Co nowego

Gdyński akcent na choince Prezydenta RP

Bombka z wizerunkiem Domu Żeglarza Polskiego, Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP

Bombka z wizerunkiem Domu Żeglarza Polskiego, Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP

Na choince w Pałacu Prezydenckim zawiśnie w tym roku wizerunek Gdyni, jako jednego z 81 Pomników Historii, bombka z wizerunkiem Domu Żeglarza Polskiego. Gdyński akcent na prezydenckiej choince to wynik pracy licealistów z Elbląga, którzy zaprojektowali i wykonali ponad pięćset ozdób świątecznych dla pałacu.

Uczniowie z Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym wykonali ozdoby świąteczne zafascynowani zabytkami wpisanymi przez Prezydenta RP na listę Pomników Historii. Wśród przygotowanych przez nich ozdób, znalazły się też takie, które przedstawiają wizerunek Gdyni, a dokładnie Dom Żeglarza Polskiego.

Dla licealistów motywem przewodnim dekoracji choinkowych było ukazanie Pomników Historii. Ważne historyczne obiekty, miejsca, które kształtują poczucie tożsamości narodowej, uczniowie na ozdobach choinkowych opracowali ręcznie. Najpierw wykonali szkice na papierze, które później, używając metod sitodruku i tampodruku, przenieśli na bombki i medaliony.
4 grudnia, po kilku tygodniach intensywnych prac, w Sieni Pałacu Prezydenckiego młodzież udekorowała choinkę przygotowanymi przez siebie ozdobami. Na uroczystości obecna była Pierwsza Dama, Pani Agata Kornhauser - Duda oraz Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Pan Minister Wojciech Kolarski.

"Gdynia – historyczny układ urbanistyczny śródmieścia" został uznany za Pomnik Historii rozporządzeniem Prezydenta RP z 23 lutego 2015. Umieszczony na prezydenckiej bombce Dom żeglarza Polskiego to jeden z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych budynków Gdyni, tworzący morską panoramę miasta. Obiekt zaprojektowany został przez Bohdana Damięckiego i Tadeusza Sieczkowskiego. To właśnie ich odważny projekt zwyciężył w konkursie urbanistyczno-architektonicznym na zagospodarowanie Mola Południowego. Budynek składający się z trzech części budowano w latach 1938-1939. Najwyższa z nich – środkowa część – nawiązywała do stylistyki okrętowej: była zaokrąglona, z nadbudówką i daszkiem stylizowanym na mostek kapitański. Wewnątrz mieściła hall, salę zebrań i pomieszczenia klubowe. W części północnej zbudowano kryty basen. Dom Żeglarza miał pełnić funkcję centrum polskiego żeglarstwa, jednak wybuch II wojny światowej zaledwie w rok po jego wybudowaniu zniweczył te plany. Dziś mieści się tu Wydział Nawigacji Akademii Morskiej. Działa tam planetarium dobudowane od strony mariny w latach 70. XX wieku.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 13.12.2017 07:45
  • ikona

    Autor: Arleta _Bolda-Górna (a.bolda-gorna@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.12.2017 11:46
  • ikonaZmodyfikował: Arleta Bolda-Górna
ikona

Najnowsze