Co nowego

Gdyńskie atrakcje na każdą pogodę

Świąteczne dni, wyższa temperatura powietrza i słoneczna pogoda za oknem zachęcają do aktywnego wypoczynku. Zapraszamy do spacerów po naszym pięknym mieście, poznania miejsc, które gwarantują świetną zabawę dzieciom i dorosłym.
Informujemy także o  gdyńskich atrakcjach i miejscach, które warto odwiedzić.

wieża widokowa Kolibki, foto: Dorota NelkePo piękne widoki
Amatorów pięknych widoków zachęcamy do odwiedzenia dwóch wież widokowych, z których roztacza się cudowna panorama Gdyni. Tarasy widokowe na wieżach na Górze Donas oraz na Kolibkach są czynne w okresie od 1 kwietnia do 31 października w godz. 8.00 - 18.00. Wejście na taras jest dozwolone tylko przy dobrych warunkach pogodowych. Przy silnym wietrze, temperaturze poniżej 0°C, oblodzeniu konstrukcji, w czasie mgły, opadów deszczu i śniegu, burz wieże są zamknięte dla zwiedzających. Wstęp jest bezpłatny.
Dojścia do obu to także doskonała okazja do wędrówki dla całej rodziny. Szlaki są doskonale oznakowane przez PTTK, nie trudno więc będzie trafić. Oto krótka informacja o tych punktach widokowych:
szczegóły

Rezerwat Kępa Redłowska
Rezerwat krajobrazowy jest usytuowany pomiędzy dzielnicami Orłowo i Kamienną Górą tuż nad samym morzem. Jest jednym z najpiękniejszych zakątków wybrzeża gdańskiego, ze wspaniałymi widokami na Gdynię i Zatokę Gdańską. Został utworzony w 1938 roku i jest najstarszym, a zarazem jednym z największych rezerwatów w województwie pomorskim. Powierzchnia jego wynosi 118,16 ha i obejmuje wschodnią część Kępy Redłowskiej (wznoszącej się do 91 m n.p.m.) wraz z kompleksem leśnym, urwistymi brzegami wybrzeża klifowego oraz plażą.
Rezerwat jest doskonałym miejscem do spacerów o każdej porze roku. Spacerując leśnymi ścieżkami nierzadko można spotkać zwierzęta: dzika, sarnę czy zająca.
Jak tam dotrzeć? Jeżeli wybierasz się pojazdem komunikacji miejskiej, to najlepiej dotrzeć do pętli w Redłowie (koło Szpitala Morskiego) - liniami: W, 105, 125 lub 180. Można także dotrzeć tam od strony Polanki Redłowskiej lub mola w Orłowie.

Zielone płuca Gdyni - Trójmiejski Park Krajobrazowy
Trójmiejski Park Krajobrazowy został utworzony w 1979 roku. Zajmuje powierzchnię około 20 ha. Jest położony na polodowcowych wzgórzach okalających Trójmiasto, Rumię, Redę i Wejherowo. Różnorodna rzeźba terenu charakteryzująca się stromymi wzgórzami i różnicami w wysokości terenu sięgającymi 80 metrów, w zacienionych dolinach płyną wartkie potoki (np. Kaczy Potok, Swelina), a w licznych zagłębieniach terenu występują torfowiska lub śródleśne jeziora (np. Wyspowo, Borowo). W czasie leśnych spacerów często można zobaczyć drzewa pomalowane paskami w kolorach: czerwonym, czarnym i żółtym. Tymi kolorami oznaczono 3 przechodzące przez Gdynię → szlaki turystyczne.  

Stanowiska artyleryjskie 11 Baterii Artylerii Stałej w Redłowie / fot. Mariusz Sorn11 Bateria Artylerii w Gdyni Redłowie
Bateria zbudowana została na przełomie lat 40 i 50 XX w. do obrony portu wojennego w Gdyni przed atakami od strony morza. Organizatorem i dowódcą baterii w jej początkach był kmdr Zbigniew Przybyszewski, bohater kampanii wrześniowej, później ofiara represji stalinowskich. Bateria składała się z czterech żelbetowych stanowisk dla dział kalibru 130 mm. Oprócz stanowisk artylerii, zbudowano kilka schronów i wieżę obserwacyjną, (które znajdują się na terenie wojskowym). Jest ona nie lada atrakcją zwłaszcza dla miłośników historii i fortyfikacji, gdyż większość armat z kilku innych analogicznych baterii została usunięta lub zniszczona. Do baterii można dotrzeć z Polanki Redłowskiej oznakowanym szlakiem (kolorem brązowym). Tablica informacyjna znajduje się na plaży, poniżej baterii.
 
Molo w Orłowie
Pierwsze molo w Orłowie wybudowano w 1934 r. i miało wtedy 420 m długości. Ostatni remont w 2007 roku. Dziś ma 180 m. Na molo odpocząć można na nowych ławkach, oświetlonych ładnymi, stylowymi lampami. Wstęp na molo jest bezpłatny.
 
Góra św. Mikołaja
W Gdyni Chyloni (nieopodal SP nr 10), na wzgórzu położonym koło ruchliwej ul. Morskiej znajduje się Kapliczka na Górze św. Mikołajaniezwykle urokliwe i niegdyś otoczone nimbem tajemniczości miejsce zwane Górą św. Mikołaja lub Świętą Górą. Niektórzy twierdzą, że miejsce charakteryzuje się dobroczynnym polem energetycznym. Wzgórze to było otoczone kultem jeszcze w czasach pogańskich - świadczy o tym chociażby odnalezienie tam grobu znacznej osobistości pochodzącej z czasów łużyckich. W czasach chrześcijańskich miejsce to zaczęło słynąć z objawień św. Mikołaja. W 1770 roku ówczesny sołtys Gdyni, człowiek pochodzący z zacnej kaszubskiej rodziny Kurów, wzniósł na Świętej Górze kaplicę. Na ołtarzu umieszczono figurę św. Mikołaja. Miejscowa ludność przybywała tam na odpusty, które odbywały się 6 grudnia.
W 1996 roku mieszkańcy Chyloni postanowili przywrócić wzgórzu dawny urok. Na szczycie Góry zbudowano kamienne kapliczki i postawiono ławki. Miejsce to warto odwiedzić, chociażby ze względu na niezwykłe widoki.

Plac zabaw na plaży Śródmieście
Miejsce sobotnio - niedzielnych spacerów dla całych rodzin. Wyposażenie placu zabaw gwarantuje udaną, a co najważniejsze bezpieczną zabawę. Plac Zabaw najlepiej zagospodarowaną przestrzenią publiczną, fot. Krzysztof RomańskiLokomotywa z wagonikiem, zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe, huśtawki małe i duże, karuzela, piramida z lin, skałka wspinaczkowa, perkusja, wspaniały statek - motyw marynistyczny nawiązujący do charakteru naszego miasta te i inne urządzenia czekają na najmłodszych.
Są one pod każdym względem atrakcyjne - kolorowe i różnorodne, ale przede wszystkim - bezpieczne, co gwarantują odpowiednie certyfikaty. Zabawki zostały tak dobrane, by stymulować rozwój zdolności ruchowych i motorycznych dzieci. Całkiem malutkie dzieci mają do dyspozycji dwie piaskownice oraz cztery huśtawki na sprężynach - kogucika, pieska, samochód i rybki. Plac zabaw przystosowany jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych!
Należy wspomnieć o rodzicach. Dla nich przygotowano specjalne drewniane trapy, po których można bez trudu jeździć wózkami z małymi dziećmi i dziećmi niepełnosprawnymi. Ustawiono 24 ławki.

Leśne, rekreacyjne ścieżki rowerowe
Zapraszamy na gdyńskie leśne, malownicze szlaki rowerowe. Ponad 70 kilometrów tras gwarantuje świetną, sportową zabawę:
- Wielki Kack (ul. Sopocka ) - Osowa 4,4 km;
- Wielki Kack (ul. Wielkopolska / Żniwna) - Witomino Leśniczówka 3,1 km;
- Witomino (Wielkokacka) - Chwarzno (Chwarznieńska) 3,7 km;
- Dąbrowa (Nowowiczlińska /rzeka Kacza) - Chwarzno (Apollina) 2,9 km;
- Demptowo (ul. Sakowicza / Skarbka) - Chwarzno (ul. Apollina / Ateny) 3,1 km;
- Witomino (ul. Sosnowa - szpital) - Demptowo (ul. Demptowska / Sakowicza) 3,6 km;
- Chwarzno (ul. Okrężna) - Działki Leśne (ul. Elbląska) 3,4 km;
- Pustki Cisowskie (ul. Chabrowa) - Cisowa (ul. Owsiana) - do granicy z Rumią Janowem 4,4 km;
- Osowa (ul. Juraty) - Żródło Marii 4,4 km
- Wielki Kack (wiadukt - ul. Górnicza) - Dąbrowa (ul. Koperkowa) 8,7 km;
- Leśniczówka Gołębiewo - plaża na granicy Gdyni i Sopotu 5,6 km;
- Osiedle Bernardowo (ul. Sopocka) - Orłowo (ul. Orłowska - molo) 4,5 km;
- Polanka Redłowska (ul. Ejsmonda) - Orłowo (ul. Orłowska - molo) 3,4 km;
- Osiedle Bernardowo (ul. Racławicka) - Mały Kack (polanka) 4,8 km;
- Karwiny (ul. Nałkowskiej) - Obwodowa Trójmiasta 4,2 km;
- Wiczlino (ul. Wiczlińska - ogródki działkowe) - Chwarzno (ul. Apollina) 2,6 km;
- Chylonia (ul. Morska) - skrzyżowanie leśnych tras 6 i 7 3,6 km.

Zobacz → mapę ścieżek

Kolibki
Zespół pałacowo - parkowy w Kolibkach jest jednym z nielicznych zachowanych na terenie Gdyni zespołów dworskich. Umiejscowiony jest przy al. Zwycięstwa 291 (Orłowo - Kolibki). Pierwsza wzmianka o Kolibkach pochodzi z 1323 r. W dawnych czasach była to rezydencja rodów królewskich i szlacheckich. O randze siedziby w Kolibkach świadczy wizyta Króla Jana III Sobieskiego w 1678 roku oraz kilkakrotne wizyty Królowej Marysieńki. Pałac wraz z przylegającym do niego folwarkiem był przez stulecia przebudowywany. Obecnie zespół historyczny zajmuje obszar 14,5 ha. W skład zespołu wchodzą: dwór z 1830 roku, stajnia i budynki gospodarcze z II połowy XIX wieku. Śladem dawnej świetności jest ogród ozdobny z XVIII wieku, park z połowy XIX wieku oraz park leśny przy brzegu klifowym z zachowanym we fragmentach „Pawilonem Widokowym" zwanym zwyczajowo „Grotą Marysieńki". W maju i we wrześniu odbywają się tam plenerowe imprezy ekologiczne a latem festiwal „Globaltica".

Torpedownia w Babich Dołach
Mało znaną, trudno dostępną atrakcją Gdyni jest poniemiecka torpedownia w Babich Dołach (jedna z nielicznych tego typu w Europie). Torpedownia w Babich Dołach / fot. Kacper KowalskiTa żelbetonowa ruina budzi ciekawość wszystkich, którzy dostrzegają ją z klifowego brzegu. Przyciąga też uwagę twórców filmowych. Wybrano ją m.in. jako plener do odcinków seriali „Czterej pancerni i pies" oraz „Kryminalni", a także do nieukończonego filmu Andrzeja Żuławskiego „Na srebrnym globie". Gdyńska torpedownia - wybudowany na wodzie obiekt testowania torped - powstała w 1941 roku. Była głównym elementem ośrodka badawczego Luftwaffe. Wybudowano ją w odległości 300 metrów od brzegu, w miejscu gdzie wody Zatoki Gdańskiej osiągają głębokość 10 metrów. Połączona była z lądem drewnianym pomostem, którym biegły tory kolejki wąskotorowej (służącej do transportowania testowanych torped). Do pomostu przylegała zabudowa małego portu. Po wojnie zniszczono ostatni odcinek molo przy torpedowni, aby utrudnić dostęp do budynku. Urządzenia z samej torpedowni w większości zostały przejęte przez Armię Czerwoną i wywiezione do ZSRR. Pomost i zabudowania portu były do końca lat 80 - tych XX wieku regularnie wykorzystywane przez wojskowych płetwonurków jako akwen do ćwiczeń. Jednak nie remontowana powoli popadła w ruinę, a basen portu uległ zamuleniu. Obecnie z torpedowni korzystają amatorzy jachtingu i latem podziwiają ją wypoczywający na plaży. W przewodniku Pascala „Polska dla aktywnych" gdyńska torpedownia jest zaznaczona jako ciekawe miejsce do zwiedzania przez płetwonurków, choć to bardzo niebezpieczny adres!
Do plaży, z której widać torpedownię, można dojść z pętli na Babich Dołach kierując się w stronę osiedla, obok samolotu skręcić w ul. Dedala i dalej iść nią prosto do końca. Później obok bloku przy ul. Dedala 10 należy zejść schodami na plażę, skąd już doskonale widać torpedownię. 

Kamienna Góra
To wzgórze w samym sercu miasta, a jednocześnie jego najmniejsza dzielnica. Ze szczytu Kamiennej Góry podziwiać można piękną panoramę śródmieścia, Skwer Kościuszki oraz morze. Duża część jej willowej zabudowy pochodzi z okresu międzywojennego i to być może decyduje, że miejsce to, choć tak bliskie centrum, każdego potrafi zauroczyć swoim spokojem i senną atmosferą. Tu odbywają się latem, w każdą niedzielę, koncerty muzyki popularnej.

Kościół Św. Michała Archanioła
Pierwsza wzmianka o tym najstarszym w Gdyni kościele pochodzi z ok. 1224 r. Jest on malowniczo położony nad samym morzem w dzielnicy Oksywie, dziś znanej głównie z Akademii Marynarki Wojennej. Przez stulecia świątynia ta służyła przede wszystkim ludziom morza i im też poświęcone są tablice pamiątkowe wewnątrz świątyni. Szczególnie interesujące jest sanktuarium, nazywane Małym Panteonem Marynarki Wojennej, które tworzy sześć tablic poświęconych okrętom zatopionym w walkach Marynarki Wojennej na Zachodzie w czasie II wojny światowej - „Gromowi", „Orłowi", „Jastrzębiowi", „Kujawiakowi", „Orkanowi" i „Dragonowi" oraz ołtarz zaprojektowany przez rzeźbiarkę Marię Talagę-Korpalską.
Do kościoła przylega cmentarz, na którym spoczywa wielu ludzi bardzo zasłużonych zarówno dla miasta, jak i dla regionu. Znajduje się tam grób m.in. Antoniego Abrahama, ks. Antoniego Muchowskiego oraz Bernarda Chrzanowskiego. Gdynia Oksywie 81-107, ul. Płk. Dąbka 1, tel. 58 665 00 63,

Statki turystyczne w porcie

57 wycieczkowców zawinie w tym sezonie do gdyńskiego portu. Piękne statki cumować będą przy Nabrzeżu Francuskim. Już 13 maja będzie można podziwiać pierwszy, pływający pod banderą portugalską PRINCESS DAPHNE (162 m).
Sezon zakończy w połowie września (17.09) przybycie wycieczkowca GEMINI (163,80 m) pływającego pod banderą Bahamów.
Warto wspomnieć, że największym wycieczkowcem, jaki zawinie do gdyńskiego portu będzie pływający pod włoską banderą COSTA PACIFICA (290,20 m). Jednostka odwiedzi nasze miasto trzykrotnie: 27 maja, 7 czerwca oraz 30 sierpnia.
Daty oraz godziny cumowania można znaleźć na stronie: www.port.gdynia.pl/pl/wydarzenia/wycieczkowce.

Pozostałe atrakcje

muzea

Tramwaj wodny

30 kwietnia 2011 r. startuje tramwaj wodny na trasie Gdynia-Hel. Katamaran linii 520 z Gdyni wypłynie o godz. 9.30, 12.30, 16.00, 19.00. Powrót z Helu godz.: 11.00,14.30, 17.30, 20.30. Rozkład obowiązuje w dniach: 30 kwietnia, 1-3 maja, 14 - 15 maja, 21-22 maja, 28-31 maja, codziennie od 1 czerwca do 31 sierpnia.

Linia 530 na trasie Gdynia Jastarnia wystartuje wraz z pierwszym dniem wakacji: 23 czerwca i pływać będzie do końca wakacji, czyli 31 sierpnia.  Godziny wypłynięcia z Gdyni: 8.00, 11.30, 17.00. Powrót z Jastarni godz.: 9.45, 15.15, 18.45.

Rejs na Hel trwa 60 a do Jastarni 75 minut.  Bilety (ceny obowiązują w maju):
- 12 zł normalny;
- 6 zł ulgowy;
- 3 zł za przewóz roweru.
Więcej informacji na: www.zkmgdynia.pl.

Galeon „DRAGON"
Majówka 2011 na DragonieDragon - największy w Polsce stylizowany na replikę galeona statek wycieczkowy - zaprasza na rejsy po porcie i Zatoce Gdańskiej. Podczas rejsów audio lektor przybliży historię miasta i portu. Statek pływa codziennie o godz.: 11.00, 12.30, 14.00, 15.30, 17.00, 18.30 (na zamówienie rejsy o 9.00 i 20.00). Ceny biletów: 25 - normalny, 15 - ulgowy, dla grup zniżki.
Armatorzy i załoga czekają na stałych bywalców i nowych przyjaciół! 

Kolibki Adventure Park
W Kolibkach (na terenach dawnego motocrossu) działa największy park przygody w Polsce. Na powierzchni 11 hektarów przygotowano tory dla quadów, samochodów terenowych, pole do paintballa, ścianki wspinaczkowe, park linowy, strzelnica, zorbing oraz mini - park dla najmłodszych. To oferta dla całych rodzin, dzieci i młodzieży szkolnej, firm, a także dla osób indywidualnych. Wszystko pod okiem doświadczonych instruktorów, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.
Adventure Park znajduje się w pobliżu przystanku SKM Gdynia Orłowo.

PitStop - Gdynia
W siedzibie PitStop - Gdynia przy ul. Węglowej 22 można skorzystać z: wyścigów na 420-metrowym torze gokartowym, labiryntu Zoltar - paintballu elektronicznego, czyli prawie 120 metrów korytarzy, sal z artefaktami i dwóch poziomów, niskich i wysokich przejść nawiązujących klimatem do krajobrazów znanych z gier komputerowych, a także z symulatorów samochodowych pozwalających na ściganie się na najsłynniejszych torach na świecie i konsol multimedialnych - gier wieloosobowych na konsolach nowej generacji.
 
Golf Park Gdynia w Kolibkach
Pod lasem, za TCH KLIF na blisko dwóch hektarach zlokalizowano wszystko, co niezbędne jest do nauki i doskonalenia gry w golfa. Golf Park Gdynia przy ul. Spółdzielczej 2 umożliwia rozpoczęcie przygody z golfem zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Oferuje lekcje i różnego rodzaju kursy, indywidualne i grupowe. Każdy uczestnik zajęć otrzymuje Zieloną Kartę, która umożliwia grę na wszystkich polach golfowych w Polsce!
W gdyńskim Parku przygotowano:
- Driving Range (strzelnica golfowa), czyli 9 oświetlonych i osłoniętych dachem stanowisk do trenowania pod okiem instruktora długich uderzeń,
- Putting green - do trenowania uderzeń do dołka,
- Symulatory Golfowe, czyli dwa najbardziej zaawansowane urządzenia do gry w golfa, które umożliwiają zimą oraz w czasie niepogody naukę oraz grę na ponad 50 polach golfowych istniejących w rzeczywistości, w różnych zakątkach świata.
Golf, wbrew fałszywym stereotypom jest jednym z najpopularniejszych sportów, najbardziej demokratycznych i możliwych do uprawiania w każdym wieku - od lat 3 do 100. Na świecie w golfa gra ponad 160 milionów ludzi. Ma on już ponad 600 - letnią tradycję!
W ofercie Golf Park Gdynia znajduje się również Restauracja No 19.

ikona

Najnowsze