Co nowego

Gdyński ośrodek szuka rodzin zastępczych

Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy w Gdyni zintensyfikował w okresie świąteczno-noworocznym akcję pozyskiwania rodzin zastępczych dla dzieci z domów dziecka.

Mimo, że wielkie domy dziecka zmieniają się stopniowo w placówki do 30 dzieci, a w niedalekiej przyszłości nawet do 14 dzieci, placówka pozostaje nadal placówką-instytucją, nie domem. Najkorzystniejsze rozwiązanie to pozyskanie jak największej ilości rodzin zastępczych i rodzin do prowadzenia rodzinnych domów dziecka, w których mogłyby zamieszkać dzieci przebywające w placówkach.

Małe dzieci do 5-6 roku życia i z uregulowaną sytuacją prawną mają szanse na umieszczenie w rodzinie adopcyjnej, dzieci powyżej 6 roku mają już małe szanse na adopcje, a w przypadku dzieci z niepewnym statusem rodzinnym jest to wręcz zupełnie niemożliwe. Mają natomiast prawo do wychowywania się w rodzinie i dlatego powinny mieć szansę na zamieszkanie w przeszkolonej, sprawdzonej i odpowiednio dobranej rodzinie zastępczej.

Dlatego zainicjowano akcję pozyskania jak największej liczby kandydatów na rodziny zastępcze, w których mogłaby zamieszkać jak największa liczba dzieci przebywających aktualnie w placówkach. Umieszczanie dzieci w dobranych do ich potrzeb rodzinach zastępczych, zapobiega m.in. patologii, ogranicza kierowanie dzieci do stacjonarnych placówek opiekuńczych i resocjalizacyjnych. Rodzina zastępcza kieruje się dobrem dziecka przyjętego do rodziny i poszanowaniem jego praw. Umożliwia podopiecznym m.in. podtrzymywać kontakty z rodziną naturalną oraz innymi osobami bliskimi.

Postępowanie wobec kandydatów na rodziny zastępcze jest wieloetapowe:

1.Diagnoza rodziny (m.in. badanie psychologiczne rodziny, badanie pedagogiczne rodziny, wywiad środowiskowy)

2. Zgromadzenie dokumentacji (m.in. zaświadczenie z zakładu pracy o zatrudnieniu i dochodach, zapytanie o niekaralność, akt ślubu)

3. Szkolenie.

4. Po zakończeniu szkolenia powołana zostaje komisja kwalifikacyjna, w skład której wchodzą m.in. pracownicy ośrodka adopcyjno-opiekuńczego i pracownicy MOPS. Po zapoznaniu się z dokumentacją rodziny i rozmowie z nią, komisja decyduje o zakwalifikowaniu rodziny do pełnienia funkcji rodziny zastępczej.

5. Po umieszczeniu dziecka w rodzinie, następuje praca i wsparcie rodziny i umieszczonego w niej dziecka, a także praca z rodziną naturalna dziecka.

Więcej informacji udziela gdyński Ośrodek Adopcyjno - Opiekuńczy ul. Demptowskiej 46 pod numerem telefonu: 058 667 80 77.

ikona

Najnowsze