Co nowego

Gdynia szczęśliwa dla biało-czerwonych

Mecz Polska-Dania, eliminacje do Mistrzostw Europy UEFA EURO U21 2019

W spotkaniu eliminacji do Mistrzostw Europy UEFA EURO U21 2019 reprezentacja Polski pokonała Danię 3:1 (2:0). Na Stadionie Miejskim w Gdyni biało-czerwonych wspierało 3812 kibiców, wśród których obecny był prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek. Był to 10. międzynarodowy mecz piłki nożnej w ponad 6-letniej historii gdyńskiego obiektu.

To nie Polacy byli faworytami wtorkowego spotkania. Pierwsze minuty tylko potwierdziły przedmeczowe prognozy. Goście grali pewnie i niewiele brakowało, aby wyszli na prowadzenie. Stało się inaczej. W 15. minucie gola na 1:0 strzelił Konrad Michalak. Dziewięć minut później było już 2:0 dla Polski – fatalny błąd popełnił golkiper reprezentacji Danii, a Paweł Tomczyk bezwzględnie skierował piłkę do pustej bramki.
W drugiej połowie podopieczni Czesława Michniewicza, gdynianina i byłego trenera Arki, kontrolowali przebieg gry. Cierpliwie czekali na okazję do kontry i doczekali się. W 74. minucie akcję całego zespołu wykorzystał Szymon Żurkowski i było 3:0. W doliczonym czasie Duńczycy zdobyli bramkę honorową. Na listę strzelców wpisał się Nikolai Laursen.

- Popełniliśmy błędy w obronie, które nie miały prawa się zdarzyć. Polacy byli natomiast bardzo skuteczni – przyznał selekcjoner reprezentacji Danii Niels Frederiksen.

Czesław Michniewicz podsumowywał mecz w dużo lepszym nastroju: – Wygraliśmy trudne spotkanie. Duńczycy zdobyli komplet punktów w dotychczas rozegranych meczach, to oni byli faworytem. Jednak zagraliśmy ze sportową złością, dopisywało nam też szczęście i cieszymy się z wyniku.

Selekcjoner reprezentacji Polski U21 podzielił się również wrażeniami z powrotu do rodzinnego miasta. – To dla mnie szczęśliwe miejsce. Mieszkam w Gdyni i ucieszyłem się, gdy poinformowano mnie, że zagramy na Stadionie Miejskim. Byłem przekonany, że zastaniemy tu dobrze przygotowaną murawę i świetną atmosferę. Nie wykluczam, że jeszcze tu wrócimy – powiedział Michniewicz na konferencji pomeczowej.
Gdynia jest dla młodzieżowej reprezentacji Polski niezwykle szczęśliwa. Przed rokiem, przygotowujący się do UEFA EURO U21 Polska 2017 biało-czerwoni, pokonali tu Czarnogórę 6:0. We wtorek na Stadionie Miejskim w Gdyni obchodziliśmy mały jubileusz. Mecz Polska – Dania był 10. międzynarodowym spotkaniem piłkarskim rozegranym na obiekcie przy ulicy Olimpijskiej. Czterokrotnie w Gdyni grała reprezentacja Polski do lat 21. Bilans? Trzy zwycięstwa i jeden remis, 10 strzelonych goli i tylko jeden stracony. Zapraszamy częściej!

Polska – Dania U21 3:1 (2:0)

Gole: Michalak (15.), Tomczyk (24.), Żurkowski (74.) – Laursen (90+.)