Co nowego

Gdyński Program Edukacyjno-Terapeutyczny FAS

Spożywanie alkoholu przez kobiety w ciąży - nawet w niewielkich ilościach - powoduje nieuchronne skutki. Po upływie pół godziny od jego wypicia przez matkę, u płodu występuje takie samo stężenie alkoholu. Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że ok. 30% kobiet w ciąży pije alkohol, a 0,5% z nich robi to codziennie. Każda kobieta, która spożywa alkohol w czasie ciąży naraża swoje dziecko na ryzyko wystąpienie różnego rodzaju wad rozwojowych.

Gdyński Gminny Program Edukacyjno-Terapeutyczny FAS - Alkoholowy Zespół Płodowy rozpoczął się 9 października 2009 r. Jego celem jest przeszkolenie szerokiego grona specjalistów w mieście na temat diagnostyki i późniejszej terapii osób dotkniętych tym problemem. Zadaniem programu jest również uświadamianie społeczeństwu zagrożeń płynących z faktu spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży bądź kobiety karmiące. Program przygotował MOPS w Gdyni we współpracy z dr Grażyną Rymaszewską, prezesem fundacji „Trzeźwość".

Program potrwa do 2011 roku i zakłada przeszkolenie pracowników socjalnych, asystentów rodzin, psychologów, pedagogów MOPS, rodziców zastępczych, opiekunów Rodzinnych Domów Dziecka, pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych, a także gdyńskich nauczycieli i pedagogów, pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych, lekarzy pediatrów, ginekologów, położnych, pielęgniarek pediatrycznych i środowiskowych.

Gminny program zakłada cykl szkoleń I stopnia (wstępnych) i II stopnia (pogłębionych) dla przedstawicieli każdej z wymienionych grup specjalistów w mieście. Program finansowany jest ze środków gminnych przeznaczonych na profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych.

Zwieńczeniem programu ma być uruchomienie w Gdyni punktu specjalistycznej diagnozy i terapii dla dzieci dotkniętych FAS.
Aby pomóc osobie dotkniętej FAS konieczna jest właściwa pomoc na każdym etapie jej życia, dlatego tak ważna jest kampania skierowana nie tylko do osób sprawujących bezpośrednią opiekę nad chorymi, ale również do specjalistów - lekarzy oraz nauczycieli i pedagogów szkolnych.

Szczegółowe informacje - sekretariat Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, tel. 58 782-01-20

ikona

Najnowsze