmu skomponował sam Alexandre Desplat, scenografię zaprojektował laureat nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za „Ojca chrzestnego II” – Dean Tavoularis, a za montaż „Rzezi” odpowiada trzykrotny zdobywca Cezara – Hervé de Luze („Autor widmo”, „Nie mów nikomu”, „Pianista”).


Kadr z filmu "Żelazna dama"Żelazna dama
9-14 marca 2012, godz. 20:00
10-11 marca 2012, godz. 16:00

reżyseria: Phyllida Lloyd
występują: Meryl Streep, Jim Broadbent
szczegóły: komediodramat/biograficzny, Wielka Brytania, 2011, 110 min.

Niezwykły portret Margaret Thatcher – pierwszej w historii pani premier Wielkiej Brytanii, która pokonała bariery pochodzenia i płci, by stać się jedną z najbardziej wpływowych kobiet XX wieku. Miała piskliwy głos, własny pogląd na każdy temat i niezwykły tupet. Zanim stała się jedną z najbardziej liczących się postaci współczesnego świata, jej kapelusz i nieodłączne perły budziły pobłażliwy uśmiech. W filmie Phyllidy Lloyd obserwujemy jak z pyskatej Maggy rodzi się „Żelazna Dama”, której czarna torebka do dziś jest symbolem rządów silnej ręki. Meryl Streep za rolę sławnej Brytyjki, doskonale radzącej sobie w świecie zdominowanym przez mężczyzn, otrzymała Złotego Globa. Kilka dni temu została za nią również uhonorowana Oscarem – swoją drogą trzecim w karierze.

Opis i materiały dystrybutorów: Kino Świat (Idy marcowe, Rzeź), Gutek Film (Moja łódź podwodna) i Best Film  (Żelazna dama).

  • ikonaOpublikowano: 06.03.2012 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze