Co nowego

Gdyński Eko-Patrol dokarmia ptaki na plażach

Mrozy trzymają, także nad morzem. Przywykłe do dokarmiania przez ludzi ptaki, zwłaszcza łabędzie, kaczki i mewy - właśnie teraz potrzebują najbardziej pomocy ludzi. A oni przychodzą gromadnie kiedy jest piękna pogoda i w weekendy...

Gdyński Eko-patrol Straży Miejskiej dokarmia ptaki, fot. Anna ŁopionDlatego gdyńscy strażnicy miejscy z Eko-Patrolu już od tygodnia systematycznie dokarmiają ptactwo, wykładając co dwa dni ok. ok. 50 kg rozmaitych ziaren i zbóż.

W poniedziałek 25 stycznia 2010 r. od godz. 11.00 Eko-Patrol rozpoczął wykładanie karmy na początku al. Jana Pawła II - za pomnikiem Conrada. Tutaj u wejścia do portu gromadzą się licznie łabędzie, kaczki, gągoły i inne ptaki. Następna "stacja" - to basen jachtowy. I tutaj ptaki przycupnięte na zamarzniętej wodzie czekają na ludzi. Kolejne miejsce - to ostroga Bulwaru Nadmorskiego koło restauracji Barracuda i wreszcie czwarty przystanek - Orłowo, blisko przystani rybackiej.

Gdyński Eko-patrol Straży Miejskiej dokarmia ptaki, fot. Anna ŁopionPrzypominamy, że najgorszą karmą dla ptaków jest CHLEB! Najlepsze są ziarna, suszone warzywa, owoce, zboża, śruta. Tym właśnie karmią ptaki nasi strażnicy.

Gdyńskie Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt „Animals" ostrzega, że trwające mrozy to bardzo trudny okres dla zwierząt. Powinniśmy być odpowiedzialni i pomóc im przetrwać zimę.
Nie wolno pozostawiać zwierząt na zewnątrz budynków, szczególnie dotyczy to osobników starych i chorych! Zwierzęta gospodarskie nie powinny być pozostawiane na polu, lecz w budynkach gospodarczych.

Budy dla psów należy uszczelnić, wypełnić słomą oraz przybić zasłonkę z grubego koca przed wejściem.

Nie można zapomnieć o regularnym napełnianiu misek świeżą wodą. Pies powinien otrzymać wysokokaloryczną karmę. Szczególnie dotyczy to psów na uwięzi. Metalowe łańcuchy nie mogą być zakładane bezpośrednio na szyję bez skórzanej obroży. W czasie największych mrozów należy psa spuścić, oczywiście na ogrodzonym terenie.

Psy ras nieprzystosowanych do niskich temperatur i szczeniaki nie mogą długo przebywać na zewnątrz, a na noc należy je bezwzględnie zabrać do domów lub ocieplonych pomieszczeń gospodarczych.

Należy pamiętać, że koty nie są przystosowane do mrozów i w tak niskich temperaturach giną. Nie można pozostawiać ich na zewnątrz, ale pozwolić schronić się w stodole, ciepłej szopie lub piwnicy.

Gdyński Eko-patrol Straży Miejskiej dokarmia ptaki, fot. Anna ŁopionMożna dokarmiać dzikie ptaki w mieście, parkach i na terenach wiejskich. Nie należy jednak wsypywać do karmników resztek naszego pożywienia. Zawarte w nich przyprawy i konserwanty mogą tylko zaszkodzić. Ptaki należy dokarmiać mieszanką różnych ziaren, owocami, ugotowanymi w nieosolonej wodzie warzywami (taki pokarm jest też odpowiedni dla łabędzi). Dokarmianie należy rozpocząć dopiero, gdy spadnie śnieg, aby nie zniechęcać ptaków do odlotu. Ważne, by regularnie sprzątać karmnik, aby jedzenie nie pleśniało. Należy również pamiętać, że bez dostępu do niezamarzniętej wody, ptaki mogą nie przeżyć zimy.

W razie zaobserwowania przypadków zaniedbań zwierząt należy dzwonić do Schroniska Ciapkowo (tel. 58 622 25 52) lub do Straży Miejskiej (tel. 986)

Gdyński Eko-patrol Straży Miejskiej dokarmia ptaki, fot. Anna Łopion

fot.: Anna Łopion Twoja Gazeta.pl

ikona

Najnowsze