Co nowego

Gdyńskie instytucje nagrodzone podczas gali Bursztynowego Mieczyka

Już po raz dwudziesty została wręczona Nagroda Bursztynowego Mieczyka dla organizacji pozarządowych, działających na Pomorzu.  Podczas uroczystości, nad którą honorowy patronat objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, jedną z nagród głównych przyznano gdyńskiej Fundacji Zmian Społecznych „Kreatywni". Doceniono także Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Dom Marzeń" oraz Poszukiwawcze Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
 
Nagrodę dla Fundacji Zmian Społecznych „Kreatywni" przyznano „za innowacyjność i promowanie nowych rozwiązań".
W ten sposób doceniono gdyński program realizowany dla mieszkańców Chyloni. Program polega na angażowaniu lokalnej społeczności do aktywnej zmiany miejsca, w którym żyje. - mówi Aleksandra Mróz-Wykusz, prezes fundacji. - Nasza działalność prowadzona w ramach Centrum Aktywnego Mieszkańca na terenie ul. Zamenhofa i Opata Hackiego  to cześć szerszej polityki wdrażanej od 2008 roku przez Gdynię na rzecz mieszkańców terenów wymagających szczególnego wsparcia - społecznego i inwestycyjnego. 
 
Laureaci konkursu otrzymali symbolicznego Bursztynowego Mieczyka oraz nagrodę pieniężną. Ponadto przyznane zostały nagrody specjalne i wyróżnienia - Nagrody: Marszałka Senatu, Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Fundacji Pomorskiej. Dodatkowo nagrody specjalne ufundowały: Stowarzyszenie Pomorskie w Unii,  Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych oraz Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej „Dobra robota", a także drukarnia Misiuro. Nagrodę od tej ostatniej instytucji otrzymało gdyńskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „DOM MARZEŃ".
 
Doceniono również wyróżnieniem gdyńskie Poszukiwawcze Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, w którym działa ponad 30 osób. Grupa, składająca się  z ratowników, przewodników psów, płetwonurków, strażaków, policjantów i informatyków, pomaga w poszukiwaniu zaginionych osób.  W ciągu 13 lat swojej działalności ratownicy POPR wzięli udział w ponad 150 akcjach na terenie całego kraju i nie tylko. Pomagali między innymi: w poszukiwaniu osób po trzęsieniu ziemi w Turcji, podczas katastrof wieżowca w Gdańsku-Wrzeszczu i Zakładów Mięsnych w Gdańsku, zawalenia się budynku po wybuchu gazu w Dźwirzynie, a także podczas pożaru Hali Stoczni Gdańskiej.
 
Sami zainteresowani nie spodziewali się, że zostaną wyróżnieni. Byliśmy zaskoczeni. Nie robimy wokół siebie dużego szumu, ale jednak ktoś dostrzegł naszą działalność, docenił ją i sprawił nam bardzo miłą niespodziankę. To dla nas zaszczyt. Ta nagroda to dla nas silna motywacja do dalszej pracy - mówi Michał Romasz sekretarz zarządu POPR.
 
Dodajmy, że nagroda Bursztynowego Mieczyka została ustanowiona w 1994 roku, przez Macieja Płażyńskiego, pełniącego ówcześnie funkcję Wojewody Gdańskiego. Ideą konkursu jest promocja najlepszych praktyk działania organizacji pozarządowych, głównie w obszarach polityki społecznej i ochrony środowiska. Zgłoszenia konkursowe przyjmowane były w kategoriach takich jak pomoc społeczna, kultura i edukacja, współpraca międzynarodowa, społeczeństwo obywatelskie oraz ochrona środowiska i edukacja ekologiczna. Kapituła konkursu zwraca uwagę na pomysłowość i innowacyjność, budowanie społeczności lokalnej, współpracę z wolontariuszami, społecznością lokalną oraz z innymi partnerami. Oceniana jest również działalność na rzecz ochrony środowiska.
 
Od  1999 roku inicjatywę poprzez promocję i współfinansowanie, wspiera również marszałek województwa pomorskiego wspólnie z wojewodą pomorskim, a od 2004 roku także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

ikona

Najnowsze