Co nowego

Gdyński dworzec w fotoplastikonie

Były już wielkie drzwi w Gdańsku i podróżująca po całym kraju wielka walizka, prezentujące historię modernizowanego od sierpnia 2010 r. gdyńskiego dworca. Teraz przypomina ją stylizowany na lata 20. XX w. fotoplastikon. Niezwykłe urządzenie od 19 kwietnia 2012  znajduje się w Miejskiej Informacji (ul. 10 Lutego 24). Wewnątrz fotoplastikonu znajduje się prawie cała historia gdyńskiej kolei, a także bogata dokumentacja fotograficzna i filmowa modernizacji dworca, współfinansowanej przez Unię Europejską

Gdyński dworzec w fotoplastikonie, a fotoplastikon w Miejskiej InformacjiDo końca maja 2012 będzie służył mieszkańcom i turystom w Miejskiej Informacji, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-18.00, a w weekendy w godz. 9.00-16.00. Od czerwca będzie zdobił dworcowy hol, pokazując swoją historię pasażerom odwiedzającym Wybrzeże. Zapraszają: Miasto Gdynia oraz Polskie Koleje Państwowe SA.

W przyszłości przez okulary fotoplastikonu będzie można obejrzeć np. atrakcje turystyczne Gdyni czy kalendarz imprez.

Pierwszy fotoplastikon na świecie nosił dumną nazwę Kaiser-Panorama i powstał w Niemczech. Miał kształt 25-bocznego bębna o średnicy 3,7 metra, zbudowany był z trójwarstwowej sklejki pokrytej orzechową okleiną. Na każdym z bogato zdobionych boków znajdowały się mosiężne lornety, przez które oglądać można było w trójwymiarze zdjęcia egzotycznych krajów i europejskich stolic. Fotoplastikon dziś znany jest tylko nielicznym. W pierwszej połowie XX wieku przegrał z kinem, które zawładnęło masową wyobraźnią.

Polskie Koleje Państwowe SA postanowiły wskrzesić tradycję fotoplastykonu – inspiracją stała się dobiegająca końca modernizacja dworca w Gdyni. Monumentalny, wzniesiony w latach 50-tych XX stulecia gmach dworca odzyskuje właśnie swój dawny blask. Po udostępnieniu dworca pasażerom, fotoplastykon zamieszka na stałe na dworcowym holu opowiadając swoją historię pasażerom i turystom odwiedzającym wybrzeże.

  • ikonaOpublikowano: 23.04.2012 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze