Co nowego

Gdyński internet przemówił

Gdynia jest miastem otwartym na potrzeby wszystkich mieszkańców. W trosce o osoby niepełnosprawne, niewidome i niedowidzące, stworzony został specjalny program czytający zawartość stron miejskiego portalu internetowego. Jest to pierwszy taki program w Polsce. Umożliwi on większej grupie odbiorców uczestniczenie w życiu naszego miasta i korzystanie z informacji przydatnych na co dzień.
Korzystanie z tego programu jest niezwykle proste i dla żadnego z potencjalnych użytkowników nie wiąże się z kosztami. Z gdyńskiej strony www.gdynia.pl od dziś jednym 'kliknięciem myszy' ściągnąć można aplikację, która po zainstalowaniu sama 'czyta' całą jej zawartość. Dzięki temu już dziś wszystkie niewidome osoby mogą poruszać się po gdyńskim portalu w taki sam sposób, w jaki robią to inni użytkownicy.

W naszym kraju żyje ponad 80 tysięcy osób niewidomych (tyle osób zarejestrowanych jest w Polskim Związku Niewidomych) i niedowidzących. Korzystanie z zasobów internetu było dla nich dotychczas bardzo uciążliwe lub całkowicie niemożliwe. Dzięki udźwiękowieniu gdyńskiego portalu internetowego dziś mają już swobodny dostęp do wszystkich informacji na temat miasta przydatnych na co dzień.

Podobne rozwiązania od kilku już lat funkcjonują w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Tam obowiązek udźwiękowienia stron urzędów publicznych narzuca specjalna ustawa. Polskie prawo do tej pory nie posiada w tej kwestii żadnych regulacji, inicjatywa Gdyni jest więc w naszym kraju pomysłem całkowicie nowatorskim. Autorem i wykonawcą tego projektu jest gdyńska firma IVO Software Sp. z o.o. (Michał Kaszczuk i Łukasz Osowski) specjalizująca się w produkcji narzędzi informatycznych, w tym również oprogramowania rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych.
Aby zapewnić jak najwyższy stopień przydatności programu wszystkim jego odbiorcom, realizacja całego projektu konsultowana była z potencjalnymi użytkownikami (osobami niewidzącymi) i uzyskała ich wysoką ocenę. Mówiąca strona domowa Gdyni wprowadzona zostanie na okres trzech miesięcy. W tym czasie badany będzie poziom zainteresowania oferowaną usługą, jak również dokonana zostanie sama ocena jego przydatności. Od liczby użytkowników i ich oceny zależeć będzie, czy program ten wprowadzony zostanie na stałe.

Firma IVO Software Sp z o.o. prowadzi badania nad technologiami syntezy, kompresji oraz przesyłania mowy ludzkiej. Wyniki jej prac są wykorzystywane w tworzonym przez nią oprogramowaniu komputerowym. W ciągu trzech lat istnienia opracowała między innymi szereg rozwiązań dla osób niewidomych i niedowidzących, w tym najlepiej sprzedawany polski syntezator mowy polskiej 'Spiker' w wersji rehabilitacyjnej. W listopadzie ubiegłego roku jako pierwsza firma w Polsce i jedna pierwszych na świecie zaprezentowała syntezator mowy dla telefonów komórkowych, umożliwiający tworzenie 'mówiących' telefonów komórkowych, za który w maju tego roku otrzymała 'Medal Gdynia Bez Barier'. Firma jest również laureatem konkursu 'Gdyński Biznesplan' za projekt opracowania i wydania syntezatora mowy dla zastosowań telekomunikacyjnych 'IVONA'.
IVO Software, której kadrę stanowią młodzi, działający aktywnie naukowo absolwenci uczelni wyższych od ponad roku działa na terenie Pomorskiego Parku Naukowo Technologicznego w Gdyni. Wydawane obecnie przez IVO Software produkty, takie jak mówiący prawdziwie ludzkim głosem syntezator mowy 'IVONA', oraz mówiąca przeglądarka internetowa 'Intelligent Web Reader' oparte są na opracowanych przez IVO Software technologiach, które stawiają oba produkty w pierwszym szeregu tego typu rozwiązań na świecie.

program do ściągnięcia

'Mówiona' witryna internetowa w Gdyni - artykuł Gazety Wyborczej Trójmiasto

Strona internetowa miasta dostępna dla niewidomych - artykuł Dziennika Bałtyckiego

  • ikonaOpublikowano: 02.09.2004 00:00
  • ikona

    Autor: dnelke

ikona

Najnowsze