Co nowego

Gdyńska Szkoła Filmowa szuka gwiazd reżyserii

Być jak Polański, Holland, Smarzowski, Szumowska.... To marzenie wielu przyszłych filmowców. Jest duża szansa, że osiągną swój cel, ponieważ Gdyńska Szkoła Filmowa rozpoczęła rekrutację na wydział reżyserski. Skąd taka pewność sukcesu? Ponieważ absolwenci filmówki już zdobywają nagrody na różnorodnych festiwalach.

Studenci działającej od stycznia 2010 roku placówki zostali nagrodzeni przez jury imprez krajowych („Matka" Łukasza Ostalskiego - Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych Festiwalu Nowe Horyzonty) czy międzynarodowych („Olena" Elżbiety Benkowskiej nominowana do Złotej Palmy w Cannes). Jak wylicza Leszek Kopeć, dyrektor GSF, łącznie zdobyli ponad 15 różnorodnych nagród. Dzieła i sukcesy gdyńskich filmowców spotykają się także z uznaniem polskich autorytetów tej dziedziny sztuki. „To spowodowało, że od pewnego czasu, każdego dnia mamy telefony od zainteresowanych nauką filmowego rzemiosła w Gdyni. Dopytują o warunki rekrutacji i egzaminy. Wierzę, że w tym roku zainteresowanie będzie duże" - podkreśla dyrektor.

Ale dostać się będzie szalenie trudno. Przyjętych zostanie 10, maksymalnie 12 słuchaczy. Aby to osiągnąć, wpierw trzeba będzie przejść trzyetapowe, gęste sito rekrutacyjne - wylicza Jerzy Rados, zastępca dyrektora GSF, który dodaje: Pierwszy krok, to złożenie kompletnej dokumentacji wraz z próbką swoich możliwości. Jest to między innymi krótki film fabularnym, dokumentalny bądź animowany zrealizowany dowolną techniką. Dodatkowo, kandydaci muszą przygotować krótki scenariusz na wskazany temat oraz zestaw fotografii." Czasu na zebranie materiałów jest sporo, ponieważ ta część naboru trwa do 16 maja 2014 r.

6 czerwca ogłoszona zostanie lista osób, które podejdą do egzaminów wstępnych. Około 40-tu kandydatów, między 6 a 8 lipca, przejdzie pięciozadaniową próbę, składająca się między innymi z zadania scenariuszowego czy ćwiczenia z aktorem, polegającym na wyreżyserowaniu sceny na zadany temat. Później jeszcze rozmowa kwalifikacyjna, a wyniki poznamy 10 lipca. Wszystkie szczegóły i etapy tegorocznego naboru można znaleźć na stronie www.gsf.pl.

Przy okazji warto wspomnieć, że Gdyńska Szkoła Filmowa nawiązała współpracę z Gdańską Fundacją Kształcenia Menadżerów. Efektem będzie uruchomienie rocznego studium producentów form multimedialnych, które przyjmie 25 absolwentów innych kierunków menadżerskich. Poza tym, prawdopodobnie od października tego roku, gdyńska szkoła wraz z Uniwersytetem Gdańskim uruchomi nowy kierunek, filmoznawstwo. Za tym, że to może być dobry rok gdyńskich filmowców, przemawia jeszcze jeden fakt - prawdopodobnie w kwietniu na placu Grunwaldzkim wmurowany zostanie kamień węgielny pod budowę Gdyńskiego Centrum Filmowego. W ciągu dwóch lat powstanie nie tylko siedziba GSF, ale biuro Festiwalu Filmowego w Gdyni, klub filmowy, sklep multimedialny i stacja kolejki na Kamienną Górę.

ikona

Najnowsze