Co nowego

Gdyńska Giełda Szkół: szansa na dobrą przyszłość

Gdyńska Giełda Szkół to przegląd oferty edukacyjnej dla gdyńskich gimnazjalistów, fot. Kamil Złoch

Gdyńska Giełda Szkół to przegląd oferty edukacyjnej dla gdyńskich gimnazjalistów, fot. Kamil Złoch

To idealna okazja, żeby zastanowić się nad decyzją, która zaważy na ich przyszłości. Gdyńska Giełda Szkół to przegląd pełnej oferty, którą szkoły średnie próbują przyciągnąć tegorocznych absolwentów gimnazjów. 21 placówek zaprezentowało propozycje nauki w klasach akademickich po techniczne zawody w wyspecjalizowanych branżach.

To wydarzenie, które ma ułatwić pełen przegląd oferty gdyńskich szkół i nakierować gimnazjalistów na konkretny wybór, który może mieć bardzo duży wpływ na ich życie. To od ich decyzji zależy, czym będą zajmować się w przyszłości – stąd Gdyńska Giełda Szkół i bogata ekspozycja wszystkich profili oraz kierunków kształcenia. W poniedziałek Gdynia Arena zamieniła się w tętniącą życiem halę targową, przez którą przewinęło się około 2000 gimnazjalistów.

- Swoją ofertę prezentuje 14 liceów ogólnokształcących i 7 szkół zawodowych – wylicza Aneta Szymerowska, kierownik Referatu Organizacyjnego Szkół Wydziału Edukacji UM w Gdyni. - Oferta jest bardzo bogata, szkoły zawodowe prezentują na przykład drony, maszyny, różne urządzenia i oprogramowania. Licea też przygotowały bogatą ofertę, dla kogoś kto interesuje się przedmiotami ścisłymi, ale również przedmiotami humanistycznymi – dodaje.



Czego przyszli absolwenci mogą nauczyć się w Gdyni? Do wyboru mają m.in. klasy akademickie, przygotowujące uczniów pod konkretne kierunki studiów, klasy techniczne związane z elektroniką, branżą budowlaną, transportową, gastronomiczną, fryzjerstwem, pracą w przemyśle czy nawet szkołę plastyczną. Wszystko zależnie od zainteresowań i planów zawodowych przyszłych uczniów. Każda z placówek ma też swój unikalny charakter i tzw. małą społeczność.

- Kształcimy w branżach, które są związane z naszym rejonem, z lotniskiem, z branżą morską i samochodową - mówi Ewa Detlaff, która jest kierownikiem szkolenia zawodowego w CKZiU nr 1. - Chcemy kształcić uczniów w kierunkach, w których w przyszłości mogą uzyskać zatrudnienie – dodaje.

Stoisko Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdyni, fot. Kamil Złoch

Na miejscu oprócz gdyńskich szkół średnich nie zabrakło także dodatkowych stoisk, wymieniając chociażby Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości czy Bibliotekę z Pasją, pojawiła się też Strefa Startup oraz Muzeum Emigracji. Ci z uczniów, którzy jeszcze nie podjęli decyzji o wyborze konkretnej szkoły mogli liczyć również na pomoc specjalistów.

- Często ich decyzje są podejmowane bardzo subiektywnie, pod namowami koleżanek i kolegów. Mniej w tych decyzjach wyważenia i rozsądku, więc w tej kwestii bardzo mogą pomóc doradcy zawodowi – tłumaczy Aneta Szymerowska z Referatu Organizacyjnego Szkół Wydziału Edukacji UM w Gdyni.

Łącznie do klas trzecich gdyńskich gimnazjów uczęszcza w tym roku 2008 uczniów.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze