Co nowego

Gdynia upamiętniła Żołnierzy Wyklętych

Tradycyjnie 1 marca w Gdyni złożono kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego. W ten sposób miasto uczciło pamięć Żołnierzy Wyklętych - żołnierzy tzw. Drugiej Konspiracji, ruchu niepodległościowego, walczącego po wojnie o suwerenność Polski i uniezależnienie jej od wpływów ZSRR.

Przeciwko krzywdzie trzeba było się postawić. Ponad 100 tysięcy ludzi stanęło do walki z komunizmem. Kilka tysięcy z nich zapłaciło życiem, wolnością i zapomnieniem, tym co nazywamy wyklęciem. Ale na szczęście wyrwaliśmy się na niepodległość. W 1991 roku Związek Radziecki upadł
- mówił podczas uroczystości Mirosław Golon, Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku.

Liczbę członków organizacji i wszystkich grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Data 1 marca został wybrana na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ze względu na rocznicę rozstrzelania członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, która przypada tego dnia. Egzekucja miała miejsce w 1951 roku w Warszawie, przy ulicy Rakowieckiej. Święto obchodzone jest od 2011 roku. W Gdyni tę datę upamiętnia się składaniem kwiatów pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego u zbiegu ulic Świętojańskiej i Pułaskiego.

  • ikonaOpublikowano: 28.02.2017 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.03.2017 14:04
  • ikonaZmodyfikował: Michał Kowalski
ikona

Najnowsze